YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'ye yüklendi: "Sevsinler senin gibi Atatürkçüyü!"
Sağlık Bakanı Prof. Dr. Mehmet Müezzinoğlu konuşmacı olarak katıldığı Çözüm Süreci Konferansı’nda, barış sürecinde muhalefetin tutumunu eleştirdi.
CHP'ye yüklendi: "Sevsinler senin gibi Atatürkçüyü!"
13 Nisan 2013 / 09:13 Güncelleme: 13 Nisan 2013 / 09:19

 

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Mehmet Müezzinoğlu İzmir temaslarını partisinin il başkanlığı tarafından tertip edilen Çözüm Süreci Konferansı ‘na katılarak sonlandırdı.

Swiss Otel’de düzenlenen konferansa İzmir İl Sağlık Müdürü Bediha Türkyılmaz, Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Tözün, AK Parti İzmir milletvekilleri , sivil toplum kuruluş temsilcileri, belediye meclis üyeleri, engelli vatandaşların katılımı ile gerçekleşti.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Egemelik kayıtsız şartsız milletindir’ ifadesi üzerinden konuşma yapan Bakan Müezzinoğlu Türkiye’nin muhtıralarla ve siyasi ideolojilerin çatışmasıyla fırtınalı dönemler atlattığını hatırlattı.

Bakan Müezzinoğlu; “ Üniversite olaylarında 7 bin evladımızı birbirine vurdurarak kaybettik. Bir kesimine sağcı faşistler, bir kesimine solcu komünistler dedik veya dedirttik. Ama perde arkasında da aynı kafalar vardı. Karagöz - Hacivat oynatır gibi bu milletin neredeyse aynı ailenin çocukları, lise arkadaşlarını üniversitelerde birbirine düşman oldu. Birbirine kırdırttık. O fırtınayı atlatanlar o gün kurşun sıkanlar, birbirini vuranlar cezaevlerinde sağ kaldılarsa ‘birileri kullanmış, milli olmayan ama hesapları gereği bizi alet etmişler’ diye fark ettiler” diye konuştu.

'Ayrıştırıldık'

Atatürk’ün Türk milletine olan inancına değinen Bakan Müezzinoğlu; “ Atatürk İstiklal mücadelesini verirken, bir cümle daha söyledi. ‘Muassır medeniyetler seviyesinde bir Türk milleti’ dedi. Egemenliğin milletin olduğuna inanıyordu. İnandığı ve güvendiği bu millet bunu başarabilecekti. Ama birileri bundan rahatsız oldu. Birilerinin saltanı yıkılıyordu. Çünkü millet zaman zaman ‘dağdaki çobanın ile üniversitede hocanın oyu bir olabilir mi? dediler. ‘Göbeğini kaşıyan adam’ de dediler. Çünkü milli irade onları rahatsız ediyordu. Atatürk’ün koyduğu ilke onları rahatsız ediyordu. Çünkü rahatları bozuluyordu” dedi. 

"Atatürkçülük sözde midir, özde midir?"

Partisinin kapatılma sürecinde yaşananları hatırlatarak muhalefetin Ergenekon davası üzerinde sergilediği tutumla kıyaslayan Bakan Müezzinoğlu konuşmasını şu sözler ile sürdürdü:

“ Yüzde 47 oy almış siyasi bir parti. Bu aylarda 5 yıl olacak. 54 yıl önce milli iradeye yüzde 47 oy almış 17,5 milyon oyun hakkına birileri dedi ki. Burası kapatılmalı. Sanki bakkal dükkanı kapatıyor. 11 kişi bu davayı görüyor.

Dünya krizi ‘geliyorum’ diye bas bas bağırıyor. Millet hizmet bekliyor ama genel başkanı kurucuları, bakanları, milletvekilleri dahil siyaseten yasaklı olma davası açılıyor. Ergenekon’un peşinden koşan CHP özgürlükten, halktan, milli iradeden yana olan CHP neredeydi? Elini avucunu ovuşturuyordu. ‘Ah sıra bana gelse.’ Şimdi Egede milli irade nutukları atıyorlar.

CHP’nin Atatürkçülüğü özde midir? sözde midir? Egeli’lilerin bu soruların cevaplarını vicdanlarına vermesini bekliyorum. Yakaya bir Atatürk rozeti taksınlar. Kordonda Türk bayrağı sallasınlar. Sevsin senin gibi Atatürkçüyü. Atatürk ömrünü millet için geçirmiş. Bağımsız bir millet oluşturmak için sağlığını bozmuş bir insandır.

Bugün o Atatürkçüler sokakta varlar mı? Yakada rozet, sözde cümle. Bunu korku tüneli gibi sunuyorlar. Bunlar gelirse başınıza şunlar gelir, ülkeyi buraya götürürler. Atatürk te hiç siz milleti korkutan bir anlayış gördünüz mü? Millete inanan omuz omuza gönül gönüle yürüyen milleti kucaklayan bir duruş var. Bunlar ayrıştırıyor, bunlar bizleri hain kılıyor. Sözde Cumhuriyetçi, laik, Atatürkçü biz değiliz?”

CHP’nin ve MHP’nin millet adına siyaset yaptıkları izlenimini oluşturduğunu ancak bunun iyi analiz edilmesi gerektiğine dikkat çeken Bakan Müezzinoğlu milliyetçi konuşmaların Ege’de Marmara’da değil Doğu Anadolu , Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde de yapmaları gerektiğini belirtti. Bakan Müezzinoğlu şöyle konuştu:

“İzmir’de milliyetçi bir konuşmak yapmak benim için en kolay olan. Hakkari de, Batman’da, Diyarbakır’da benim. Buraları yok farz edip kolaycı olarak da İzmir’e gelelim, Kordonda Türk bayrağını sallayalım. Bunu Batman’da da Siirt’te de sallayacaksın. Evet şapkamı çıkarayım o zaman gerçekten demokratik, milli iradeden yana diyeyim. Ege’de milliyetçilik yapmak çok kolay.

O büyük önderin söylediği muasır medeniyetler üzerinde bir Türk milletni Dünya ile yarıştıralım. Biz bu sorunu çözmemiz lazım. Bu sorunu Ege’nin çözmesi lazım. Bakınız Ege’de CHP yüzde 50 oy alıyorsa Türkiye genelinde 26 oy oranına sahipse problemi burada görmek lazım. ‘İzmir’de de yüzde 50 veriyoruz. Diyarbakır’a git yüzde yarımı 10 yap. Senin orada Türk bayrağı sallanıyor mu? sallanmıyor mu?’ hesabını sorma hakkın olsun. Neden Türk bayrağı yok diye soruyorsun. Sen yoksan elbette olmayacak.”

CHP’nin anayasa çalışmalarında Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun süreli çalışmasını eleştirdiğini açıklayan Bakan Müezzinoğlu, muhalefetin 30 yıl geçmesine rağmen herhangi bir adım atmadığını dilme getirdi. Artık milletin aynadaki gerçek fotoğrafı gördüğünü sözlerine ekleyen Bakan Müezzinoğlu ; “ Millet aynada fotoğrafı net görüyor. Bu fotoğrafta da kimin samimiyetsiz olduğunu, kimin taşın altına değil elini gövdesini koyduğunu görüyor. Çözüm sürecini inşallah bu milletin bedel ödemediği, medeniyet yolunda güçlü olan, birbirine kızan değil birbirine değer veren bir yolculuğu inşallah hep birlikte başaracağız. Bu sorun Recep Tayyip Erdoğan’nın, AK Parti’nin değil milletin sorunu. Millet adına yapıyoruz. Milletle beraber, millete yakışır şekilde yapacağız” dedi.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler