YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'ye yeni katılım...
CHP'ye yeni katılım...
13 Aralık 2011 15:47
Yeni Parti'den istifa ederek CHP'ye katılanlar için rozet takma töreni yapıldı.

CHP Genel Merkezinde düzenlenen törene katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihad Matkap, konuşmasına ''Evinize hoşgeldiniz'' diyerek başladı.

Partisine katılanlara, ''Çok doğru bir zamanda bu kararı verdiniz'' diyen Matkap şöyle devam etti:

''Çünkü, Türkiye'de gerçekten son günlerde iyice ortaya çıkan bir gerginlik, huzursuzluk söz konusu. Şu an Türkiye'yi yöneten kadrolar, cumhuriyetin temel değerleri ile sürekli sürtüşmesi olan, sürekli çelişkileri olan kadrolar. Ne yazık ki sorunları aşma konusunda çok geri kaldılar. Türkiye'yi iyi yönetemediler. Türkiye'yi yönetmek bir kenara dursun, demokrasinin kurum ve kuralları ile korkunç bir şekilde oynadılar, tahribat yaptılar. Sosyal demokratların, cumhuriyetçilerin sizin vermiş olduğunuz karar doğrultusunda bir an önce toparlanması gerekiyor. Sizin bugünkü katılımınızla biraz daha güçlendiğimizi söylemek istiyorum.''

CHP'nin, Mustafa Kemal Atatürk'ün, ''cumhuriyetçilik, halkçılık, laiklik, devletçilik, devrimcilik, milliyetçilik'' olan temel ilkeleri ile sosyal demokrasinin evrensel ilkelerini barındıran bir anlayışa sahip olduğunu ifade eden Matkap, bu ilkelere inanan herkesin CHP'de olması gerektiğini söyledi.

Demokrasinin her zaman geliştirilmeye ihtiyacı olduğunu vurgulayan Matkap, bu konuda son 9 yılda hep gerileme söz konusu olduğunu da savunarak şunları söyledi:

''Demokrasinin olmazsa olmaz koşulu, kuvvetlerin ayrılığıdır. Ne yazık ki kuvvetler ayrılığı, kuvvetler birliğine dönüştü. Daha da kötüsü basının özgürlüğü elinden alındı. Sindirme, yıldırma, korkutma politikaları toplumun her kesimi üzerinde tedirginlik yaratmaya devam ediyor. Türkiye'nin bütün dengeleri bozuldu. İktidarın aldığı oylarla gerçekler örtüşmüyor. Tabii ki kimi becerileri var. Nasıl becerileri var  Çeşitli korkutma, sindirme, yıldırma politikalarıyla kendilerine yakın olan bütün partileri işlevsiz hale getirdiler. Vaatler konusunda ve 12 Haziran'a giden yolda çok şirin görüntüler verdiler. AB'den yana göründüler, AB yolunu tamamen tıkadılar. Bir an için 'terör durdu' diye bir algı yerleşti meğerse 12 Haziran'ı kurtarmak için Oslo'da pazarlıklar yapmışlar. Dolayısıyla Türkiye'nin sorunlarıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan bir anlayış Türkiye'yi yönetiyor.''

CHP olarak çok yüksek bir moralle çalıştıklarını da anlatan Matkap, ''Bizde bundan sonra dağılma olmayacak. Zaman zaman CHP'de aday belirlemeden kaynaklı kimi gerginlikler, sıkıntılar yaşanıyor. Şu an örgütlenme stratejimizi öyle kuruyoruz ki bundan sonra iç işleyişe dönük, hiç bir sıkıntı bırakmayacağız. CHP her cumhuriyetçinin CHP'nin temel ilkelerine inanan insanların rahatlıkla eşit bir biçimde siyaset yapacağı bir zemin olacaktır. Bundan herkesin emin olmasını istiyorum, kimse ötekileştirilmeyecek, biz bu inançla gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz. CHP çok huzurlu, kendine çok güveniyor ve her geçen gün biraz daha güçleniyor'' dedi.

Matkap, konuşmasının ardından Yeni Parti'den istifa ederek CHP'ye katılanlara rozetlerini taktı.

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler