YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'ye Yagıtay'dan 3.uyarı
CHP'ye Yagıtay'dan 3.uyarı
13 Ekim 2010 08:23
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP'nin 22-23 Mayıs tarihleri arasında yaptığı kurultayla ilgili partiye gönderdiği iki yazının ardından şimdi de kurultaya ait video görüntülerini istedi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, önceden ilan edilen kurultay gündeminde bulunmadığı halde yeni tüzüğün uygulanmasının 1 yıl ertelenmesini içeren önergenin kabul edilmesini mercek altına aldı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Masası, CHP'nin 22-23 Mayıs'ta yapılan kurultayındaki gelişmeler üzerine 22 Eylül ve 7 Ekim tarihlerinde gönderdiği iki yazının ardından pazartesi günü 3. yazı gönderdi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, son yazıda kurultayın video görüntülerini istedi. CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın başını yakacak olan yazıların 22 Eylül'de giden ilkinde CHP'den 22-23 Mayıs'ta yapılan kurultayla ilgili evrak ve belgeler istendi. Zaman kazanmayı amaçlayan Sav, belgeleri göndermeyince Yargıtay ikinci defa CHP'ye yazı gönderdi ve partiye uyarı verdi. Sav, 7 Ekim'de gelen yazının uyarı olmadığını iddia ederken, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ilk yazıdan CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal sayesinde haberdar oldu.

GÖRÜNTÜDEN İNCELEYECEK

CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın koltuğunu korumak için yapılan tüzük erteleme operasyonu CHP'nin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na karşı sıkıntıya girmesine neden oldu. Yargıtay'ın yazılarına ve uyarılarına yanıt vermemeyi tercih eden Sav, gelen 3. yazı ile şoka girdi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Masası'ndan gönderilen üçüncü yazıda kurultayın video görüntüleri istendi. Yargıtay, CHP'nin kurultayının video kayıtlarını izleyerek uygulamaya girmesi gereken tüzüğün yasalara uygun olarak iptal edilip edilmediğine bakacak.

HEDEFİ ANAYASA MAHKEMESİ

Konuyu bir şekilde Anayasa Mahkemesi'ne taşımak için çaba gösteren Sav, bunun işaretlerini CHP'nin geçtiğimiz hafta sonu Abant'ta yapılan toplantısında verdi. Sav, tüzük kurultayı isteyenlere "Varsa yürekleri, kurultaysa kurultay. Kurultaya gerek yok. Genel başkan iradesini koydu. İl başkanları iradesini ortaya koydu. Kurultay ihtiyacının olmadığı ortaya çıktı" demişti. Sav, Yargıtay'ın partiye gönderdiği yazılarla ilgili olarak da "Bu konuda Yargıtay ile görüş ayrılığımız var. Önümüzdeki dönemde, bu konuda Anayasa Mahkemesi'nden hakemlik isteyebiliriz" cümlelerini sarfetmişti. (Yeni Şafak)
YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

Ne rezalet
 // önder
Sıkışınca Anayasa mahkemesi ne bu ya? Böyle birşey olamaz. Burası onların çiftliği mi ikide bir anayasa mahkemesine gidiyorlar. Anayasa mahkemesi bundan sonra CHP ve benzerlerinden gelen talepleri reddetmelidir. Böyle bir sistem olamaz. Şımarık ve bozuk bir sistem unsuru olan bir parti kendi bozukluğu ile diğer kamu kurumlarını da sıfırlamaya çalışıyor. Kabul edilemez....
13 Ekim 2010 10:54
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler