YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'ye tarihinden çok çarpıcı MİT örneği!
MİT Müsteşarı Fidan'ın yeniden görevinin başına geçmesini eleştiren ve konuyu yargıya taşıyan CHP'ye tarihinden çok çarpıcı örnek geldi.
CHP'ye tarihinden çok çarpıcı MİT örneği!
11 Mart 2015 / 13:50 Güncelleme: 11 Mart 2015 / 13:52

CHP'nin günümüz siyasi gelişmeleri sert dille eleştirmesi ve karşı çıkmasından sonra tarihinden verilen bir örnekle "suskunluğa bürünme" olayına bir yenisi daha eklendi. Meğer, 1930'lu yıllarda o günkü adıyla ilk Milli Emniyet Hizmetleri olan kurumun başında olan Albay Şükrü Ali Engel hem bir ordu mensubu, hem milletvekili hem de Milli Emniyet Hizmetleri Reisi olarak görevini sürdürmüş.

7 Şubat'ta Milletvekili aday adaylığı için görevinden istifa eden MİT Müsteşarı Hakan Fidan, iki gün önce bir açıklama yaparak aday adaylığı başvurusunu geri çektiğini ifade etmişti.
Hakan Fidan'ın bu kararını eleştiren CHP ise yaşanan gelişmenin MİT kanununa aykırı olduğunu söyleyerek konuyu danıştaya taşıdı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise dünkü grup toplantısında, "Hakan Fidan'ın tekrar görevine dönmesi doğru değil. Orası babasının çiftliği değil" açıklamasını yapmıştı.

Bu tartışma sürerken Yeni Şafak gazetesi köşe yazarı Abdülkadir Selvi'den çok çarpıcı bir örnek geldi. Selvi, köşe yazısında Hakan Fidan'ı eleştiren CHP'yi tarihindeki bir anekdotla köşeye sıkıştırdı.

İşte o bölüm;

"Bir örnek var ki, CHP bunu gördükten sonra Hakan Fidan’ın ikinci kez atanmasıyla birlikte MİT siyasallaşıyor diyemez. Türkiye’nin o günkü adıyla ilk Milli Emniyet Hizmetleri Reisi Albay Şükrü Ali Agel. 1926’da üstlendiği görevi 1941 yılına kadar kesintisiz olarak sürdürüyor. O nedenle görevinin başında en uzun süre kalan müsteşar olarak biliniyor.

Şükrü Ali Agel hem Albay.  Yani Ordu mensubu. Hem Milli Emniyet Hizmetleri Reisi. Bu görevini 1936 yılına kadar sürdürüyor. 1936 yılında Milli Emniyet Hizmetleri Reisliği uhdesinde kalmak üzere ordudan emekli oluyor. İstanbul milletvekili Abdülhak Hamit Tarhan’ın vefatı üzerine 25.05. 1937 yılında CHP İstanbul milletvekili seçiliyor.

Ama aynı zamanda Milli Emniyet Hizmetleri reisliği görevini de sürdürüyor. Yani hem CHP milletvekili hem bugünkü anlamıyla MİT Müsteşarı. Şükrü Ali Agel üç dönem milletvekilliği yapıyor. 7 Temmuz 1941 yılına kadar hem MİT Müsteşarı hem de CHP İstanbul milletvekili olarak görevini sürdürüyor. Ondan sonra ne mi oluyor? Başbakan Şükrü Saraçoğlu ile anlaşmazlığa düşüyorlar. Ciddi bir kriz yaşanıyor. CHP milletvekilliğinden istifa etmek zorunda kalıyor ama MİT müsteşarlığı görevini sürdürüyor. Ta ki 1943 yılına kadar."

 

HABER7

İzindeki akşamcılar...
 // Ömer
Şükrü Ali Engel'e yapılanı Fidan'a yapmanıza bu ülke insanı asla izin vermez. Antidemokratik uygulamalarınız ve yolsuzluklarınızı ortaya çıkaran namuslu her insanı laiklik karşıtı,yobaz olarak karalama devrinizin sona erdiğini artık idrak etmelisiniz.İçin izin İZİNDEYİZ demekle demokratklık olmaz.Küçücük yaşamları öne sürüp ölümlerine sebep olduktan sonra cenazeleri üzerinden ahlaksızca siyaset yapma.rant devşirme... döneminiz paralel din simsarı pensilvanyalı ile birlikte son ermiştir. ...
11 Mart 2015 Çarşamba 14:36
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler