YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'ye çok sert tepki
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''Sen benim başını örten hanım kardeşime 'Rahibe kıyafetli' diye tecavüz edemezsin, alay edemezsin'' dedi.
CHP'ye çok sert tepki
06 Eylül 2010 / 22:46 Güncelleme: 06 Eylül 2010 / 22:51

Turgutlu Belediyesi tarafından verilen iftar yemeği sonrasında konuşan Arınç, 2002'den bu yana ülkenin yol, demiryolu ve havayolu altyapısının büyük ilerleme kaydettiğini, ulaşımın artık çok daha kolay olduğunu belirterek, Turgutlu'nun da ulaşım, sağlık ve eğitim alanında yapılan yatırımlardan nasibini aldığını, ilçede gelecekte bir üniversite kurulmasının hayal olmadığını ve bunun için çalışılması gerektiğini söyledi.

Referanduma da değinen Bakan Arınç, bu oylamada bir parti ya da adayın seçilmediğini, konuyu siyasetle karıştırmak isteyenlere geçit verilmemesi gerektiğini, 'Neden evet' ve 'Neden hayır' soruları sorulmadan oy kullanılmaması gerektiğini ifade etti.

Bu pakete 'hayır' diyenlerin paket içindeki 24 maddeyi desteklediklerini söylediklerini, 2 maddeyi anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle Anayasa Mahkemesine götürdüklerini, ancak mahkemenin de paketi desteklediğini belirten Bakan Arınç, ''hayır'' demenin hiçbir gerekçesi kalmadığını savundu.

Türkiye'de milletin içine fitne sokup insanları birbirine düşürmek için oynanan oyunlara karşı da mücadele edilmesi gerektiğini, tarihin en büyük imparatorluğunu kuran Türk milletinin bir kez daha ayağa kalkmaması için ''Türk-Kürt, Sünni-Alevi, ilerici-gerici, laik-yobaz'' diye ayrılmaya çalışıldığını söyleyen Arınç, ''Çok ağır bedeller ödedik. Siyasi suikastlar, toplumsal kavgalar oldu. Çok şükür 8 yıldan bu yana toplumsal kavga, faili meçhul yok. 55 çeteyi, mafyayı çökerttik. Ya yargılandılar, ya da sırasını bekliyorlar'' dedi.


-''DARBE SONUCU YAPILAN ANAYASALAR DEVRİNE SON''-

 

Türkiye'de 50 yıldır devam eden darbe sonucu yapılan anayasalar devrine son vermek istediklerini, tam demokrasi istediklerini söyleyen Arınç, ''hayır'' densin diye hokkabazlık yapıldığını, ortaya deli saçması iddiaların atıldığını ifade etti. Arınç, Türkiye'nin rejiminin, sisteminin belli olduğunu, kimsenin korkutarak, şüpheye düşürerek 'hayır' çıkmasını temin etmeye çalışmaması gerektiğini dile getirdi.

Arınç, şöyle konuştu:

''Terör örgütüyle pazarlık yapılmış. Bunu kim söylüyor? Dağdaki eşkıya. Kim için söylüyor? 'Biz devletle anlaştık, o yüzden ateşkes temin ettik.' Kimdir bu devlet, kimler görüşmüş, kimler pazarlık yapmıştır, bu konuda hiçbir şey yok. Ortaya bir balgam atıyorlar, birileri de bunu sahipleniyor. 'Siz yaptınız' demeye getiriyorlar. Peki kim yapmış, ne amaçla yapmış? 'Biz onu bilmeyiz. Eşkıya böyle söyledi ya, mutlaka bir bildiği vardır'. Eşkıyanın sözüne bakacaksın da 35 yıldır Turgutlu'daki kardeşimizin tanıdığı Bülent Arınç'ın sözüne bakmayacaksın, bu vicdanlara sığmaz. Çok şükür bizim hayatımız dünüyle bugünüyle ortada. Attığımız her adımın söylediğimiz her sözün, yaptığımız her işin hesabını verdik. Terör örgütüyle pazarlık yapacak namussuz ve ahlaksızlardan değiliz.''

Başbakan Erdoğan'ın da bu iddialara çok sert yanıt verdiğini, ''Bunu ispat etmeyen şerefsizdir'' dediğini söyleyen Arınç, bu tartışmanın hemen ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel aftan bahsettiğini hatırlattı.


-''TEHLİKELİ SÖYLEM''-


Bunun çok tehlikeli bir söylem olduğunu, AK Parti olarak böyle bir konuyu ağızlarına almadıklarını, böyle bir niyetlerinin de bulunmadığını söyleyen Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Sen bunu nasıl çıkaracaksın, neden çıkaracaksın? 'Genel af dediğin zaman filan kişi ve yardakçıları da bundan istifade etmeyecek mi?' denildiğinde Sayın Bahçeli, 'Bu sözleri söylemek gaflettir' diyor. Genel af diyen birisiyle sen 'hayır' noktasında nasıl beraber olabilirsin.

Geçen gün İstanbul'daki afişlerde başörtülü hanımlar için kullanılan tabire bakınız. 'Rahibe kıyafeti istemiyoruz' diyor. Anadolu'da kadınlarımızın pek çoğu başını açık tutabilir, pek çoğu örtebilir. Ne açık tutana, ne örtene farklı gözle bakmayız, ikisinin de değeri yüksektir. 'Niye başını açtın?' diye kızmayız, bağırmayız, 'Niye örttün?' diye ayrımcılık yapılmasına da müsaade etmeyiz. Ama sen benim başını örten hanım kardeşime, 'Rahibe kıyafetli' diye tecavüz edemezsin, alay edemezsin. Tüm bunlar düşünülmeli. 'Hayır' deme noktasındaki kararlılıklarını ve gerekçelerini gözden geçirirlerse, eminim pazar günü çok farklı bir sonuç meydana gelecek.'' AA
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler