YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'nin yüzde kaçı alevi? Eski CHP'lilerden ilginç itiraflar..
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan biri milletvekilliği diğeri il başkanlığı yapmış olan iki eski CHP'li ile görüştüğünü ifade ederek CHP'lilerden aldığı şaşırtıcı ve umutsuz cevapları aktardı.
CHP'nin yüzde kaçı alevi? Eski CHP'lilerden ilginç itiraflar..
08 Aralık 2015 / 09:50 Güncelleme: 08 Aralık 2015 / 09:56

Kanal A'da yayınlanan Sivil Düşünce programında gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunan Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, yakın zamanda iki CHP'li ile gerçekleştirdiği görüşmeden notlar aktardı. 

Tan, CHP'de birşey değişir mi diye sorduğunu ve partililerden aldığı cevabın şaşırtıcı olduğunu belirterek o cevabı söyledi:  CHP'de il başkanlığıda yapmış olan partilinin "Birşey değişmez. Cumhuriyet Halk Partisi artık tekerleği patlamış benzini bitmiş, rotu falan kırılmış yani yürümez hale gelmiş bir arabaya dönüşmüş vaziyatte. Fakat herkes o arabayı ben daha iyi kullanırım diye yarış halinde. Artık bu iş yürümez kim gelirse gelsin CHP'de birşey değişmez. CHP'nin değişmesi için bu partiyi tarihe gömüm kapatıp yeni bir parti kurup o parti ile yola gitmek lazım" tespitinde bulunduğunu ifade etti. Tan "Birisi il başkanlığı yapmış diğeride milletvekilliği yapmış iki siyasetçiden söz ediyorum" dedi.

İşte Alper Tan'ın konuşmasında öne çıkanlar:

CHP'Yİ TARİHE GÖMÜP YENİ BİR PARTİ İLE YOLA DEVAM ETMELİ

Bugün bir yerde eski bir CHP milletvekiliyle sohbet ettik biraz yanında da il başkanlığı yapmı bir CHP'li var. Bu milletvekili olan Alevi bir dostumuz ve önemli bir Alevi tanınmış bir siyasi figür. Sohbet sırasında bu kurultay süreci açıldı ve ben dedim ki acaba Kılıçdaroğlu değişti diyelim onun karşısına çıkanlardan herhangi birisi çıktı kurultayı da topladılar genel başkan da seçildi. CHP'de birşey değişir mi dedim? Birşey değişmez dedi. O il başkanlığı da yapmış olan CHP'li söze girdi. Ve dediki Cumhuriye Halk Partisi artık tekerleği patlamış benzini bitmiş rotu falan kırılmış yani yürümez hale gelmiş bir arabaya dönüşmü vaziyatte. Fakat herkes o arabayı ben daha iyi kullanırrım diye yarış halinde. Artık bu iş yürümez kim gelirse gelsin CHP'de birşey değişmez. CHP'nin değişmesi için bu partiyi tarihe gömüp kapatıp yeni bir parti kurup o parti ile yola gitmek lazım tespitinde bulundu. Birisi il başkanlığı yapmış diğeride milletvekilliği yapmış iki siyasetçiden söz ediyorum. 

YÜZDE 25 OYUN YÜZDE 16'SI ALEVİ OYU

Başka birşey sordum ben orda dedim ki Alevi kimliği de olduğu için milletvekilinin. Kemal Kılıçdaroğlu'nun mezhepçi bir partiye dönüştürdüğü bir Alevi partisine dönüştüğünü söyleyen kişiler var, değerlendirmeler var buna ne diyorsunuz dedim. O yanındaki söze girdi yine böyle birşey yok dedi. MYK üyelerinden sadece ikisi Alevi altmış küsür parti meclisi üyesinden onu sadece Alevi. Milletvekillerine baktığımızdaysa ön seçimle gelenlerin tamamı Alevi gerisinin de hiçbirisi alevi değil dedi. 

Ve ilginç başka birşey söyledi. Yüzde 25 oy aldı ya Cumhuriyet Halk Partisi yüzde 25 oyun 16 puanının yüzde 25'in 16'sı değil 25 puanın 16 puanının alevi oylar olduğunu söyledi. Aleviler Cumhuriyet Halk Partisinde çekildiği taktirde CHP barajı bile geçemez diye söyledi. Başka bir tespitte de bulundu bir taraftan durum böyle ama 16 puan Alevi oyu var çekilirse CHP barajın altında kalabilir. Ama ayrı bir Alevi partisi kurulsa da bu oylar o partiye de gitmeyor diyerek Ali Haydar Veziroğlu örneğini söyledi. Bunun bir çıkmaz olduğunu Alevilerin CHP'siz olamadığını ama bu şekilde de CHP'nin hiçbir yere gidemediğini gösteren çarpıcı örneklerdi.   

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK 

 // erkan
Chp yi ayakta tutan iş bankasi ve 90 sirketidir iş bankasi ile bagi kopmadikca sonsuza kadar yasar...
08 Aralık 2015 15:44
doğru söze ne denir...
 // atiker
hatta öyle bir chp yi gömmeleri lazımki külleri bile kalmamalı bakarsın sonra küllerinden doğurmak isteyen efsane aşıkları çıkar öyleki küllerinden bile doğmamak üzere gömülmeli adam gibi düzgün halkın güvenini kazanacak sosyal demokrat bir sol parti kurulmalı....
08 Aralık 2015 Salı 14:01
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler