YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'nin yok dediği rapor bulundu
CHP'nin Ankara il başkanlığında yaşanan kriz yargıya taşındı...
CHP'nin yok dediği rapor bulundu
10 Ağustos 2011 / 07:15 Güncelleme: 10 Ağustos 2011 / 07:26

Suç duyurusunda bulunan Eski il başkan yardımcısı Dursun Bayram,  "Göreve geldiğim tarihten bu yana gerçekleştirilen çalışmaların hukuksuz olarak yürütüldüğünü tespit ettim" dedi. CHP yönetiminin yalanladığı rapor da 'ek delil' olarak savcılığa sunuldu.

CHP Ankara İl Başkanı Tarık Şengül’ün hakkındaki iddialara rağmen Merkez Yönetim Kurulu (MYK) tarafından yeniden il başkanı olarak atanması partide tartışmalara yol açtı. Şengül hakkında ağır iddiaları içeren raporu hazırlayan eski il yönetim kurulu üyeleri arasında yer alan Ankara eski il başkan yardımcısı Dursun Bayram, bugünkü MYK sonrası konuyu yargıya taşımaya hazırlanıyordu. Ancak eski il yönetimi, yeni il yönetim kurul listesini atayacak MYK’nın 'elini rahatlatmak' gerekçesiyle MYK öncesi suç duyurusunda bulunmaya karar verdi.
   
Bayram, dün  savcılığa yaptığı suç duyurusunda “il yönetim kurulunda göreve geldiği tarihten bu yana gerçekleştirilen çalışmaların hukuksuz olarak yürütüldüğünü tespit ettiğini, MYK ve Genel Sekreterliğe şikayet etmesine rağmen sonuç alamadığını' bildirdi.  Bayram, suç duyurusu ile birlikte Genel Sekreter Bihlun Tamaylıgil ve Ankara İl Başkanı Tarık Şengül’ün 'yok' dediği raporu da 'ek delil' olarak savcılığa sundu. Bayram, “Raporun titizlikle incelenerek konuların araştırılmasını, Ankara İl Başkanı Tarık Şengül, il sekreteri ve il saymanı ile ilgililer hakkında gerekli hukuki soruşturmanın başlatılmasını, haklarında ceza davası açılmasını' talep etti. 

Bayram, rapordaki iddialara suç duyurusunda da yer verdi. Bu iddialardan bazıları suç duyurusunda şu şekilde sıralandı:

-Seçim harcama ve bütçesi ile ilgili yapılan giderlerin yönetim kuruluna bilgi verilmeden yetkisiz kişiler tarafından harcanması ve bu konularda yönetim kuruluna bilgi verilmemesi, muhasebe kayıtlarının başkanın şahsi bilgisayarında bulundurulması.

-Seçim afiş ve broşürlerinin yönetim kurulu kararı olmadan hurda kağıtçılara satılması ve gelirinin kayıtlara konulmaması.

-İlgili evrakların mülki idare amirliğine teslim edilmemesi ve idarece yönetim kurulu üyelerine verilen para cezasının, il başkanlığı hesabından hukuka aykırı olarak ödenmesi (31 bin 500 TL.)

-Yönetim kurulundan gizlenen gereği yapılmayan genelgeler.

BAYKAL: GENEL MERKEZ HATA YAPTI

Ankara ile ilgili iddialar Genel Merkez’in olduğu kadar eski Genel Başkan Deniz Baykal’ın da gündeminde.  BUGÜN'ün aldığı bilgiye göre, eski milletvekilleri, il yöneticileri ve partililer Baykal’ı arayarak Ankara ile ilgili iddia ve şikayetleri gündeme getirdi. Baykal’ın, kendisine danışan partililere “Genel Merkez, Ankara konusunda hata yaptı. Örgüte rağmen siyaset yapılmaz" dediği belirtildi.
 
MYK NE YAPACAK?

İddialar nedeniyle MYK’nın bugün yapılması beklenen toplantısı önem taşıyor. Eski il yönetimi, iddiaları, hukukçular tarafından metne dökerek MYK’ya iletti. Suç duyurusunun MYK öncesi yapılması da dikkatleri toplantıya çevirdi.MYK’nın bugünkü toplantısında Şengül’ün sunacağı yeni il yönetim kurulu listesinin onaylanması da bekleniyor. Şengül’ün yeniden görevlendirilmesine karar verilen geçen haftaki MYK’ya, örgütten sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin yurtdışında olması nedeniyle katılmamıştı.

Kılıçdaroğlu’nun Tekin’in olmadığı bu toplantıda görevlendirmeyi yapması dikkat çekici bulunmuştu. Bu nedenle bu haftaki MYK, Tekin’in katılacak olması nedeniyle de önem taşıyor. Kılıçdaroğlu’nun gündeminde ise, MYK revizyonu ve Sonbahar’da yapılması beklenen tüzük kurultayına yönelik çalışmalar bulunuyor. Kılıçdaroğlu’nun MYK’nın önemli bölümünü tasfiye etmesi beklenirken, PM içinden milletvekili olmayan isimlere yer vereceği belirtiliyor. (Bugün)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler