YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'nin yeni yol haritası
CHP'de dünkü kurultayın ardından muhalefetin talebi ile bugün 2. kez toplandı. Kurultayda konuşma yapan Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'nin yeni yol haritasını çizdiklerini söyledi...
CHP'nin yeni yol haritası
27 Şubat 2012 / 12:03 Güncelleme: 27 Şubat 2012 / 14:37

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Önce demokrasiyi tüzüğümüzü değiştirerek kendi partimizde yaptık. Demokrasisi gelişmiş bir CHP var artık'' dedi. 

Kılıçdaroğlu, partisinin Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda yaptığı konuşmada, CHP'nin kendisine yen bir yol haritası çizdiğini söyledi.

Partisinin, Ankara Spor Salonu'nda dün yapılan 16. Olağanüstü Kurultay'ının gerçekleştirildiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

''Birileri şunu bekliyordu; CHP'de kurultay olacak kavgalar, sandalyeler uçuşacak. İşte bu CHP yok mu, hep kavga eden CHP. Şimdi geldik bir yere. İşte bu CHP var mı  Barışı, özgürlüğü, demokrasiyi her kurultayında savunan CHP.

CHP yeni bir yol haritası çiziyor. Halka doğru giden, halktan yana bir yol haritası çiziyor. Ülkenin, insanının sorunlarına kilitlenen bir yol haritası çiziyor. Demokrasi, özgürlük bağlamında bir yol haritası çiziyor. 16. Olağanüstü Kurultay'da neden demokrasiye, özgürlüklere bu kadar büyük vurgu yaptık  Çünkü ayaklarımızın altından demokrasi kaçıyor, özgürlüklerimiz kayıyor bizim. AKP'nin oluşturduğu kendi yandaş medyasıyla sabahtan akşama 24 saat Türkiye'de demokrasi varmış gibi gösteriliyor, toplum ikna ediliyor. Onunu için dedik ki: Bu ülkede demokrasi yok, sağlıklı işleyen bir  demokrasi yok, güçler ayrılığı ilkesi oturmamış.''

Başta medya olmak üzere tüm kesimlerin baskı altında olduğunu ileri süren Kılıçdaroğlu, tüm dünyanın dikkatini bu noktaya çekeceklerini söyledi.

CHP'nin demokrasi ve özgürlüğü içselleştirmiş bir parti olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, tarihi sürecinde bunu gösterdiğini anlattı.

Kılıçdaroğlu, tek boyutlu düşünceyi kabul etmediklerini, kendileri gibi düşünmeyenler için de özgürlük istediklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

''Dün çok önemli bir sınav verdik. Türk demokrasi tarihi açısından çok önemli bir sınav verdik. 'Madem ki siz demokrasi istiyorsunuz, özgürlük istiyorsunuz, bu tüzükle mi yapacaksınız ' diye soracaklar. Şimdi onların bu soruyu sormalarına da olanak verdik. Önce demokrasiyi, tüzüğümüzü değiştirerek kendi partimizde yaptık. Demokrasisi gelişmiş bir CHP var artık. Bu toplumun yarısı kadın yarısı erkek, erkek egemen bir toplumdan çıkarıp artık kadınların da bu ülkede siyaset yapmalarının yolunu açıyoruz.''

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, her CHP'linin, çalışacağı, çaba harcayacağı, ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu unutmamasını isteyerek, ''Yolumuza böyle devam edeceğiz, gücümüzü böyle oluşturacağız. Ortak ses, ortak güç oluşturacağız, aklımızı kullanacağız. Değişik görüşlere saygıyla bakacağız'' dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda yapılan 17. Olağanüstü Kurultayı'nda konuşma yaptı. Hiçbir siyasal partinin yapmaya cesaret edemediği şeyleri CHP'nin yapacağını belirten Kılıçdaroğlu, bunun CHP'nin tarihi görevine de uygun olduğunu, CHP'nin tarihi misyonunun da bunu gerektirdiğini kaydetti.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''O nedenle CHP, yeni bir anlayış, yeni bir yol haritasıyla halka gidecek. Bize düşen büyük görevler var. Umutsuzluk bizim kitabımızda yok. Halkın umudu CHP olmak zorundadır. Böyle çıkacağız halkın karşısına. Demokrasisini geliştirmiş, tüzüğünü değiştirmiş, halktan yana politika üreten bir partidir CHP.

Biz insanımızı, biz ülkemizi seviyoruz. Kim olursa, ne olursa olsun, inancı, rengi ne olursa olsun herkesin mutlaka ama mutlaka çatısı altında yer bulacağı tek parti var; o da CHP. CHP'li olmak 'halka adanmışlık' demektir. Siyaset bana ne verecek değil, ben topluma ne vereceğim, onun üzerine inşa edeceğiz. Kendimizi topluma adadık, bizim özel mülklerimiz yok. Her CHP'linin çalışacağı, çaba harcayacağı, ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğumuzu unutmamalıyız. Yolumuza böyle devam edeceğiz, gücümüzü böyle oluşturacağız. Ortak ses, ortak güç oluşturacağız, aklımızı kullanacağız. Değişik görüşlere saygıyla bakacağız. İnsanlarımızı yabancılaştırmadan, ötekileştirmeden herkesi kucaklayacağız.''


-Delegelere teşekkür-


CHP'nin kurultaylarının artık değiştiğini, barışın, özgürlüğün ve demokrasinin dile getirildiği kurultaylar olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, dün yapılan kurultayda yeni tüzüğün, katılan delegelerin oy birliğiyle kabul edildiğini ifade etti.

Delegelere bir kez daha teşekkür eden Kılıçdaroğlu, ''CHP'de değişim ve dönüşümün altına imza attıkları için teşekkür ediyorum'' dedi.

Hiç kimseye telefon açıp ''oyunu şöyle, böyle kullan'' demediğini belirten Kılıçdaroğlu, onları özgür iradeleriyle baş başa bıraktığını, hiçbir delegenin iradesine ipotek koymadığını söyledi. Kılıçdaroğlu, ''Çünkü ben, CHP'li delegelerin sağduyusuna güveniyorum. Onların yurtseverliklerine güveniyorum. Onlar boşuna delege olmadı'' dedi.


-''İnançla yola çıkmışız''-


Demokrasi ve özgürlüğün, kolay kazanılmadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

''Demokrasiyi ve özgürlüğü kendi ülkelerine getirmek isteyen yurtseverler, kendi ülkelerinde ağır bedeller ödemişlerdir. 1789 Fransız Devrimi'nden tutun, ağır bedelleri hep özgürlük ve demokrasi isteyenler ödemişlerdir. Demokrasi ve özgürlük için her türlü bedeli önce Genel Başkan olarak ben ödemeye hazırım, bundan kimsenin kuşkusu olmasın.

Onların özel yetkili mahkemeleri, onların savcıları, onların güvenlik görevlileri bizi yıldıramaz. Biz inançla yola çıkmışız. O inanç, bizim yüreğimize, ruhumuza kazınmış. O inancı, herkese saygı duyan, özgürlüğünü isteyen bir inançtır. Bizim inancımız da kin yoktur. Kini ve nefreti söyleyenlerin, bu ülkede Başbakanlık yapması en büyük şansızlıktır.''

Demokrasinin ağır bedeller ödemeyi gerektirdiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, sözlerini ''Bunu en güzel dile getiren de Nazım Hikmet'tir. Dün söyledim, 'Ben yanmasam, sen yanmasan, biz yanmasak nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa...' Tümünüzü sevgiyle, saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum'' diyerek bitirdi.

Bu arada aralarında eski Genel Başkan Deniz Baykal'ın da bulunduğu bir grup milletvekili 17. Olağanüstü Kurultay'a katılmıyor. Kurultaya basın mensupları ve delege olmayanlar dışındakiler alınmıyor. Tüzük değişikliği talebinde bulunanlarla hareket eden Eski Genel Sekreter Önder Sav'ın ise delege değil.   (AA)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler