YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'nin yeni flörtü BDP
CHP'nin yeni flörtü BDP
27 Mayıs 2011 08:44
Geçen dönem MHP ile ittifak arayışına giren CHP bu seçimde BDP'ye kucak açtı. Referandumda ortaya çıkan ittifak, Diyarbakır'da seçim bürosunun kepenklerini indirme ve BDP'lilerin desteklediği CHP mitingiyle iyice ayyuka çıktı

Seçim sandıklarının kurulmasına kısa bir zaman kala, kapalı kapılar ardında şekillendirilen CHP-BDP ittifakı gün yüzüne çıktı. 2007'deki milletvekili genel seçimleri sürecinde MHP ile ittifak arayışlarına giren CHP, kaset operasyonuyla şekillenen yeni yapısıyla önümüzdeki seçimler için BDP'ye kucak açtı. Bir eliyle kurt işareti yapan ve diğer elinde 6 oklu bayrak taşıyan partili fotoğraflarının dikkat çektiği 2007 seçimlerinde, CHP=MHP ilanlarıyla oy toplamaya çalışan partinin BDP ittifakı, Anayasa değişikliğinin oylandığı 12 Eylül referandumu sürecinde ortaya çıktı. Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlık koltuğuna oturduğu dönemde iyice belirginleşen ittifak, bir kısmı molotoflu PKK eylemlerinde boy gösteren BDP'lilerin desteklediği mitinglerle şeffaflaştı.

İTTİFAKIN İLK HEDEFİ ANAYASA

Anayasa'dan darbenin izlerini silen 12 Eylül 2010 referandumu öncesi TBMM'de yaşanan gelişmeler, CHP-BDP ittifakının sahnelendiği ilk süreç oldu. CHP ve BDP'li vekiller, değiştirilmesi planlanan Anayasa maddelerinin Meclis'te oylanmasını engellemek için ortak mesai yaptı. 24 saat boyunca vardiyalı sistemde çalışan CHP ve BDP'li vekiller, oylamaları kilitlemek için Meclis'e sürekli soru önergesi verdi.

DEMOKRASİYE GEÇİT YOK

CHP ve BDP'nin ittifakı, Meclis'teki oylamaların ardından başlayan referandum sürecinde önce meydanlara, ardından seçim sandıklarına yansıdı. CHP ve BDP, referandum sandıklarından 'evet' oyunun çıkmaması için kampanya yürüttü. Referandumu boykot etme kararı alan BDP, vatandaşın iradesine ipotek koydu. Sandık başına giden Kürtlerin 'evet' oyu kullanacağından emin olan BDP, toplumsal baskıya başvururken terör örgütü PKK da doğu illerinde yaşayan vatandaşları 'evet' oyu kullanmamaları yönünde tehdit etme ve şiddet uygulama görevini üstlendi.

TERÖRİSTLERİN YASINI TUTTU

Şırnak'ın Uludere ilçesinde öldürülen 12 terörist için PKK ve BDP tarafından ilan edilen 3 günlük yas kararına CHP de uydu. CHP Diyarbakır birinci sıra milletvekili adayı eski Devlet Bakanı Salih Sümer'in çalışmalarını yürüttüğünü seçim bürosu, kepenklerini indirdi. CHP İl Başkanı Muzaffer Değer, Diyarbakır'da kepenk kapatanların kararına saygı göstermek için seçim bürosunu açmadıklarını söyledi.

HAKKÂRİ'DE CHP-BDP-PKK İTTİFAKI

12 Haziran seçimleri kapsamında Hakkari'de düzenlenen mitingler, CHP-BDP ittifakına yeni bir boyut kazandırdı. İttifaka dahil olan PKK, Hakkari mitinginde yüzünü gösterdi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 21 Mayıs Cumartesi günü gerçekleştirdiği Hakkari mitingi öncesinde, baskıyla esnafa kepenk kapattıran ve sokağa çıkma yasağı ilan ederek vatandaşa baskı yapan terör örgütü elemanları, 2 gün sonraki CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun mitingine zafer işaretleriyle katıldı. Parti destekçilerinin yanı sıra BDP'nin il yöneticileri de miting alanındaydı.

 

Öcalan'ın doğum günü kutlamalarına destek

Terör örgütü yandaşları, bu yıl 4 Nisan'da teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın doğum gününü Şanlıurfa'nın Suruç ilçesi yerine Halfeti ilçesinde kutladı. CHP'li Halfeti Belediyesi'nin bu yılki toplanmanın kendi ilçelerinde gerçekleştirilmesi için BDP'ye başvurduğu ve her türlü desteği vermeyi taahhüt ettiği öğrenildi. Suruç'taki BDP'li ilçe belediye yöneticileri ise bu duruma itiraz ederek toplanma merkezinin her sene olduğu gibi yine kendi ilçelerinin olmasını istedi. Ancak BDP'li üst yöneticilerin bu duruma karşı çıkarak, 'Madem CHP Halfeti ilçe Belediye Başkanı Mahmut Özdemir'den böyle bir talep ve destek var. Bizde geri çevirmeyiz' diyerek, karşı çıktığı belirtildi. BDP'li yöneticilerin bu tutumunun Abdullah Öcalan'ın 12 Haziran seçim öncesi CHP ve BDP ittifakına sıcak bakmasıyla alakalı olduğu ifade edildi. Bunun üzerine terör örgütü yandaşları, Öcalan'ın doğum gününü kutlamak için Halfeti ilçesinin Ömerli köyünde toplandı. CHP'li belediye ise, doğum günü kutlamalarına çeşitli etkinlik ve hizmetleriyle destek verdi.

 

Miting kardeşliğini itiraf ettiler

 

Başbakan Erdoğan'ın şehre geldiği gün çöpleri dahi toplamayan BDP'li Hakkâri Belediyesi de sabah erken saatlerde, Kılıçdaroğlu'nun mitingine hazırlık için hummalı bir çalışma başlattı. Belediye, Kılıçdaroğlu'nun konuşma yapacağı kavşakta çevre düzenlemesi ve temizlik yaptı. Belediye binası da kapı ve pencerelerine kadar temizlenerek CHP liderinin ziyaretine hazırlandı. Bulvar Caddesi'nde çoğunluğunu zafer işareti yapan BDP'lilerin oluşturduğu kalabalığa konuşan Kemal Kılıçdaroğlu da kepenk kapatma eylemlerine destek verdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Hakkari'de yaptığı mitinge ilişkin BDP'den dün itiraf niteliğinde bir açıklama geldi. BDP Genel Başkan Yardımcısı Filiz Koçali, Kılıçdaroğlu'nun mitingine destek veren kalabalığın BDP'li olduğunu açıkladı. (Yeni Şafak)

yıllarca faili mechullerin adresini verdik...
 // ibrahim çelikoğlu
PKK,BDP,AB ve ABD'ye servis ekibidir.Bal tutup el yağlıyorlar.AB'de gözlerimizle şahit olduk.Eskiden takip edegeldiğimiz;CHP'nin doğu seçmenlerini kendisine göre dizayn edip örgütlemek çabalarıydı.O zamanlar parti olarak millet vekili bile çıkarıp PKK'nın Kominist düzen içinde oluşmasını sağladılar.Doğulu millet vekillerinin başlarına gelenleri herkez biliyordur.ABD kendine uygunlara yol açarken,bir kısmını diskalifiye etmeye bakmıştır.Böylece hesap gene do...
27 Mayıs 2011 09:37
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler