YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'nin şerhi boşa mı çıktı?
Değişiklik paketinin bır kısımına destek verip bir kısmına karşı çıkan CHP, 20 sayfalık muhalefet şerhi yazdı. Fakat CHP'nin bu şerhi paketi okumadan yazdığı iddia edildi.
CHP'nin şerhi boşa mı çıktı?
18 Nisan 2010 / 09:52 Güncelleme: 18 Nisan 2010 / 09:57

Anayasa paketine 20 sayfalık muhalefet şerhi koyan CHP milletvekillerinin paketi okumadan bu şerhi koyduğu ortaya çıktı.

CHP, geçtiğimiz hafta Meclis Anayasa Komisyonu'nda kabul edilen Anayasa değişikliği paketine, 20 sayfalık muhalefet şerhi yazdı. Ancak CHP'nin muhalefet şerhinde bazı çelişkiler olduğu ortaya çıktı. Anayasa değişikliği paketi 3 gün süren bir çalışmanın ardından geçtiğimiz hafta Meclis Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi.

68'İNCİMADDENİN 4. FIKRASI TARTIŞILDI

Paketin bir kısmına destek verip bir kısmına karşı çıkan CHP ise 20 sayfalık bir muhalefet şerhi yazdı. CHP'li komisyon üyeleri; Atilla Emek, M.Ali Özpolat, Atilla Kart, Şahin Mengü, İsa Gök'ün imzasını taşıyan 20 sayfalık metindeki bir bölüm, CHP'nin peşin hükümlü karşı görüşünü ortaya koydu. AK Parti'nin paketinin komisyonda görüşülmeden önceki halinde Anayasa'nın 68. maddesinin 4. fıkrasının Anayasa'dan çıkartılması öngörülüyordu.

AK PARTi MANTIKLI BULDU AMA

CHP milletvekilleri komisyon görüşmeleri sırasında bu maddenin geri konulmasını istediler. AK Parti milletvekilleri ve komisyon başkanı Burhan Kuzu da itirazı mantıklı bulunca AK Parti'li komisyon üyesi İsmail Bilen'in verdiği önerge ile 4. fıkra pakete yeniden konuldu. Görüşmeler bittikten sonra CHP'nin yazdığı 20 sayfalık şerhte yer alan "Hiçbir şekilde Anayasada 4 ana başlık halinde düzenlenmiş olan eylemlerin tüm sonuçlarıyla birlikte ortadan kaldırılması anlamına gelebilecek bir düzenleme kabul edilemez" cümleleri AK Parti'yi şok etti. Bu durum, CHP milletvekillerinin muhalefet şerhini, paket komisyonda görüşülmeden önce hazırladığını ortaya koydu.

DiKTATÖRLÜK GELİR DEMİŞLERDİ

CHP'nin şerhinde AK Parti'nin düzelttiği madde şu cümle ile sert bir şekilde eleştiriliyor: "Yapılan bu düzenlemeyle; siyasi partilerin sınıf veya zümre diktatörlüğünü ya da herhangi bir tür diktatörlüğü savunması ve yerleştirmesinin önü de açılmış olacaktır. Suç işlenmesinin teşvik edilmesi mümkün olacaktır. AKP yapmış olduğu düzenlemeyle, fiilen ve Anayasal anlamda parti dokunulmazlığını da, kurumsal hale getirmek istemektedir. Anayasanın geçici 15. maddesini, CHP'nin kararlı tutumu ve toplumun duyarlılığı karşısında teklif metnine almak zorunda kalan AKP, yapmak istediği bu düzenlemeyle, AKP'yi koruma açısından yeni geçici 15. maddeler ihdas etmektedir."
Bugün

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler