YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'nin seçim şifreleri belli oluyor: Kılıçdaroğlu'dan isme 'ince ayar'
CHP’nin 7 Haziran seçim şifreleri belli oldu. Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu İstanbul'’dan aday gösterildi. Kılıçdaroğlu, Yalova'’da ise Muharrem İnce'’nin önünü kesmek için merkez yoklaması yapmayacak.
CHP'nin seçim şifreleri belli oluyor: Kılıçdaroğlu'dan  isme 'ince ayar'
17 Şubat 2015 / 10:15 Güncelleme: 17 Şubat 2015 / 10:55

CHP, 7 Haziran seçimleri öncesinde liste kriziyle karşı karşıya... CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MYK’da bulunan 18 kişiden 17’'sini seçilmemesi korkusuyla kontenjandan listeye sokacak.

MYK’'da bulunan isimlerden sadece Veli Ağbaba merkez yoklamasıyla aday olabilecek. Saadet Partisi’'nden CHP saflarına katılan Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu İstanbul birinci bölgeden seçime girecek. Prof. Bekaroğlu gibi İstanbul’'da kendilerine seçilecek yerlerde olacak çoğu isme partililer tepkili. 

Deniz Baykal'a büyük şok 

Kılıçdaroğlu’yla genel başkanlık yarışına giren Muharrem İnce için de önlem alındı. CHP, Yalova teşkilatı tarafından çok sevilen İnce'’nin önünü kesmek için Yalova’'da merkez yoklaması yapmayacak. Yalova’'ya MYK tarafından belirlenen isim yazılacak. CHP’nin Yalova'’da merkez yoklaması kararı alması, CHP'’nin son Genel Başkanlık seçimlerinde karşısına çıkan ve aday olan Muharrem İnce'’ye '‘İnce ayar'’ olarak yorumlandı.   

Bir başka şoku da eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yaşadı. Baykal, milletvekili adayı olmak istiyorsa Antalyalı CHP’'lilerin oyunu alması gerekiyor.

CHP’'nin iktidarda olduğu Eskişehir’'de de ön seçim yapılmaması dikkat çekti.

Sevilmeyen isimlere çözüm

Kılıçdaroğlu, A takımı’nda bulunan ama partilileri tarafından sevilmeyen çoğu isme çözüm buldu. İstanbul’'un üç bölgesinden 1, 3, 5, ve 7’'nci sıraları bu isimlere ayrıldı.

Bazı açıklamalarıyla tepki çeken Diyarbakır eski Baro Başkanı Sezgin Tanrıkulu İstanbul ikinci bölgeden, Saadet Partisi'’nden istifa ederek CHP’ye katılan Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu İstanbul birinci bölgeden, yine partililerce sevilmeyen Erdoğan Toprak da İstanbul üçüncü bölgeden seçime katılacak. Mustafa Sarıgül’'ün ise İstanbul ikinci seçimlere girmesi konuşuldu. 

Kadınlar ilk sırada yer alacak

CHP, İstanbul, Ankara ve İzmir’'de bazı bölgelerin ilk sıralarını kadınlara teslim edecek. MYK’'da olan Şafak Pavey İstanbul birinci bölge birinci sıradan, Selin Sayek Ankara’'dan birinci sıradan, Güldal Mumcu da İzmir’'den birinci sıradan kendilerine yer bulacak. 

Haluk Koç Ankara'ya kaydırıldı

Samsun Milletvekili Haluk Koç, 7 Haziran seçimlerinde Ankara'’dan listeye girecek. Koç’'un Samsun'’da seçilmeme korkusu yüzünden bu kararı aldıkları ileri sürüldü. Tekin Bingöl Ankara’'dan, Gürsel Tekin İstanbul'’dan kontenjan sıralarında kendilerine yer bulacaklar. 

 

AKŞAM

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler