21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın193,363
 • BIST94.671
 • Dolar4,7582
 • Euro5,4831
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2385
 • İstanbul28 °C
 • Ankara26 °C
 • İzmir27 °C
 • Konya26 °C
 • Adana29 °C
 • Antalya28 °C
 • Diyarbakır33 °C
 • Bursa25 °C
 • Kayseri26 °C
 • Kocaeli26 °C
 • Şanlıurfa36 °C
 • Gaziantep29 °C
 • İçel29 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'nin oy oranını açıkladı
Kılıçdaroğlu: CHP'nin şu anda oy oranı yüzde 30'larda...
CHP'nin oy oranını açıkladı
13 Ocak 2011 / 10:03 Güncelleme: 13 Ocak 2011 / 10:04

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün akşamüstü NTV’nin Banu Güven+ isimli programında canlı yayına katıldı ve gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Kılıçdaroğlu, seçmen kaydı olmaması nedeniyle referandumda oy kullanamadığı için seçimlerde de aday olamayacağı yönündeki iddiaların anımsatılması üzerine, bunu partinin hukukçularının araştırdığını ve iddianın gerçekliğinin olmadığını söyledi. Kılıçdaroğlu’nun değerlendirmeleri şöyle:

ADAY OLABİLECEK Mİ?: DSP lideri Sayın Masum Türker’den önce de aday olamayacağım söyleniyordu, biz ona bakmıştık, bunun uygulama alanı yok. Keşke sayın Türker de bir hukukçu arkadaşına danışsaydı, öyle bir açıklama yapmaya gerek duymazdı.

ÖN SEÇİM OLACAK MI?: Bu konuda bir çalışma başlattık. Bazı illerde ön seçim yapılmayacak. 40’a yakın ilde delegelerin nabzını tutmaya yönelik çalışma yapılacak. Düzenli olarak kamuoyunun nabzını tutacağız. Bazı şirketlerle ön görüşmelerimiz oldu, hatta anlaşma yaptığımız şirketler oldu. Tek bir şirkete bağlı da kalmayacağız. Şu anda yüzde 30-31 bandındayız. Zaten kamuoyuna da yansıdı. Hedefimiz tek başına iktidar olmak. Bu band aralığı, bize umut veriyor. Türkiye’yi çok daha iyi yönetiriz.

BAYKAL...: Sayın Baykal’la Özel bir görüşme yapmadım. Parti süratle seçime hazırlanıyor. Arkadaşlarımız Türkiye’nin her yerinde görev yapıyor. Yoğun bir çalışma trafiği var. Bu trafik içinde özel bir görüşme olmadı. Koşullar uygun olursa görüşürüz.

NEDEN KÜRT DEMİYOR?: Etnik temelli siyasete karşıyız. Doğu ve Güneydoğu’da sadece Kürt kökenli yurttaşlarımız yaşamıyor ki. Türkler de, Araplar da, Çerkezler de var. Ama eğer Diyarbakırlı kardeşlerim bize ‘Kürt deyin’ diyorsa ‘Kürt’ derim. Ama tekrarlıyorum biz konuyu insan hakları demokrasi ve özgürlükler bağlamında olayı ele alıyoruz. Etnik bağlamda değil.

ANA DİL VE CHP: Anadil de eğitime sıcak bakmıyoruz. Ama insanların kendi ana dillerini öğrenmelerinin de önünde bir engel yok. Ana dil sorunu kuşaklar boyu süregeliyor. Bu tür olayları siyasetçilerin oy kapmak amacı ile kullanmaları doğru değil. Bu olayın pedagojik rolü de var. Kürtçe eğitecek kişinin bir eğitim alması lazım. Var mı böyle bir eğitim?

GÜNEYDOĞU RAPORU: Yıllardır çözülemleyen sorunları bir çırpıda çala kalem yazmak olur mu? Parti kurmayları çalışmalarını sürdürüyor. Raporda hen öneri hem de tahlil olacak.

ALKOL YASAĞI: Alkol her yerde satılmaz. Bununla ilgili önlemlere kimse bir şey söyleyemez. Ama alkolü yasaklayacağız diye sosyal hayatı değiştirecek önlemler almak da doğru değil. Toplumda tepki çekersiniz. Siz her hangi bir normal lokantayı basarsanız ve burada niye alkol var diye baskı uygularsanız bu olmaz.

BAŞBAKAN’A YANIT: (Başbakan’ın Kuveyt’te Arap dünyasını kast ederek “Biz bize yeteriz” yönündeki sözlerine...) Türk dizilerine Arap dünyasının ilgi göstermesinin nedenleri dikkatle incelenmeli. Onlar bize benzemek istiyorlar. Daha demokrat bir dünya istiyorlar. Bizi farklı kılan yönümüzü batıya çağdaş dünyaya özgürlüklere dönmüşüz. Arap dünyasında kadın erkek eşitliği, özgürlükler hep tartışmalıdır. Biz bize yetmiyoruz; biz daha iyiyiz.

İstanbul’a bizden birini getirdik

Kılıçdaroğlu, İstanbul İl Başkanlığı’na atanan Nebil İlseven’le ilgili eleştirilere yanıt verdi: “Gençlik kollarından gelen bir isim. Gökten bulup getirdiğimiz bir insan değil. Bizim partilimiz. Başarılı olmuş özel sektörde önemli bir yere kadar çıkmış. Olabilir. Başarılı birini biz niye İstanbul il Başkanlığı’na getirmeyelim? Bu bizim Türkiye’yi daha iyi yerlere getireceğimizi gösterir. Kendisi sosyal demokrat ve Türkiye’yi iyi bilen biri.” Kılıçdaroğlu, Basın Konseyi Başkanı gazeteci yazar Oktay Ekşi’nin CHP’ye katılmasının etik olup olmadığının sorulması üzerine, “Orada kalır kalmaz. Normalde Basın Konseyi’nde görevi varsa belki bırakacaktır” dedi.

Arınç konuştu, ceza geldi

Kılıçdaroğlu, Muhteşem Yüzyıl dizisine RTÜK tarafından ceza verilmesini ise şöyle değerlendirdi: “Bu bir dizi. Belgesel değil. Belgesel ile dizi arasındaki farkı bilmeyenlerin verdiği ceza. Ne var dizide. Eğer küçük çocukların izlenmesi gerekiyorsa o zaman önlem alırsınız. Niçin ceza verildi. Çünkü Bülent Arınç kaldırılmasını istedi. Bunların hangi yetenekleri var. Bunlar senaryo mu yazdılar? Film mi çektiler. Eleştiri ve hoşgörü kültürlerini demokrasiye sağlıklı kazandırmazsak ucubeler çıkar ortaya. Bakın dünyaya Napolyon’a yüzlerce kez çekilmiştir. Eleştireler de vardır. Bu bizde demokrasinin hala olgunlaşmadığını gösterir. Baskıcı zihniyet RTÜK kananıyla devam ediyor.”

16 SAAT ÇALIŞIYORUM

CHP lideri, “futbol ile olan ilişkisinin sorulması üzerine” futbolu sevdiğini, hatta bürokrasi döneminde takımlar kurup arkadaşları ile futbol oynadığını anlattı. Kılıçdaroğlu, milli takım taraftarı olduğunu söyledi. Günde 16 saat çalıştığını belirten Kılıçdarğlu, “Gece geç saatlere kadar çalışıyorum. Onlar da (ailem) bu hayata alıştılar.” (Vatan)

Kimler oy verecek?
 // ibrahim çelikoğlu
Kimle oy verecek biz biliyoruz......
13 Ocak 2011 16:02
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler