YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'nin oy oranını açıkladı
CHP İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek, partisinin oy oranının yüzde 40'lara dayandığını iddia etti
CHP'nin oy oranını açıkladı
14 Eylül 2010 / 08:07 Güncelleme: 14 Eylül 2010 / 08:08

CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek, referandum sonucunu değerlendirdi. Berhan Şimşek, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun oy kullanamamasında ihmal olduğunu ancak kasıt bulunmadığını söyledi. Şimşek, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun oy kullanamayacağını, 2 gün önce öğrendiğini, kendilerinin de bu konuda bilgilerinin olmadığını ifade etti.

Berhan Şimşek CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında şantajın, baskının ve rüşvetin kol gezdiği bir referandum sürecinin yaşandığını iddia ederek, “İktidar partisi referandum sürecinde büyük paralar harcadı. Bu paraların kaynağını nereden geldiğini bilemedik. Biz 780 bin TL gibi çok mütavazi bir bütçeyle bu süreci hazırlayabildik“ dedi.

HÜKÜMET PARAYLA OY SATIN ALDI

Berhan Şimşek, Ak Parti hükümetinin referandum sürecinde halka, sendikalara ve sivil toplum örgütlerine baskı yaptığını iddia etti. Şimşek, hükümetin parayla oy satın aldığını savunarak, “CHP referandum sürecinde yeterli olmayan ekonomik koşullarla büyük mücadele verdi. Yüreğimizi alınterimizi örgütledik“ diye konuştu.

CHP’NİN OYU YÜZDE 36-37

Berhan Şimşek, Kılıçdaroğlu’nun 23 Mayıs kurultayından sonra yüzde 24’lerde olan parti oyunun bu seçimle, yüzde 36-37'ye çıktığını, bu oranın İstanbul’da yüzde 40 olduğunu savunarak, “İlk defa 1970’li yıllardan sonra CHP yüzde 40 oyları telaffuz eder oldu. Başbakan Erdoğan’ın İstanbul’un ayak seslerini artık düşünmeye başlaması gerekiyor. Önümüzdeki haftadan itibaren seçim hazırlıklarına başlayacağız. Artık biz düşünmeyeceğiz, onlar düşünsünler. Artık makarna, pirinç ile oy alma dönemi bitmiştir. İmanımızı, dinimizi kullanarak oy alma dönemi bitmiştir. Herkes yanında olduğu halde yüzde 55. Bu ilk raunt. İkinci raundu hep beraber görüp yaşayacağız“ dedi.

HALKIN KARARINA SAYGI DUYUYORUM

Şimşek, seçim günü yaşananların demokrasi adına büyük ayıp olduğunu, seçim günü bin 100 çevik kuvvet polisinin Bakırköy’de oy kullanmak istediğini, binini engellediklerini, ancak 100’ünün oy kullandığını söyledi. Polislerin oy kullanabilmesi için görev kağıdının olması gerektiğini anlatan Şimşek, “Hayır yok, 'mobiliz'... Recep beyin mobilleri. Bu mu demokrasi? Seçim öncesinden Eğitim-Sen’i çağırdılar sandık başı görevlisi olsun diye. Görev vermediler. Eğitim-Bir-Sen’e görev verdiler, AKP’li belediyelerde çalışan memurlara verdiler. Antalya’da saat 12.30’da kalkacak uçaklar 17.00’ye ertelendi. Halkalı’da subay evlerinde otobüs seferleri de iptal edildi“ dedi. Referandumda “Evet“ oyu çıktığını hatırlatan Şimşek, halkın kararına saygı duydugunu belirtti.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNDE HER POLİS EVLERE GİDİP SEÇMEN Mİ KONTROL EDİYOR?

Şimşek, basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Şimşek, Kılıçdaroğlu’nun oy kullanamamasında CHP İstanbul İl örgütünün sorumluluğu var mı? şeklindeki soruya, “29 Mart seçimlerinden sonra genel başkanın Kağıthane’deki ikametinden ayrıldığını belirtti. Daha sonra yılda bir yapılan seçmen güncellemeleriyle ilgili polisin muhtara gelerek Kılıçdaroğlu için “Kağıthane’de oturmuyorsa iptal edin“ dediğini öne süren Berhan Şimşek, “Eğer taşınmışsa taşınana 'Sizin buradan kaydınızı sildim' diye muhtarın bilgi aktarması lazım. Çok manidar olan bir şey var. Türkiye Cumhuriyeti devletinde her polis evlere gidip seçmen mi kontrol ediyor? Manidar olan bu. Aslına bakarsanız her şeyden haberi olan bir gazete var. Bu gazete daha önce bilgi alıp yazmış. Yazdığı zaman da birçok şeyin anlaşıldığı ortaya çıkıyor“ diye konuştu.

SUÇ UNSURU OLARAK DEĞERLENDİRİYOR OLSAK SUÇ DUYURUSUNDA BULUNURDUK

Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun oy kullanamadığı için çok üzüldüğünü anlatan Şimşek, “Burada muhtar bu bilgiyi verebilirdi veya bizim arkadaşlarımız soruşturabilirdi. Fakat onlar nereden bilsin? Burada bir suçlu bulalım meseleyi halledelim noktasında değiliz. Burada kasıt olduğunu düşünmek hata olur. Ama üzücü bir şey. Polis memurları her eve gelip burada seçmen olarak kimler oturuyor diye soruyor mu? Muhtarlarımız o kadar cevval mi? Manidarlık burada yatıyor. Bu da bir suç unsuru mudur? Suç unsuru olarak değerlendiriyor olsak suç duyurusunda bulunurduk. Tarafgirliktir sadece. 2009 Temmuz ayında muhtar bu işlemi yapmış. İhmal var ama kasıt yok. Çok önemli bir tecrübe edindik. Genel Başkan seçmenden özür diledi. İl Başkanı olarak ben de özür diliyorum“ dedi.

İHMAL VAR, KASIT YOK

Bir gazetecinin, “Kağıthane CHP İlçe Başkanlığının Kılıçdaroğlu burada oy kullanıyor mu kaydı var mı diye araştırması gerekmiyor muydu?“ şeklindeki sorusuna Şimşek, “İhmal var, kasıt yok. Tecrübe edindik. Örgütümüzde herhangi bir kasıt yok“ dedi.

Berhan Şimşek, bir başka basın mensubunun, “Kılıçdaroğlu’nun oy kullanamaması partinizi olumsuz etkiler mi“ şeklindeki sorusunu “Halkımız bu durumu saygıyla sevgiyle karşılar“ diye yanıtladı. (Vatan)

utanç bariyerlerini aşanlar...
 // ibrahim çelikoğlu
Evet diyen üç parti AKP,BBP,SAADET PARTİsi,geriye kalan bütün paertiler "evet" deyip karşı çıkanları partilerinden attılar.Daha vahimi seçmeni vesayet altında tutup oy almalarını normal karşılamak kadar çirkin,çirkinin çirkini olabilirmi?Türkiye kimler elinde
rezil ediliyor?Çıkar uğruna vatan satanlar deşifre olmuştur.Yabancı Haber Alma güçlerine yaptıkları serviste bu vesile ile kuvvet kazanmıştır......
14 Eylül 2010 17:19
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler