YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'nin önerisi reddedildi
CHP'nin önerisi reddedildi
06 Temmuz 2010 20:15
CHP'nin Meclis Genel Kurulu gündemiyle ilgili yaptığı öneri kabul edilmedi.

TBMM Genel Kurulunda, CHP'nin, depremlerle ilgili araştırma önergesinin bugün görüşülmesi ilişkin grup önerisi kabul edilmedi.

CHP, Danışma Kurulunda anlaşma sağlanamaması üzerine, gündeme ilişkin grup önerisini Genel Kurula getirdi.

Önerinin aleyhinde konuşan AK Parti İstanbul Milletvekili İdris Güllüce, iktidarları döneminde depremlere karşı bir çok önlem alındığını söyledi.

Fay hatlarının yeniden belirlendiğini belirten Güllüce, yapı denetimiyle ilgili yasa çıkartarak, yapıların denetimden geçirilmesini sağladıklarını ifade etti.

MHP Mersin Milletvekili Akif Akkuş, önerinin lehinde konuşurken, ''Bugüne kadar depremlere karşı tedbirler almayı başaramadık'' dedi.

Türkiye'de bugüne kadar, en büyüğü 1939'da Erzincan'da olmak üzere 90 büyük deprem yaşandığını anlatan Akkuş, depreme karşı ciddi önlemler alınması gerektiğini vurguladı.

Önerinin aleyhinde konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç da CHP'nin kurulmasını istediği deprem araştırma komisyonunun zaten çalıştığını söyledi.

Genel Kurulun bugünkü çalışmalarına saat 15.00'de başlamasına rağmen hala gündeme geçilemediğine işaret eden Kılıç, muhalefete, ''Patinaj yapma, çalışmaları engelleme düşüncesinden vazgeçerseniz, gündemdeki tasarı ve teklifleri bir an önce görüşüp yasalaştırabiliriz. 'Bırakın çalışalım' çağrısını dikkate almıyorsanız, 'gelin birlikte çalışalım' çağrısını yapıyorum'' diye seslendi.

Genel Kurulda daha sonra sözlü soruların yanıtlanmasına geçildi. Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, milletvekillerinin çeşitli konulara ilişkin sorularını yanıtlıyor. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler