YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'nin 'O' teklifine ne dedi?
AK Parti MYK öncesinde kurul üyeleri gazetecilerin sorularını cevapladı.Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ CHP'nin seçim barajını yüzde 7'ye indirilmesine ilişkin önerisine "Anlaşılan millete yeni bir fatura ödetme niyetleri var"diye cevap verdi.
CHP'nin 'O' teklifine ne dedi?
09 Temmuz 2010 / 16:31 Güncelleme: 09 Temmuz 2010 / 16:39

AK Parti Grup Başkanvekillerinden Bekir Bozdağ, CHP'nin seçim barajının yüzde 7'ye indirilmesine ilişkin önerisini ''gayrisamimi'' bulduğunu ifade ederken, Nurettin Canikli,''Kamuoyunu etkilemeye yönelik bir girişim'' dedi.

AK Parti Genel Merkezi'ndeki Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı öncesinde kurul üyeleri, basın mensuplarının CHP'nin seçim barajının yüzde 7'ye indirilmesi önerisine ilişkin sorularını yanıtladı.

Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker, teklif geldiğinde partinin ilgili kurullarının bunu değerlendirerek kararlarını vereceğini söyledi. Eker, bu teklifin referandum sürecinde gelmiş olmasını nasıl derelendirdiğinin sorulması üzerine Eker, ''Niye bu saatte?'' dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ da, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bugüne kadar zaman zaman CHP'nin söylediklerinden farklı şeyler söylediğini, sonra ''çark ettiğini'' savundu. Kılıçdaroğlu'nun başörtülü kızların üniversiteye gitmesi konusundaki açıklamalarının sonra kabul edilmediğini belirten Bozdağ, şunları söyledi:

''Bu konuda da CHP'nin daha önce yaptığı açıklamalar var, Sayın Baykal zamanında. Kemal Kılıçdaroğlu, bu açıklamaları da okursa iyi olur. Çünkü yarın başka şey söyleme ihtimali olabilir. Biz, popülist bir yaklaşım olarak görüyoruz. Samimi bulmuyorum. Bu konuda CHP'nin başta Genel Başkan dahil çok değişik kademedeki yöneticileri, bu konu ile ilgili geçmişte olumsuz görüş ifade etmişlerdi. Başta teklifin altında imzası olan kişi dahil olmak üzere hepsi bunu ifade etmişlerdi. Bu nedenle samimi bir yaklaşım görmüyorum.''

Türkiye'de temsilde adalet ne kadar önemliyse, yönetimde istikrarın da o kadar önemli olduğunu vurgulayan Bozdağ, Türkiye'nin koalisyon hükümetleri döneminde büyük sorunlar yaşadığını belirtti.

Barajın indirilmesinin birileri için siyasi sonuçlar çıkarabileceğini ifade eden Bozdağ, ancak bunun yönetimde istikrar getirmediğini dile getirdi. Türkiye'nin 4 sene içerisinde 4 hükümetin değiştiği bir dönem yaşadığını ifade eden Bozdağ, koalisyonlar döneminde ülkenin ekonomik krizler yaşadığını, bunun faturasını da milletin ödediğini kaydetti.

Bozdağ, ''Anlaşılan millete yeni bir fatura ödetme niyetleri var. CHP bunun yasalaşmayacağını da bildiği için siyaset yapmak için 'Bakın biz böyle bir teklif verdik ama AK Parti yanaşmıyor, onlar samimi değil' propagandasını yapmak için bir popülist yaklaşımla bunu vermiştir. Halbuki, 2002'den beri Meclisteler. Şimdiye kadar böyle bir önergeyi verebilirlerdi. Şimdi seçime dönük, gayrisamimi bir yaklaşım olarak görüyorum.''

Bozdağ, AK Parti'nin referandum sürecine ilişkin hazırlıklarına yönelik sorular üzerine, partinin yetkili organlarının bir değerlendirme yapıp ona göre bir yol haritasını belirleyeceğini, bu yol haritasına göre çalışmaların kamuoyu ile paylaşılacağını söyledi. Bozdağ, milletin her bir ferdine Anayasa değişikliğinin Türkiye'yi nereye götüreceğini, hukuk, demokrasi, bireysel hak ve özgürlükler açısından belirlenecek program çerçevesinde, anlatacaklarını ifade etti.

Bekir Bozdağ, ''Meclis kapandıktan sonra AK Parti'li milletvekillerine tatil var mı?'' sorusuna karşılık, ''Daha işin başında 'Durmak yok, yola devam' dedik. Onun için şimdi, durma zamanı değil, koşma zamanı'' dedi.

''YASALAŞMASINA İMKAN YOK''

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz da, CHP'nin seçim barajının indirilmesi önerisini ''muhalefetin, iktidarı zayıflatma çabası'' olarak niteledi. Referandum sürecinde yapılacak çalışmayı da değerlendiren Kapusuz, ''Bu sadece AK Parti'nin 'Evet' kampanyası değil, Türkiye'deki tüm kesimlerin sahip çıkması gereken bir kampanya'' diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli de seçim barajının düşürülmesine ilişkin teklifin ''yasalaşması mümkün olmayan, samimiyetten uzak'' bir teklif olduğunu söyledi.

TBMM'de bu konuda bir irade oluşmadığını, bir ittifak bulunmadığını belirten Canikli, CHP ve diğer muhalefet partileri desteklese bile teklifin yasalaşmasına imkan olmadığını ifade etti. Canikli, ''Bunu bilerek yapılan bir teklif, kamuoyunu etkilemeye yönelik bir girişimdir'' dedi. 

Anayasa Mahkemesinin, Anayasa değişiklik paketinin Anayasa'nın temel ilkelerine aykırılık içermediğini tespit ettiğini dile getiren Canikli, ''Anayasa Mahkemesi kararı ile muhalefetin elindeki en büyük argüman alınmıştır'' diye konuştu.

Canikli, bir soru üzerine, TBMM'nin 16 Temmuzda tatile çıkacağının göründüğünü, bugün bu konunun daha netleşeceğini kaydetti.
AA

KENDİLERİ İÇİN İSTİYORLAR !
 // BATUHAN
Barajın yüzde 7 ye düşürülmesini başkaları için değil kendileri için istiyorlar çünki bunlarda siyaset yapacak adam yok gidişat çok kötü çakma gandi zikzak kemalin bu işi...
09 Temmuz 2010 19:24
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler