YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'nin müftü vekilinden olay sözler
CHP İstanbul Milletvekili ve Emekli Müftü İhsan Özkes, CHP Kurultayı'nı, CHP'nin din ve demokrasi anlayışını değerlendirdi.
CHP'nin müftü vekilinden olay sözler
10 Eylül 2014 / 05:11 Güncelleme: 10 Eylül 2014 / 09:06

Kanal A'da yayınlanan ve Fatin Dağıstanlı'nın sunduğu 'Türkiye'nin Seçimi' programının bu haftaki kounukları CHP İstanbul Milletvekili ve Emekli Müftü İhsan Özkes ve Güneş Gazetesi Ankara Temsilcisi Talat Atilla idi.

Özkes, Talat Atilla'nın "Ezanın Türkçeleştirilmesi doğru mu yanlış mı?" sorusuna cevap vererek başladı. Özkes şöyle konuştu:

CHP durumu değerlendirdi ve 1950 yılında tüm partililerin hepsi aynı görüşte olarak tekrar Arapça'ya dönüştürüldü. Bizim ezanla, Kur'an ile bir sorunumuz yok. Ezan, Arapça'dır. Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'tür. Türkiye bağımsızlığını kazanmasaydı Mekke, Medine de olmazdı. İnsanlar namazlarını kılabiliyorlarsa baştan beri önce Allah'a sonra CHP'ye borçludur.

Daha sonra CHP'nin kuruluş ve tek parti yıllarındaki politikalarından konuşmak istemediğini belirten Özkes, Fatin Dağıstanlı ve Talat Atilla'nın bugünkü CHP'ye yöenlik sorularına cevap vererek devam etti.

CHP Kurultayı'nda neden Cuma Namazı arası verilmedi?

Ben kurultaydan bir gün önce Sayın Genel Başkanı'nın korumasını aradım, dedim ki; "Cuma vakti dikkate alındı mı? 12.55'de ezan okunuyor. 12.45 ile 14.00 arasının ara olması uygun olur" dedim. Dedi ki; "Siz hiç kaygılanmayın, o düşünüldü. 13.50 ile 14.00 arasında ara verilecek" dedi. Birkaç arkadaşla daha görüştüm, aynı cevabı alınca rahatladım. Ben sonuçta emekli müftüyüm, CHP'liyim. Fakat o gün geç başlandı. Sayın Muharrem Bey konuşmasına başladı. Konuşma uzayınca Engin Altay; "Ne kadar konuşacağınızı bilirsem ona göre bir şekil alacağım" dedi. Maksadı cuma saatini ayarlamaktı. Uzadı. Bu defa da Muharrem İnce ile Genel Başkan arasında bir boşluk olursa uygun olmayacağı düşünüldü. Genel Başkan davet olunduğunda sanırım saat 12.30'du. Ben 17 dakika dinledim. Engin Altay'a telefon ettim ve tekrar cuma saatini dikkate alıp almadığını sordum. Sonra ben yerimden kalktım ve cumaya gittim.

Geldiğimde, Genel Başkanı'n konuşmasının 13.30'da bittiğini öğrendim. Cuma arası düşünüldü ama uygulanamadı.

Ayasofya'nın ibadete açılması ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Açıklama yaptım ve Bülent Arınç'a "Neden ibadete açmıyorsunuz?" dedim. Benim orada seccade serip namaz kılmadığımı nereden biliyorsunuz?

Delege seçimlerinde delegeler sizi birinci seçti ama Ramazan'da bira ile görünen Muharrem İnce'ye de kurultayda 415 oy verdi. Bu paradoksu, savrulmayı nasıl açıklıyorsunuz?

CHP gerçekten de halkın partisidir. Muharrem İnce ve İhsan Özkes bu partinin gerçeğidir. İslam dindir, sağcılık veya solculuk değildir. İslamı sağcılığa mı solculuğa mı yakın diye sorgularsanız, solculuğa yakındır. Dinciliği sağcılık gibi, solculuğu dinsizlik gibi göstermek olmaz. Bizim dinimizin en büyük özelliği kula kulluk olmamasıdır. Eskiden insanlar bacak bacak üzerine atar, rahatça "Allah'tan başka kimseye hesap vermem" derdi. Şimdi ben size soruyorum bu ülkede Allah korkusu mu yoksa iktidar korkusu mu daha çok? Bugün eşitlik, özgürlük, hakça paylaşım gibi konular İslam'ın esaslarından ve sosyal demokrat partilerin de olmazsa olmazlarıdır. Siz Allah ile kul arasına neden giriyorsunuz?

Muharrem İnce açıklama yaptı. "Ben Ramazan'da içki içmedim. O fotoğraf Ramazan'dan önce çekildi. Mahkemeye verdim, açıklığa kavuşacak" dedi. Havuz medyaya birileri pompalıyor, ciddi bir algı yaratılıyor, ondan sonra insanların haksızlığa uğraması söz konusu oluyor.

Hüseyin Aygün içkili fotoğrafını sosyal paylaşım sitesinde "Şerefe!" diye paylaşınca tepki gösterdiniz mi?

Ben mecliste bir gün dedim ki; "Yüze Allah kendi parası ile içki içeni affedebilir. Ama kul hakkı yiyen kişiyi affetmez." Türkiye'de yapılan algı şu; içki gibi konular yukarı çıkarılıyor, hırsızlık neredeyse mübarek sayılıyor. Bu din mi? Bu memlekette hırsıza hırsız diyemiyorsunuz.

Talat Atilla:

Siz de Ramazan'da içki içen Aygün günah işlemiştir demiyorsunuz.

İhsanoğlu CHP'de soruldu mu?

Neticede on partinin üzerinde mutabık olduğu isimdi. Elbette benim de İhsanoğlu ile ilgili bir görüşüm var. Ama bir kurultayda genel başkan seçilirse, o genel başkan o partinin siyasetini belirleme hakkına sahiptir. Bu bütün partilerde böyledir. Ekmeleddin İhsanoğlu ismi sorulmadı. Ama parti meclisinde vasıfları çizdi. Hatta Murat Karayalçın da "Arapça da iyi biliyor mu efendim bu adam ?" dedi. Ben de "Allah Allah kim bu adam?" dedim. Demek ki, Murat Bey daha önceden biliyordu. Sonra parti meclisi, Sayın Genel Başkan'ın açıklayacağı ismin arkasında duracağına dair görüş deklare etti.

Demokrasi az da olsa CHP'de var

Talat Atilla: Demokrasinin en iyisi bizde diyorsunuz, genel başkanınız size cumhurbaşkanı adayını sormuyor.

İhsan Özkes:

Demokrasi az da olsa CHP'de var. Siz hiç olmayanı eleştirmiyorsunuz. Eksik de olsa var olanı eleştiriyorsunuz.

Talat Atilla:

90 yıldır az demokrasi biriktirmişsiniz. Bu başarısızlığınızdır.

Fethullah Gülen sizin için ne ifade ediyor?

CHP, Fethullah Gülen ile birlikte hareket etmiyor. Türkiye'de bir tiyatro oynanıyor. 2002'de AKP iktidarı başa geldi. Peki Fethullah Gülen Hareketi ile AKP el ele, kol kola, gönül gönüle, sarmaş dolaş değil miydi? Şimdi paralel oldu. Paralel ne demek? 13 yıl iktidardasın, başbakansın, ülkeyi yönetiyorsun sonra "Benim içimde paralel var" diyeceksin.

Yasa dışı dinleme sizce legal mi?

Devlet ol dinlettirme. Almanya'nın dinlediği de ortaya çıktı. Niye dinlettiriyorsunuz kardeşim? Dinlettirme. Neden önlemini almıyorsun?

 

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

BU...
 // YOKKİ.....
Adamcağızın bir yerlerini birileri fena kaldırdılar,,sonu hiçde iyi ve hayır gözükmüyor...............................zavallı bir adamcağız bence bunu kendiside biliyor,,bu atfedilen teveccüh gösterilen payeleri hiçde taşımadığının farkında aslında ve bunu örtmek için sürekli anlamsızca knuları diline dolayarak bağırıp duruyor proğramlarda acaba bu bağırtının sebebi başka olmasın..........................!!!!!!...
10 Eylül 2014 Çarşamba 15:17
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler