YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'nin meclis başkan adayı Ayşe Gülsün Bilgehan Toker Kimdir?
CHP'nin meclis başkan adayı Ayşe Gülsün Bilgehan Toker Kimdir?
20 Kasım 2015 16:07
Ayşe Gülsün Bilgehan Toker Kimdir? CHP Meclis Başkan Adayı Ayşe Gülsün Bilgehan Toker oldu. Bu açıklamadan sonra Ayşe Gülsün Bilgehan Toker biyografi bilgileri oldukça merak ediliyor. Ayşe Gülsün Bilgehan Toker kimdir, nerelidir?

CHP'nin adayı Ayşe Gülsün Bilgehan Toker kim olduğu merak ediliyor. Ayşe Gülsün Bilgehan Toker, CHP Meclis Başkan Adayı olarak başvuruda bulundu. Ayşe Gülsün Bilgehan Toker'in kim olduğu merak ediliyor.  CHP'nin adayı Ayşe Gülsün Bilgehan Toker Kimdir? Nereli?  Ayşe Gülsün Bilgehan kimdir ve biyografi bilgileri, hayatı haberimizde.

Genel seçimlerin ardından hükümet kurulma çalışmalarına başlanması ve milletvekili adaylarının belli olmasından sonra meclis başkanlığı adaylığı için yapılan belirlemelere göre Cumhuriyet Halk Partisi'nden aday olan isim oldu. Yüksek Seçim Kurulu'nun sonuçlarından sonra milletvekillerinin yemin etmelerinin ardından sıra meclis başkanlığı adayı belirlemeye gelmişti CHP Grup Başkanvekili Engin Altay Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkan Adayı'nı bugün TBMM'ye ileteceğini ve bu kişinin de Gülsün Bilgehan olduğunu belirtti. Bu açıklamadan sonra Ayşe Gülsün Bilgehan Toker biyografi bilgileri oldukça merak ediliyor.Gazeteci Metin Toker ile Özden İnönü'nün kızı olan Gülsün Bilgehan Toker ayrıca İsmet İnönü'nün de de torunu olmaktadır. CHP meclis başkan adayı Ayşe Gülsün Bilgehan kimdir ve biyografi bilgileri...

AYŞE GÜLSÜN BİLGEHAN TOKER KİMDİR

TBMM başkan adayı Gülsün Bilgehan Toker 25 Şubat 1957 yılında Ankara'da dünyaya gelmiş bir siyasetçidir. CHP meclis başkan adayı olmasından sonra Gülsün Bilgehan biyografi bilgileri herkes tarafından merak ediliyor. 2002 yılında siyasete atılan Toker eğitimini Paris Siyasal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde okuyarak tamamladı. CHP Ankara Millet vekili olarak seçildiği dönemde Avrupa Konseyi’nin parlamentosunda Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon Başkanlığı ve aynı zamanda Türkiye’nin kurucu üyelerini olduğu Avrupa Konseyi’nde görev yaptı. Parlamenter meclisi tarafından görevlerinden dolayı kendisine 'Üstün Hizmet Madalyası' ve Fransa tarafından verilen 'Onur Nişanı' almıştır.2015 yılının Ocak Ayında Avrupa Konseyi Eşitlik ve Ayrımcılıkla Mücadele Komisyonu Başkanlığına tekrar seçildi. Ayrıca aynı dönemde AKPM Sosyalist Kadın Çalışma Grubu Başkanlığı'nı yürüttü. Aynı zamanda yazarlık da yapan Gülsün Bilgehan Toker Türkiye Cumhuriyeti 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün torunu olmakla birlikte gazeteci Metin Toker'in de kızı olmaktadır. 'Mevhibe' isimli kitabı ile büyük yankı uyandıran siyasetçi bu kitabında anneannesi Mevhibe Hanım'ın bakış açısından Cumhuriyetin ilk yıllarını, Kurtuluş Savaşı ve önemli tarihi anları anlatan iki ciltten oluşan bir kitap yazmıştır. Gülsün Bilgehan Toker bu kitabı ile bir çok ödül almıştır. Bunlardan iki tanesi Abdi İpekçi Ödülü ve İstanbul Birleşik Kadın Örgütleri tarafından Yılın Kadın Yazarı ödülüne layık görülmüştür. Fransızca ve İngilizce bilen Gülsün Bilgehan Toker evli, üç çocuk sahibidir. 1 Kasım seçimlerinde CHP Ankara Milletvekilliğine seçilmiştir ve hala CHP Partisi Meclisi üyeliğini devam ettirmektedir. Bilkent Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yapmıştır. Dedesi İsmet İnönü'nün adına olan İnönü Vakfı'nda başkan yardımcılığı da yapmıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 22., 24. ve 25. döneminde Ankara milletvekilliği yapmıştır. 22 Temmuz 2007 yılı seçimlernden sonra Deniz Baykal'ın yönetimine karşı kendisiyle birlikte onbir arkadaşı güvensizlik oyu kullanarak muhalif bir grup oluşturdu. 2010 yılının 22-23 Mayıs ayında Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkan seçildiği sırada kendisi de CHP kurultayında 'CHP Genel Sekreter Yardımcısı' olarak seçilmiştir. Bu seçimden sonra 2010 yılında Önder Sav ile birlikte çalıştı ve yeni yönetimde yer almadı. 25 Aralık 2010 yılında genel başkan yardımcısı oldu ve ve bu yardımcılığını 2011 yılına kadar devam ettirdi.

AJANSHABER.COM

 // haldun kavas
Adayliginiz hayirli olsun.cumhuriyet halk partisinin Yasaminda ve calismalariyla deger katan vekillere cok ihgiyàci vardirr....
20 Kasım 2015 17:43
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler