YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'nin Köşk için B planı hazır
Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan'ın ilk turda seçilme ihtimali, parti içerisinde korku yarattı. Ulusalcı kesimin İhsanoğlu tepkisi devam ederken, parti yönetiminin planı Cumhurbaşkanının ilk turda seçilmesinin önüne geçmek.
CHP'nin Köşk için B planı hazır
10 Temmuz 2014 / 10:35 Güncelleme: 10 Temmuz 2014 / 10:42

CHP'de, Ekmeleddin İhsanoğlu'nun adaylığına parti içinden bazı isimlerin karşı çıkması ve ikinci bir aday çıkarılması çabalarından sonra şimdi de cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda Recep Tayyip Erdoğan'ın seçilme ihtimali üzerinde duruluyor.

Özellikle parti tabanından seçmenlerin İhsanoğlu'nun adaylığına tepki olarak sandığa gitmeme eğilimleri de parti yönetimindeki endişeyi artırıyor.

AK Partili milletvekillerinin aday gösterdiği Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk turda seçilmesi ihtimalini göz önüne alan parti yönetimi, böyle bir durumda seçim sonrası olağanüstü kurultay talepleri gelebileceğini değerlendiriyor. CHP'de İhsanoğlu'nun adaylığına imza vermeyen ulusalcı milletvekilleri yaptıkları açıklamalarda, İhsanoğlu ile seçimin kaybedilmesi halinde bunun bir siyasi faturasının olması gerektiği mesajını vermişti.

İhsanoğlu'na imza desteği vermeyen eski Genel Başkan Deniz Baykal ve ekibinin de böyle bir durumda ulusalcılarla birlikte hareket edebileceği ifade ediliyor. Olabilecek bütün bu gelişmelere karşı da parti yönetimi seçimlerin ilk turda sonuçlanmaması için çaba harcayacak.
 
Parti yönetimi milletvekillerine birer genelge göndererek cumhurbaşkanlığı seçimleri için çalışmalarını istedi. Genelgeye göre milletvekilleri hem kendi seçildikleri illerde hem de CHP'nin milletvekilinin olmadığı için kendi sorumluluklarına verilen illerde cumhurbaşkanlığı seçimi için çalışma yapacaklar.

CHP'li milletvekilleri hem sandığa gitmek istemeyen seçmenleri iknaya çalışacak hem de CHP ve MHP'nin ortak adayı olan İhsanoğlu'na oy vermelerini isteyecek. Parti yönetimi ortak adaya desteği artırmak için eski milletvekillerini de harekete geçirmeye çalışıyor. CHP'li eski milletvekilleri önümüzdeki hafta pazartesi günü İhsanoğlu'na destek oldukları mesajını verecek.
 
Öte yandan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise Ekmeleddin İhsanoğlu'na destek için çalışmalarını sürdürecek. Kılıçdaroğlu, bu kapsamda belli sayıda miting düzenleyecek. CHP Lideri ayrıca seçmenle birebir görüşerek ve medya yoluyla da İhsanoğlu'nu destekleyecek.

 

TÜRKİYE GAZETESİ

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler