YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"CHP'nin hiçbir yabancı kuruluşla ticari ilişkisi
"CHP'nin hiçbir yabancı kuruluşla ticari ilişkisi
"CHP'nin hiçbir yabancı kuruluşla ticari ilişkisi
20 Eylül 2008 / 18:11 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

RTÜK Başkanı Zahit Akman'ın görevinden ayrılması gerektiğini savunan Baykal, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü göreve çağırdı. CHP'nin Almanya'daki bir vakıftan 85 bin Euro yardım aldığı iddialarına karşı Baykal, hiçbir yabancı kuruluşla ticari ilişkileri bulunmadığını savundu. Başbakan ile Doğan grubu arasındaki tartışmada Doğan grubuna verdiği destek hatırlatılan Baykal, "Zamanında milletvekili seçilebilmesi için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da destek vermiştim. Şimdi söz konusu gruba haksızlık yapılıyorsa savunurum." dedi.


CHP Lideri Deniz Baykal partisinin İstanbul İl Başkanlığı tarafından düzenlenen 'İstanbul depremini beklerken sorunlar ve çözümler' konulu sempozyuma katıldı. Baykal, sempozyuma verilen arada basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Ergenekon soruşturmasında muvazzaf askerin de gözaltına alındığı sorulan Baykal, "Bu davayla ilgili görüşlerimi daha önce açıkladım. Yeni şeyler söylemeyeceğim." karşılığını verdi.


RTÜK Başkanı Zahit Akman'ın görevinden ayrılmamasıyla ilgili soruya Baykal, "Üzüntü verici bir durum. RTÜK kendi içerisinde tartıştı. Ancak maalesef Akman istifa gereği görmedi. RTÜK üyeleri de aynı şekilde gerek görmedi. RTÜK'ün saygın bir kurum olarak görevini yerine getirmesi mümkün gözükmüyor. Akman görevinden ayrılmalı. Yetkililer bu konuda çağrıda bulunmalı. TBMM Başkanı gerekli çağrıyı yaptı. Cumhurbaşkanı da Devlet Denetleme Kurumu'nu devreye sokmalı." şeklinde cevapladı.


Baykal, TBMM'nin açılmasının ardından parlamento zeminlerinin tümünü devreye sokacaklarını söyledi. Baykal, "Konuyla ilgili sorular sorulacaktır.Bu konu gündemden düşürülmeyecek. Esaslı bir soruşturma açılması sağlanacak. Alman mahkemeleri karar verdi Türk mahkemeleri seyrediyor. Oysa bağışı toplayan Türk, bağışı veren Türk, paralar Türkiye'ye geliyor. Alman makamları Türk makamlara 'şu dernekle ilgili soruşturma yapacağız, siz de derneğin Türkiye'deki bağlantısını araştırın' diyor. Bizde hiçbir adım atılmıyor. Çünkü bu konu da inceleme yapması gerekenler incelenmesi gerekenlerle beraber." dedi.


Başbakan Erdoğan ile Doğan grubu arasındaki tartışmada Doğan grubuna destek verdiği hatırlatılan Baykal, daha önce de Başbakan Erdoğan'a destek çıktığını hatırlattı. aykal, "Şimdi Deniz Feneri davası ortaya çıktı. Susmayacağız, doğrunun yanında olacağız. Sözünü ettiğiniz yayın grubu geçmişte bana ciddi muhalefet etmiştir.Ama şimdi onlara haksızlık yapılıyorsa savunurum. Ne yapmışlar? Almanya&daki davayı Türkiye'ye taşımışlar. Taşımayanlar utansın. Başbakan da şimdi boykot çağrısı yapıyor. Böyle şey olmaz. Biz hiçbir grubun çıkarının temsilcisi değiliz. mazlumun hakkını savunuruz. Sayın Başbakana da milletvekili seçilemediği dönemde destek verdik. Yüzde 34 oy aldı ama milletvekili seçilemiyordu. Böyle saçmalık olmazdı. Aynı şekilde Van'daki rektöre de destek verdik." diye konuştu.


CHP Lideri Baykal, partisinin Almanya'daki bir vakıftan 2005 yılında 85 bin Euro yardım aldığı iddialarına ise, "CHP olarak hiçbir yabancı kuruluşla ticari ilişkimiz olmaz. Anayasa Mahkemesi gerekli incelemelerini yapıyor." karşılığını verdi. Konuyla ilgili bir belgenin yayımlandığı sorulan Baykal, belgeyi görmediğini söyledi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler