YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"CHP'nin bu tavrı tam bir anarşist yaklaşımdır"
"CHP'nin bu tavrı tam bir anarşist yaklaşımdır"
08 Ağustos 2013 17:53
AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, "Böyle bir yaklaşımın tanımı, tam anlamıyla anarşizmdir. Evet anarşizm. Sayın Kılıçdaroğlu ve CHP'nin bu tavrı tam bir anarşist yaklaşımdır" dedi.

Canikli, partisinin Giresun İl Başkanlığı'nda Ramazan Bayramı dolayısıyla düzenlenen törene katıldı, partililerle bayramlaşarak bir süre sohbet etti.

Canikli, burada gazetecilere yaptığı açıklamada,CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Silivri yargılamalarını meşru görmediği yönündeki ifadelerini değerlendirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun değerlendirmesini "Anarşist yaklaşım" olarak nitelendiren Canikli, şunları kaydetti:

"CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu mahkemenin verdiği kararın meşru olamadığını ifade ediyor. Önce ben kulaklarıma inanamadım. Acaba yanlış ifademi söz konusu diye. Sayın Kılıçdaroğlu biliyorsunuz bu tür gafları çok yapıyor. Düşündüğü ile söyledikleri arasında zaman zaman farklılıklar ortaya çıkabiliyor. Acaba yine öyle bir gafmı diye tereddüt ettik ama sonradan baktık ki Sayın Kılıçdaroğlu mahkemenin kararını böyle bir tanımlama ile ifade ediyor. Ne demek meşru değildir Yani bunu tanımazsınız, bunu uygulamazsınız, bunu hayata geçirmezsiniz anlamına geliyor.

Ne dediğini bilemiyorum ama bunun anlamı budur. Meşru olmaması demek, bir defa kaynağını anayasadan, yasalardan almayan bir kurulun ya da bir mekanizmanın böyle bir karar verdiği anlamına gelir dolaylı olarak. Eğer Sayın Kılıçdaroğlu kullandığı kelimenin hukuki ve siyasi olarak ne anlama geldiği bilerek kullanmışsa anlamı bu.

Böyle bir yaklaşımın, tanımlamanın tanımı, tam anlamıyla anarşizmdir. Evet anarşizm. Sayın Kılıçdaroğlu ve CHP'nin bu tavrı tam bir anarşist yaklaşımdır. Bunu bir sosyolojik olgu olarak ifade ediyorum. Anarşik yaklaşım nedir, kurulu legal düzeni tanımamazlık, ona tabi olmamaktır. Yani kaynağını yasalardan, anayasalardan alan hiçbir sistemi, kuralı tanımamak anarşizmdir.

Kararı veren bu mahkemeler anayasal ve yasal mahkemelerdir. Anayasal ve yasalarla sınırları çizilen, kurallar çerçevesinde atanmış, görevlendirilmiş, yetkilendirilmiş mahkemelerdir. Mahkemenin verdiği karar meşru karardır. Çünkü anayasada yeralan kurallar çerçevesinde görev yapmıştır.Sonuna kadar, en net bir şekilde, tartışmasız bir şekilde meşru."

Canikli, kararı veren mahkemenin ve sürecin tamamen yasalar ile anayasaya uygun olduğunu kaydederek, kararların meşruiyetiyle ilgili en ufak sıkıntının bulunmadığını kaydetti.

CHP iktidarı yasal olmayan yöntemlerle devirmeye çalışıyor

AK Parti Grup Başkanvekili Canikli, CHP'nin iktidarı devirmek için "Gezi olayları" gibi yasal olmayan yöntemlere başvurduğunu öne sürerek, şöyle devam etti:

"CHP ve Kılıçdaroğlu'nun yaklaşımı anarşist bir tavırdır. Kural tanımaz, meşruiyeti yok yasan bir tavırdır. Hatta sistemi ortadan kaldırmayı, yok etmeyi hedefleyen bir tavırdır. Bunu Sayın Kılıçdaroğlu sadece mahkeme aşamasında değil, hatırlarsanız Gezi olaylarının ilk günlerinde yaptığı bir açıklama vardı, 'biz bu hükümeti devireceğiz.' Hükümetler demokrasilerde nasıl el değiştirir, göreve gelir ya da gönderilir, seçimle sandıkla. Bunun yöntemi budur. Böyle bir el değişimini devirme olarak tanımlamak mümkün müdür, değil. Peki devirmek kelimesiyle anayasal olmayan, seçim veya sandığın ortaya konulmasıyla ortaya çıkmayan, başka bir yöntemle iktidarı devirmeyi hedefliyor. Sandık ve seçimle olmayacağına göre başka bir yöntem uyguluyor demektir. Sayın Kılıçdaroğlu demek ki hükümeti legal olmayan, yasal olmayan başka yöntemlerle devirmeye hedeflediğini ifade ediyor. 'Devireceğiz' derken kastettiği bu. Yani sokak hareketleriyle vurarak, kırarak, zorla."

Gezi olaylarında CHP taşeronluk yaptı

Demokratik olmayan yöntemlerle iktidara gelmenin CHP'nin uzmanlık alanı olduğunu söyleyen Canikli, şunları kaydetti:

"Geçmişte şu ya da bu şekilde çok yaptı. Gezi olaylarında CHP'li milletvekillerinin gösterdiği tavrı başka türlü yorumlamak mümkün değil. Çünkü CHP'li milletvekilleri vurulan, kırılan her yerde vardı ancak diğer olayların bir farkı vardı. Gezi olaylarının senaryosu dışarıda yazıldı. CHP sadece taşeronluk görevini yerine getirdi. Piyon ve taşeron. Eğer böyle bir düşünceniz varsa bu sevdadan vazgeçin. Bu yolla bu iktidarı deviremezsiniz, millet idaresini ortadan kaldırmazsanız.Ümit ediyoruz bunu anlamışlardır. Bu millet kendisini, kendi öz evlatlarıyla yönetmenin tanıdı aldı, yaşadı, yaşıyor. Bunu soruna kadar koruyacaktır."

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler