YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'nin bu oyunu da tutmadı!
CHP, 4 eski bakan hakkındaki fezlekeler için Meclis'in olağanüstü toplanmasını talep etti. Amaç, soruşturma dosyalarını komisyon kurulmadan aleni hale getirmek. Teamüllere göre dosyaları kurulacak soruşturma komisyonu inceleyebilir.
CHP'nin bu oyunu da tutmadı!
14 Mart 2014 / 11:10 Güncelleme: 14 Mart 2014 / 15:14

CHP dün Meclis Başkanlığı'na 182 imzayla yaptığı başvuruda, TBMM Genel Kurulu'nun 18 Mart Salı günü saat 15.00'te olağanüstü toplanmasını talep etti.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, taleplerinin iki bölümden oluştuğunu belirterek, 'Birincisi, dört eski bakan hakkındaki fezlekenin TBMM Genel Kurulu'nda okunarak, milletvekillerinin bilgisine sunulması. İkincisi de bu fezlekelerin TBMM'ye intikalinin gecikmesi ile Meclis'e intikal ettikten sonra Genel Kurul açık olduğu halde Genel Kurul'da okunmasındaki gecikmenin bir genel görüşme konusu yapılması' dedi.

Fezlekelere ilişkin dosya ve tüm belgelerin milletvekillerinin bilgisine sunulmasını beklediklerini dile getiren Hamzaçebi, soruşturmanın gizliliği ilkesinin ise milletvekillerini bağlayacağını, vekillerin dosyayı inceledikten sonra başkalarıyla paylaşmayacağını savundu. CHP'nin toplantı çağrısına MHP ve BDP Grup Başkanvekilleri de destek olacaklarını açıklamıştı.

İddianame bile yazılmadı

Eski bakanlarla ilgili bölümlerin ayrıldığı soruşturma dosyalarında, henüz İstanbul'daki ilgili savcılık tarafından iddianame hazırlanmadı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma aşamasında bakanların dosyalarını ayırarak Meclis'e gönderirken, soruşturma henüz tamamlanmadığı için gizlilik kararı da kalkmadı. Dosya üzerindeki gizlilik kararı iddianamenin mahkemede kabulüyle kalkıyor.

Adalet eski Bakanı Hikmet Sami Türk, soruşturma dosyasıyla ilgili iddianame açıklanıncaya kadar gizlilik kararı olduğunu belirterek, 'Ama bu gizlilik karinesi son zamanlarda çiğneniyor. 17 Aralık soruşturmasında maalesef gizlilik kalmadı. Meclis Başkanı Cemil Çiçek soruşturmayla ilgili fezlekelerin ön yazısını Meclis'te sunacağını söylemek suretiyle eskiye göre daha ileri bir adım attı.

Gizlilik karinesi çiğneniyor

Bakanlarla ilgili dosyaları ancak kurulacak soruşturma komisyonu inceleyebilir. Son zamanlarda gizliliğe riayet edilmediği için komisyon kurulana kadar incelenemez demeyelim ama bugüne kadar ki uygulama hep böyle olmuştur. Ancak komisyon üyeleri inceleyebilmiştir. Şimdi de komisyon üyeleri inceleyebilmelidir' dedi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler