YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'nin bu önerisi kabul edilmedi
CHP'nin bu önerisi kabul edilmedi
27 Mart 2013 18:09
TBMM Genel Kurulu'nda, CHP'nin, tutuklu gazetecilerle ilgili grup önerisi kabul edilmedi.

CHP, TBMM Danışma Kurulu'nda uzlaşma sağlanamaması üzerine önerisini Genel Kurul'a taşıdı. Öneri üzerinde konuşan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, kendisi ve arkadaşlarının en çok tutuklu gazeteci ziyaret eden milletvekilleri olduğunu belirterek, ülkedeki bu tablonun ''utanç verici'' bulunması gerektiğini savundu.

Ağbaba, ''Bir ülkede gazeteci özgürce haber yapamıyorsa, özgürce yazı yazamıyor, iktidarı eleştiremiyorsa ve yazdıklarından dolayı cezaevine atılıyorsa, bu rejimin adı demokrasi değildir. AKP iktidarı ülkeyi dünyanın en büyük gazeteci zindanı haline getirmiştir. 70 gazeteci fiziki olarak zindanda, diğerleri ise açık hava hapishanesinde. Kenan Evren, 'boynuz kulağı geçti, ben AKP ile gurur duyuyorum diyor'' dedi.

Gazeteciler hakkında yaptıkları işten dolayı dava açıldığını ve cezaevine atıldığını öne süren Ağbaba, ''Faşist rejim ne yapıyorsa, Türkiye bugün aynısını yapıyor. Çünkü Başbakan'a göre 'gazeteci kılığına girmiş terörist' bunlar. Saçma sapan iddialarla özgür basın susturuluyor. Medyayı tehdit ederseniz, ifade özgürülüğünü ve demokrasiyi tehdit eder ve diktatörleştirirsiniz'' görüşünü ifade etti.

MHP Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin Türkoğlu, Türkiye'de sanıkların yarısının tutuklu olduğunu belirterek, tutukluluk süreleri konusunda vahim bir tablonun olduğunu söyledi. İktidarın, kendisine muhalif olan tüm kesimleri yargıyla tehdit ettiğini savunan Türkoğlu, ''Yargı dönüşmüş, değişmiştir. Hükümet tüm kabadayılığına karşı yargı karşısında acz içine düşmüştür'' diye konuştu.

BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt da öneri lehinde konuşmasında, en fazla gazeteci arkadaşı cezaevinde bulunan insan olduğunu ifade ederek, Meclis'in bugüne kadar sorunla ilgili köklü bir çözüm için girişimde bulunmadığını, herkesin kendisine dokunduğunda ses çıkardığını söyledi. Kimsenin basını arka bahçesi olarak görüp toplumu dizayn aracı görmemesi gerektiğini kaydeden Kurt, 4. Yargı Paketi içinde Terörle Mücadele Yasasının 6. ve 7. maddelerindeki değişikliklerin millete iyileştirme olarak yutturulamayacağını ileri sürdü.

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ise öneri aleyhinde yaptığı konuşmada, CHP'nin araştırma önergesindeki ifadelerin doğru olmadığını, tutuklu gazetecilerle ilgili rakamların da gerçeği yansıtmadığını, Adalet Bakanlığı'nın gerekli açıklamayı yaptığını söyledi.

Tunç, ''Tutuklu gazetecilerin adam öldürmekten banka soygununa, güvenlik güçlerine saldırıdan ruhsatsız silah bulundurmaya, anayasal düzeni zorla değiştirmeden terör örgütlerine üyelik, yardım ve yataklığa kadar birçok suçu işledikleri iddiası vardır. Bu suçların gazetecilik mesleğiyle ne ilgisi var Basın özgürlüğü suç işleme özgürlüğü değildir. Suç işleyenleri mesleklerine göre ayıramayız'' dedi.

Gazeteci Mustafa Balbay'ın darbe planlarına destek vermek suçlamasıyla tutuklu olduğunu belirten Tunç, CHP'li milletvekillerinin kendisine tepki göstermesi üzerine, ''Bir gazeteci ile paşa arasındaki diyaloğa bakın. TBMM'yi devirmek için paşalarla sohbet, gazetecilik faaliyeti midir '' karşılığını verdi.

Konuşmaların ardından CHP grup önerisi kabul edilmedi.

Genel Kurul'da daha sonra, görüşmelerine dün başlanan Gümrük Kanunu ile bazı KHK'lerde değişiklik yapılmasını içeren yasa tasarısına geçildi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler