YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'nin bu ilde hiç şansı yok!
20 yıl boyunca Edirne'yi yöneten bu seçimde ise CHP'den aday gösterilmediği için istifa ederek DSP'den aday olan Hamdi Sedefçi, ateş püskürdü. CHP'yi ihanet ve hainlikle suçlayan Sedefçi'ye göre Edirne'de DSP ile AK Parti yarışacak.
CHP'nin bu ilde hiç şansı yok!
03 Mart 2014 / 15:20 Güncelleme: 03 Mart 2014 / 20:00

1999-2004 yıllarında Anavatan Partisi'nden belediye başkanı adayı olan Cengiz Varnatopu karşısında seçimi kaybeden Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, 1989-1999 ve 2004-2014 yılları ile birlikte tam 20 yıldır CHP'li belediye başkanı olarak Edirne'yi yönetiyor.

Edirnelilerin yakından tanıdığı bir isim olan Hamdi Sedefçi 2014 yerel yönetim seçimlerinde sürpriz bir şekilde CHP'den aday gösterilmedi. Edirne, Sedefçi'yi beklerken CHP ise Edirne Milletvekili Recep Gürkan'ı aday gösterdi.

Sedefçi zaman kaybetmedi ve hemen CHP'den istifa ederek DSP'den belediye başkanlığı adaylığını açıkladı.

Sedefçi'ye göre anketlerde birinci çıkmasına ve son günlere kadar 'aday sensin' kulislerine rağmen ortada çok ciddi bir kumpas ve ihanet var. Peki, Sedefçi'nin üzerini kimler neden çizdi? Yaşanan bu durumu kumpas, katliam, hainlik ve Edirnelilere ihanet olarak yorumlayan Hamdi Sedefçi Haber7'ye konuştu.

Demirel konu olmadı da Erdoğan mı oldu!

Hamdi Sedefçi'nin neden aday gösterilmediğinin konuşulduğu günlerde CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin'in açıklamasına göre Sedefçi, Başbakan Erdoğan'a altın kemer takıp 'Siyasetin başpehlivanı' dediği için tekrar CHP'den aday yapılmadığı ortaya çıkmıştı. Bu durumu Adnan Keskin'in ayıbı olarak yorumlayan Sedefçi ilginç bir örnek verdi.

Sedefçi, "Adnan Keskin ayıp etti. Ben Edirne Belediye Başkanıyım ama bu koltuğa oturduğum zaman benim partim yoktur. Ben tüm halkın ve tüm partilerin belediye başkanıyım. Edirne'deki Kırkpınar güreşlerine bir başbakan geliyorsa o benim de başbakanımdır. Ben o sevgi ve saygıyı ona göstermek zorundayım. Ben sayın başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan geldiğinde kendisiyle görüştüm.

Bizim size kemer hediyemiz var kabul eder misiniz diye sordum. Memnun olurum dedi ve kabul etti. Bende kemeri başbakanımıza taktım. Ben daha önce de Süleyman Demirel'e kemer taktım. Demirel, Cumhurbaşkanı iken Doğruyol Partisi'nin eski lideriydi. O da sağ kökenli bir isimdi. Ona kemer taktığımda hiç konu olmadı da. Şimdi Başbakan Erdoğan'a takınca mı konu oldu? Bu işler niyete bağlı. Adnan Keskin bizi yemeye niyetlendiyse bir bahane bulacaktı" diye konuştu.

Bana kumpas kuranlar...

Kendisine kumpas kurulduğunu söyleyen Sedefçi tek tek isim verdi. Sedefçi, "Burada kesinlikle bir kumpas var. İlk olarak ben MYK'dan aday olarak çıktım ama o gün ne olduysa oldu genel başkanımız aleyhimde olarak ikna edildi. Parti Meclisi'ne alınmadı. Çünkü bazı güçler devreye girdi. Daha sonra büyük bir tezgah ile benim yerime milletvekilini aday gösterdiler.

En büyük yanlış ise bekletilmemiz oldu.  9 ay boyunca yedi aday adayı çalıştı, koşturdu ve para harcadı. Sonrasında ise bize anket yapılacağı ve halka sorulacağı söylendi. Halk kim derse biz onu aday yapacağız dediler. Tüm isimleri sildiler ve hiç hesapta olmayan adamı aday yaptılar. Son üç günde bir oyun oldu. Oyunu yapan isimlerden görünenler Mustafa Sarıgül, Adnan Keskin ve Gürsel Tekin. Bide görünmeyen tarafı var onu ise kamuoyunun takdirine bırakıyorum" dedi.

AK Parti ile DSP yarışacak, CHP'nin hiç şansı yok

Edirne'nin CHP'nin kalesi olduğu söylemlerini kesin bir dille yalanlayan Sedefçi, "Edirne'de yapı olarak sağ ve sol eşittir. Kafa kafayadır. Burası CHP'nin kalesi bir şehir değildir. Burası demokratların kalesidir. Burada insanlar daha çok isme oy verir. Şuanda Edirne'de DSP'nin oyunun çok fazla olmadığını hepimiz biliyoruz. Ama ben iddia ediyorum DSP Edirne'de oy patlaması yapacaktır. Ben 30 Mart akşamı yaptığım anketleri de göz önünde bulundurarak bunu söylüyorum büyük farkla seçimi kazanacağıma inanıyorum.

Bizim DSP olarak CHP ile yarışmamız söz konusu bile değil. CHP'nin adayı eski vekil resmen hain ve ihanet yapan, halkın da ihanet ettiğini bilen bir isim. Bu adam ile birlikte her ne kadar CHP ismi de ön plana çıkarılsa ve ihanet kamufle edilmeye çalışılsa da Edirne halkı asla enayi değildir. Hesabı sandıkta soracaktır. Bizim buradaki rakibimiz AK Parti'dir" dedi.

CHP Edirne'ye ihanet etti, 30 Mart'ta tokatı yiyecekler 

CHP'nin Edirne'ye ihanet ettiğini ve Edirnelileri küçük gördüğünü söyleyen Sedefçi, "CHP aday konusunda resmen katliam yaptı ve Edirne'ye ihanet etti. Anket sonucuna rağmen başka bir adayı dayayamazsın. Edirne koyun sürüsü değil. Edirne aslan gibi demokrattır.

Kimsenin Edirne'ye dayatma ile şuna oy vereceksin demekle oy alma şansı yoktur. Genel Başkanımızı 'burası CHP'nin kalesidir. Ceketi koysak dahi alırız' diyerek kandırdılar. Edirne seçmenini küçük gördüler ancak 30 Mart'ta sandıkta tokatı yiyecekler. Edirne'den yaptıkları yanlışın cevabını alacaklar. Ey parti yanlış yapıyorsun kendine gel diyeceklerdir" dedi.

 

HABER7

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler