YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'nin bir dediği bir dediğini 'yine' tutmadı!
Dünya basını Şah Fırat'tan övgüyle bahsederken, muhalefet Türkiye'yi yerme yarışına girdi. CHP'den Loğoğlu ve Tekin yaptığı zıt açıklamalarla kafalarda soru işareti bıraktı! Tekin yaşananlarla "Türkiye mat oldu" derken Loğoğlu operasyona işgal dedi.
CHP'nin bir dediği bir dediğini 'yine' tutmadı!
24 Şubat 2015 / 10:33 Güncelleme: 24 Şubat 2015 / 10:46

Basın toplantısı düzenleyen CHP"li Gürsel Tekin, Türkiye'nin ağır bir yenilgi aldığını söyleyerek şu açıklamalarda bulunmuştu:

"Şah değil ’Mat’ operasyonu olmuştur. 90 yıllık Cumhuriyet tarihinde ilk defa savaşmadan topraklarımızı kaybediyoruz, bu kabul edilebilecek bir durum değildir"

Gürsel Tekin'in bu açıklamaları yapmasının ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Türkiye'nin Suriye topraklarına diktiği bayrağa tepki göstererek, açık şekilde Esed'i savundu ve Türkiye'yi 'işgalci' gösteren açıklamalarda bulundu.

Loğoğlu, uluslararası hukuka uygun olarak, türbe için Suriye topraklarında bir kara parçası Türkiye'nin hakkı olduğu halde, TSK'nın diktiği yeni bayrağa açık açık tepki gösterdi.

Faruk Loğoğlu şöyle konuştu:

Operasyon için Suriye hükümetinin rızası alınmamıştır. Şimdi, konunun çok ayrıntıları var. Uluslararası hukuka aykırılık, bunlardan bir tanesi. Uluslararası hukukta, bir ülkeye bir askeri operasyon düzenleme hakkı ancak meşru savunma durumunda ortaya çıkar. Suriye'den Türkiye'ye yönelik bir saldırı yok, bildiğimiz kadarıyla AKP iktidarının yakın dostu IŞİD'den de henüz bir saldırı yok.

O bakımdan, bu askeri operasyon yani Suriye topraklarına çok sayıda askerle, tankla girilmesi bir defa Suriye hükümetinin yaptığı açıklamalara da bakarsanız Suriye'ye bir saldırıdır, Suriye topraklarına karşı bir saldırıdır. Bu iktidarın istismar etmediği hiçbir şey kalmamıştır bu ülkede.

Suriye toprağına Türk bayrağı dikilmesi CHP'yi çileden çıkardı

En son istismar ettikleri de Türkiye Cumhuriyeti'nin, halkımızın, kanıyla, canlarıyla boyadığı bayrağımızdır. Hangi anlamda istismar edilmiştir? Çünkü, öncelikle, yine asker eliyle bu bayrak gönderinden indirilmiş, başka bir yere nakledilmiş, nakledildiği yer dikkatinizi çekiyorum, ikinci uluslararası hukuka aykırılıktır Suriye toprağıdır. Suriye bizim arka bahçemiz mi. Suriye, bizim istediğimiz an istediğimiz yere girebileceğimiz, üzerinde hakimiyet kuracağımız, askeri alanlar kuracağımız bir komşu ülke mi?

Bu hukuk dışılığa ilk defa Türk askeri ortak edilmiştir. Biz, sizin, siyasetçiler olarak yaptığınız yanlışların, hataların altından kalkarız ama askeri, Türk askerini, Mehmetçik'i hatalarınıza ortak edemezsiniz. Bu hatayı da bu durumda yapmışsınız, bunu Türk milleti asla, asla affetmeyecektir."

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler