YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
''CHP'nin belediyecilik anlayışı insan odaklıdır"
''CHP'nin belediyecilik anlayışı insan odaklıdır"
17 Mart 2014 06:27
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, ''CHP'nin belediyecilik anlayışı insan odaklıdır. İnsanın hayatını kolaylaştıran projeleri vardır'' dedi.

Tekin, Manisa Kültür Merkezi Lale Salon'da düzenlenen CHP Manisa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Özgür Özel'in proje tanıtım toplantısına katıldı. Tekin, CHP'nin birinci projesinin insan olduğunu, insanın olmadığı yerde projenin olmayacağını ifade etti.

Türkiye'deki büyükşehir belediyeleri arasında CHP'li büyükşehir belediyelerinin en başarılı belediyeler olduğunu savunan Tekin, şöyle konuştu:

"Kentsel dönüşümün ne olduğunu sosyal demokrat belediyelerden öğrendiler. Metroyu ülkeye ilk kez getirenler CHP'li belediyelerdir. Türkiye'de Birleşmiş Milletler ödülünü almış Türkiye'de bir tek belediye var, o da sosyal demokrat CHP'li belediyedir. Yasalara göre belediyelerin neler yapacağı nettir. Altyapı yapmak, ulaşım sorununu çözmek, bunlar proje değildir. Bunları proje diye yutturuyorlar, sosyal projeler, projedir. CHP'nin belediyecilik anlayışı insan odaklıdır. İnsanın hayatını kolaylaştıran projeleri vardır. Bizim süt projemiz vardı. Başkanımız soruşturmaya tabi tutuldu, sonra ne olduysa süt projemizi kendilerine proje yaptılar." 

"AK Parti ile arada 1,5 puan fark var"

Tekin, araştırmalar sonucunda Manisa'da Özgür Özel'in büyükşehir belediye başkanlığını şimdiden gördüğünü iddia ederek, şöyle devam etti: 

"Şu anda AK Parti ile CHP arasında 1,5 puan fark var. CHP 1,5 puan önde. Ama bize 1,5 puan yetmiyor. Eğer Manisa'nın Eskişehir, İzmir, Aydın olmasını istiyorsanız arkanızda dağ gibi CHP olacak. Sadece Manisa'nın değil Türkiye'nin geleceğini tayin edeceksiniz.

30 Mart'ta sandık başına gittiğinde ya vatan evlatlarını ya da pırıl pırıl vatan evlatlarını tercih edecekler. Sevgili Manisalılar, özellikle CHP'lilere sesleniyorum, bir tek oya bile ihtiyacımız var. Çok kritik bir seçim geçiriyoruz. Zaman zaman kirli kamuoyu yoklamaları açıklanıyor, sakın ola hiçbirine inanmayın. Onlar ancak kafa karıştırıyorlar, inanmayın. CHP Manisa'da birinci partidir, ikinci parti AK Parti'dir.''

Özel'in projelerini açıklayacağını ama CHP'nin en önemli projesinin ise Türkiye projesi olduğunu vurgulayan Tekin, Türkiye'nin 30 Mart'tan sonra bu iktidarı taşımasının mümkün olmadığını savunarak, uluslararası arenada Türkiye'nin zor durumda olduğunu ve küresel oyuncak haline getirildiğini kaydetti.

Tekin, AK Parti'nin İzmir mitingindeki vatandaşların tamamının dışarıdan topladığını ileri sürerek, ''Sayın Başbakan 'İzmir'e hoşgeldiniz' diyor. Kime diyor, İzmirliye 'İzmir'e hoşgeldiniz' denir mi '' diye konuştu.

Kocaoğlu'nun konuşması

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 2009 seçimlerini hatırlatarak, ''Manisa Belediyesi 2009 seçimlerinde AK Parti'nin bankosu görülüyor ve AK Parti'nin kazanacağı öngörülüyordu. Vatandaşlar AK Parti'yi protesto etti ve Manisa'da MHP'yi iktidar yaptı. Bu Manisa'nın CHP'ye yürüyüşünün ilk adımıydı, ilk durağıydı. Ben inanıyorum ki, bu seçimde 30 Mart akşamı biz Manisa'da büyükşehir belediyesini alacağız. Özgür Özel'in Manisa'da bunu başaracağına inanıyorum'' ifadesini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından CHP Manisa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Özgür Özel, sunum yaparak Manisa için hazırladığı projelerini açıkladı. Özel, ilk yılda 100, 5 yılda ise 500 projeyi hayata geçirmeyi planladıklarını söyledi.

Planlı kentleşme, şehircilik ve mimarlık kural ve ilkelerine bağlı kalarak kentin mimari, tarihsel ve kültürel dokusunu koruyup geliştireceklerine ileri süren Özel, altyapı hizmetlerini tamamlayarak, kentin gelişimine yönelik çalışmalar yapacaklarını, çevre kirliliğini önleyeceklerini, kentin doğasını koruyup çevreyle uyumlu enerji kaynaklarının kullanımının geliştirilmesini sağlayacaklarını kaydetti. 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler