YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'nin başörtüsünde kırmızı çizgisi
CHP'nin başörtüsünde kırmızı çizgisi
10 Ekim 2010 08:19
CHP'nin Abant kampı devam ediyor. Üniversitelerde başörtülü öğrencilerin okumasına kimsenin karşı çıkmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu,"Başı açık kızların baskı altında kalmasının endişesini taşıyoruz"dedi.

CHP'nin Abant kampına, başörtüsü damgasını vurdu. İddialara göre toplantının basına kapalı bölümlerinde Kılıçdaroğlu'na başörtüsü sorununun çözümüne ilişkin açıklamalarıyla ilgili sert eleştiriler yöneltildi.

Kampın dünkü görüşmeleri öncesi Kılıçdaroğlu'na çeşitli sorular yönelten basın mensuplarının da gündeminde başörtüsü vardı. CHP lideri, toplantıda sorunun gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine, "Bu konuda daha dikkatli bir tavır takınılmasını isteyen arkadaşlarımız var." dedi. Üniversitelerde türbanlı öğrencilerin okumasına ilke olarak kimsenin karşı olmadığını ama bunun bir mahalle baskısına dönüşerek başı açık kızların baskı altında kalmasını doğuracak bir sürecin endişesini taşıdıklarını anlattı. Özgürlüğün herkes için olması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Özgürlük konusunda başı açık bir kızla türban örten arasında bir ayrım yapmamalıyız. Birisinin diğerine baskı kurmaması gerekir. Bunun üzerinde duruldu. Bu düşüncelerin hepsini saygıyla karşılayacağız." diye konuştu. "Türbanda kırmızı çizginiz nedir?" sorusu üzerine de hukuk devletinde zorunlu alanların belli olduğunu, ilköğretim ve ortaöğretimde başörtüsünün söz konusu olamayacağını dile getirdi.

SAV: YENİ TÜZÜĞE KARŞI SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİM

Kampın son günkü toplantılarında Genel Sekreter Önder Sav'ın, Yargıtay'ın CHP'ye gönderdiği uyarı yazısıyla ilgili eleştirilere cevap verdiği öğrenildi. İddialara göre Sav, "Onlar dedi diye tüzük değişikliği yapmayız. Sonuna kadar tüzükle ilgili mücadele edeceğiz." dedi. Baykal'a yakın örgütlerin görevden alınmasıyla ilgili tepkiler karşısında da, abartıldığı kadar görevden almaların olmadığını savundu. Kılıçdaroğlu da hiçbir dışlamanın olmayacağını, CHP çatısı altındaki herkesten faydalanacaklarını dile getirdi.
 

Zaman

bu kadarınada pes yani...
 // ibrahim çelikoğlu
Teravih namazında bile başörtüsüz namaz kılanların olduğunu duydukta ses eden olmamış.Okulda,işyerinde,sokakta kim insanların özel hayatına karışmış veya karışıyor. Kolaymı? Hiç birşey olmasa millet karşı koyar.Bu laflar ayıp laflardır.En fazla çok yakını veya çok sevdiği birisine herkez öyle veya böyle tavsiyede bulunur.Çocuklarımıza bile karışamıyoruz.Yazık günahtır.Bunların niyeti iktidar değil,kese" herhalde yabancı güçlere servis sözü verdi....
10 Ekim 2010 13:47
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler