YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'nin açılımı Güneydoğu teşkilatını sevindirdi
CHP'nin açılımı Güneydoğu teşkilatını sevindirdi
CHP'nin açılımı Güneydoğu teşkilatını sevindirdi
26 Kasım 2008 / 07:56 Güncelleme: 26 Kasım 2008 / 00:00


CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, çarşaflı kadınlara rozet takmasıyla başlayan tartışmaya dün yeni bir boyut getirdi. Türkiye'de kadınların yüzde 70'inin başını örttüğünü belirten Baykal, örtüyle hiçbir sorunlarının olmadığını açıkladı.


Başını türban, yemeni, yazma gibi örtülerle kapatanların cumhuriyete, laikliğe, Atatürk'e karşı olmadıklarının altını çizdi. Türkiye'de çarşafın bir siyasî simge olarak değil, 'geleneksel Anadolu yaşantısı' olarak kullanıldığına dikkat çekerken, "Laikliğe karşı bir tehdit vardır; ama bu tehdit o masum, gelenek dolayısıyla çarşaf kullanan insanın kafasının içinde değil, kravatlı insanların kafasında, beyninde." dedi. CHP lideri, 1993 yılında Bosna'da tecavüze uğrayan kadınlara 'moral' unsuru olarak beyaz tülbent götürdüğünü de hatırlattı. Baykal, çarşaflı üyelerin partiye katılımında hiçbir tereddüt yaşamadığını belirtti.


Baykal, partisinin grup toplantısında türbanlı ve çarşaflı kadınlara CHP rozeti takmasını eleştiren çevrelere cevap verdi. Bu girişimin tartışılmasını çok yararlı bulduğunu anlatan Baykal, çarşaflılara rozet takarken bir saniye bile düşünmediğini vurguladı. CHP lideri şöyle devam etti: "Böyle bir törende 'ben size rozet takmam, kıyafetinizi değiştirin öyle gelin' deseydim asıl o zaman kendimi demokrasiye inanmayan, sosyal demokrasinin içerisinden gelmemiş ve insanî duygudan kopmuş bir insan gibi hissederdim. Türkiye'deki kadınların yüzde 70'i başını kapatıyor. Çok az olmakla birlikte çarşaflı da vardır. CHP'nin davası ne? CHP olarak biz örtüyle mi kavgalıyız? Kadının başına örttüğü şey bizim hasmımız, düşmanımız mı? Bunu kim niçin kullanıyor, önemli olan bu. Türban, yemeni, yazma kullananların tamamına yakını yöresel gelenek ve örf olarak, meşru davranış biçimi olarak bunu kabul etmiş. Onlar o hayatın bir gereği olarak örtünmüşler. Ezici bir çoğunluğunun devletle, cumhuriyetle, laiklikle, Atatürk'le problemi yok. O yörenin bir parçası olduğu için takıyorlar." Baykal, başörtüsü takmanın devlete karşı bir meydan okuma girişimi olarak değerlendirilmemesini istedi. Başını örten herkesin bu davranışı 'siyasî simge' olarak sergilemediğine işaret etti. Baykal, "Eğer birisi gelip 'cumhuriyetle, Atatürk'le problemim yok, ama böyle giyiniyorum' derse elini sıkmayacak mıyız? Ayıp değil mi bu?" diye sordu. Türkiye'de çarşafın bir siyasî simge olarak değil, 'geleneksel Anadolu yaşantısı' olarak kullanıldığını kaydeden Baykal, şöyle konuştu: "Kadınlarımızın daha modern giyinmesini isteriz, ama hiçbirimiz ona kıyafet dayatmayız. Niye ayıralım, niye dışlayalım? Bizim derdimiz davamız örtüyle mi, yoksa anlayışla, zihniyetle mi? CHP'nin bu tavrı, insanîdir, ahlakîdir, laikliğe ters düşmez. Laikliğe karşı bir tehdit vardır; ama bu tehdit o masum, gelenek dolayısıyla çarşaf kullanan insanın kafasının içinde değil, kravatlı insanların kafasında, beyninde. O tehdit, Türkiye'de pek çok aydın gözüken insanın kafasında."


CHP'NİN AÇILIMI GÜNEYDOĞU TEŞKİLATINI SEVİNDİRDİ


Aziz Aydınlı (Şanlıurfa İl Başkanı)


'Din karşıtı' imajımız değişecek


Bizim çarşaf ile İslamiyet ile bir sorunumuz yok. Bölgemizdeki her CHP'linin kardeşi, annesi veya eşi başörtülüdür. Bazı köylere gidiyoruz. 'Dürüst insanlarsınız ama partiniz dine karşı.' diyerek bizi dışlıyorlar. En yakınlarımızdan bile oy alamadık. Genel başkanımız geç kalmış bir açılım yaptı. Bu açılım sayesinde bize yakıştırılan imajı kıracağız.


Adnan Yaşar (Batman İl Başkanı)


Bana oy verenlerin yarısı çarşaflı


Aday olduğum Sason ilçesinde oyların yüzde 33'ünü topladım. Bu oyların yarısını çarşaflı insanlar verdi. Genel başkanın bu açıklamasından sonra çok olumlu tepkiler aldık. Açıkçası yeniden umutlandık. Bu çıkışın arkasında dimdik duruyoruz. Bizim bölgede dine karşı bir tutumumuz olmadı, olamaz da. Çünkü biz bu toplumun içinde yaşıyoruz.


Çınar Ökten (Şırnak İl Başkanı)


Necla Arat gibiler yüzünden bölgeyi kaybettik


Daha önce başımız adeta eğikti. CHP'nin herkese eşit mesafede olması gerekiyor. Genel başkana da anlattım. Partimiz Anadolu insanından kopuk yaşıyor. Siyasetin sadece Ankara'dan yapılamayacağını, bölgeye sık sık gidilmesinin zorunlu olduğunu söyledim. Bu açılımı olumlu buluyorum. Bunu eleştiren Necla Arat gibiler 'Anadolu'nun hangi şehrine gitti bugüne kadar? Partimiz bu anlayışa sahip olanlar yüzünden 20 ilde hiç milletvekili çıkartamadı. Necla Hanım bunun nedenini hiç düşündü mü?


Mehmet Kılıçarslan (Mardin İl Başkanı)


Annem de, eşim de kapalı


Açılım bölgede çok olumlu etkiler yaptı. Ancak zamana ihtiyaç var. Bu iş iyi anlatılırsa geniş halk kitlelerinden büyük destek görür. CHP'nin bu konuda uçta olmadığı, herkesin giyimine kuşamına saygılı olduğu anlaşıldı. Benim eşim ve annem de kapalı. Bunların siyasî simge ile hiçbir ilgisi yok. Bazı konular çok hassastır. Üzerine gittiğiniz zaman toplumu gereksiz yere kutuplaştırır, çatıştırır. (Zaman)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler