YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP’nin 74 yıllık din kini
Seçim bildirgesinde, din derslerine son vereceğini açıklayan CHP, satır aralarına gizlediği “1+8+4” formülü ile çocukların İHL’ye gitmelerinin ve Kur’an dersi almalarının önünü kesmeyi planlıyor. Ancak bilindiği gibi bu düşmanlık yeni değil.
CHP’nin 74 yıllık din kini
03 Haziran 2015 / 10:35 Güncelleme: 03 Haziran 2015 / 11:15

İşte CHP’nin İHL ve Kur’an karşıtlığının yeni olmayıp 74 yıl öncesine dayandığını gözler önüne seren belgeler.. Sözkonusu belgelerde 7 ile 16 yaş arasındaki çocukların dini eğitim almalarının engellenmesi isteniyor.

CHP’nin 74 yıllık kini

CHP’nin tek partili döneminde, 1941 yılına ait Yeni Akit’in ulaştığı belge, CHP’nin tek hedefinin Kur’an öğrenimini yasaklamak ve milletin dinini yok etmek olduğunu gözler önüne serdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçim beyannamesinde vaat ettiği 1+8+4 eğitim modelinin, tek partili döneminde de Kur’an öğrenimini yasaklamak için uygulandığı ortaya çıktı.

BU DA TEK PARTİ CHP’SİNİN KESİNTİSİZ EĞİTİMİ

İsmet İnönü’nün Cumhurbaşkanı olduğu dönemde, 1939 yılında kurulan tek parti iktidarının Başvekili Refik Saydam adına dönemin müsteşarının imzasıyla Diyanet İşleri Reisliği’ne (Diyanet İşleri Başkanlığı) gönderilen talimat yazısında, 7-16 yaş arası öğrencilerin zorunlu eğitimine engel olacağı gerekçesiyle Kur’an kurslarına alınmamaları emrediliyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı'na almayın emri

Yeni Akit’in ulaştığı Devlet Arşivleri’nde saklanan 14.08.1941 resmi belgede, zorunlu eğitimin yaş aralığı “ilk tahsil çağında ve mecburiyetinde bulunan 7-16 yaşlarındaki çocukların” ifadeleriyle tarif ediliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’na gönderilen talimat yazısında, “Bazı vilayetlerde açılan Kur’an öğretme kurslarına henüz ilk tahsil çağında ve mecburiyetinde bulunan 7-16 yaşlarındaki çocukların, mecburi (zorunlu) tahsil (eğitim) yapmalarına mani olacağı  Maarif Vekilliği’nden (Milli Eğitim Bakanlığı) alınan 13.8.1941 gün, 8926 sayılı tezkerede bildirilmektedir. Henüz ilk tahsilini bitirmemiş olan çocukların bu kurslara alınmamasının teminini rica ederim” deniliyor.

Tek partinin Milli Eğitim Bakanı istemiş

Tek parti dönemi CHP’sinin 1941 yılında uyguladığı kesintisiz eğitim modelinin amacının Kur’an öğretimini yasaklamak olduğu, dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’in Başbakanlık makamına yazdığı bir yazıyla ortaya konuluyor. Hasan Ali Yücel imzalı şikayet yazısında, “Diyanet İşleri Reisliğince bazı vilayetlerde açılan Kur’an öğretme kurslarına henüz ilk tahsil mecburiyetinde bulunan 7-16 yaş arası çocukların da alındığı öğrenilmiştir. Sözü geçen çocukların mecburi tahsil yapmalarına mani olacağı aşikâr olan bu halin tecviz olunamayacağının alakadarlara tebliğine yüksek müsaadelerini diler, en derin saygılarımı sunarım” ifadeleri, Kur’an düşmanlığının en net göstergesi olarak tarihe geçiyor.

 

YENİ AKİT

 // yasin
Ben dün gördüm elinde tesbihvardı fatihayıda okudu .Demekki secim arefesinde her yola girmek mübah bunlar icin...
03 Haziran 2015 19:43
 // efehan kiylu
Bu milletin evlatlarını dinlerini öğrenmekten mahrum edip hatipleri bitiren sonra abuk subuk ne olduğu belli olmayan §arlatanları alim ilahiyatci diye millete pazarlayan sizdiğilmisiniz chp zihniyeti birayi şarabı rakıyı övüp türk gençliğine faydalidir zarar vermez diyip sarhoş bi nesil ve yıkilmu birsü gòzü yaşli aile birakan...
03 Haziran 2015 12:36
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler