YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'liler suç duyurusunda bulundu
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) üyesi bir grup, 1 Mayıs’ta yaşanan olaylar nedeniyle İçişleri Bakanı, İstanbul Valisi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve İstanbul Emniyet Müdürü hakkında suç duyurusunda bulundu.
CHP'liler suç duyurusunda bulundu
03 Mayıs 2013 / 14:02 Güncelleme: 03 Mayıs 2013 / 14:22

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde, İstanbul Valiliği'nin yasak kararına bazı gruplar Taksim'e çıkmaya çalışmış, bu nedenle polisle gruplar arasında olaylar çıkmıştı.

İstanbul Adalet Sarayı’na gelen CHP’liler savcılığa dilekçe konuyla ilgili dilekçe verdi. Dilekçede, İçişleri Bakanı Muammer Güler, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın şüpheli olarak yer aldı.

Vatandaşın yerleşim ve seyahat etme, toplantı ve gösteri hakkını ihlal etmek ve zor kullanma yetkisi sınırını aşmakla suçlanan bu isimlerin cezalandırılması talep edildi.

Adliye önünde basın açıklaması yapan CHP İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, 1 Mayıs günü AK Parti hükümetinin şimdiye kadar izlemiş olduğu politikaların en ileri aşamasını gördüklerini söyledi. Salıcı, “Herhalde bizim gördüğümüz olsa olsa ileri demokrasi olur. Çünkü bu kadar sert bir müdahaleyi, bu kadar vahşi bir müdahaleyi, devlet terörüne kaçan böyle bir yaklaşımı şimdiye kadar görmemiştik.” dedi.

Salıcı, İçişleri Bakanı Güler, Vali Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş ve Emniyet Müdürü Çapkın hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını kaydetti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğanı da eleştiren Salıcı, “Eğer sayın Başbakan, sayın Muammer Güler’i, daha önce 1 Mayıs’ta vatandaşı gazlamakla ünlenmiş olan bir valiyi içişleri bakanı yapmamış olsaydı belki biz 1 Mayıs’ta şu andaki valimizin ondan örnek alarak, kariyer basamaklarını daha hızlı tırmanmak için böyle bir sert müdahalesiyle karşılaşmayacaktık. Birisi daha önce gazlamıştı, biri de en son 1 Mayıs 2013’te gazladı. Dolayısıyla bu gazcı kardeşler İstanbul’u resmen sıkıyönetim alanına çevirdiler.” diye konuştu.

Taksim’in kapatılmış olmasının teknik gerekçelerle açıklandığını hatırlatan Salıcı, “Ama biz biliyoruz ki aslında Taksim’i bundan sonrada 1 Mayıslar kutlanmasın diye orayı tamamen yasaklamak için ortadan kaldırıyorlar.” iddiasında bulundu. Başbakan’ın yeni yerler yapıldığı şeklindeki açıklamasını hatırlatan Salıcı, “Eğer o alanlarda 1 Mayıs kutlamaya gidersek bu da bizim işçi sınıfıyla koptuğumuzun net bir işareti olur. Biz bundan sonra da 1 Mayıslarımızı Taksim’de kutlamaya devam edeceğiz. Taksim’in işçi sınıfı ile duygusal bir bağı var. Taksim şimdiye kadar mücadeleyle girmiş olduğumuz bir alan. Bizim Yenikapı’ya gidip de balıklara, kuşlara, börtü böceğe 1 Mayısı anlatacak halimiz yok.” ifadelerini kullandı.

Taksim’e Topçu Kışlası yapmak suretiyle Gezi Parkı’nın tamamen ortadan kaldırılacağını iddia eden Salıcı, “Bir süre sonra da 1 Mayıs alanını tamamen kapatarak bizleri Taksim’den sürmeye çalışıyorlar. Benim önerim AKP’nin adını yapmış olduğu bu imar faaliyetlerinden dolayı AVM olarak değiştirelim arkadaşlar. AKP sadece imar faaliyeti üzerinden giden bir icraat yürütmekle meşhur bir siyasi parti olarak tarihe geçsin.” dedi.

Marjinal olan çevik kuvvet polisleriydi

Vali Mutlu’nun ‘marjinal grupların olay çıkardı’ şeklinde ifadeler kullandığını kaydeden Salıcı, “Bugün burada olan CHP’lilerin hepsi 1 Mayıs’ta meydandaydı. Sayın Vali'nin oturduğu koltuk, o devletin koltuğu daha ortada yokken kuruldu bu parti. Dolayısıyla bize marjinal demeye ya da herhangi bir şekilde orada bulunan insanları marjinal olmakla suçlamaya hiç kimsenin hakkı yok. Çok açık bir şey o gün orada marjinal olanlar emeğin bayramını kutlamak için toplananlara saldıran çevik kuvvet polisleridir.” şeklinde konuştu.

"Bize eziyet edenleri İstanbul'a gömmeyi biliriz"

1 Mayıs akşamı itibariyle Vali Mutlu’nun Taksim’deki çukurları koruyan vali durumuna düştüğünü ileri süren Salıcı, “Bütün hükümet Taksim’deki birkaç tane çukuru korumak için mücadele etti.

Neydi gerekçe ‘insanlar Taksim’e gelirlerse o çukurlara düşerler dolayısıyla canları yanar.’ Taksim’de çukura düşmesin diye üç tane gencimiz şu anda yoğun bakımda yatıyor. İlimizde parti olarak hukuçulardan oluşan bir komisyon kurduk. Bu işin sonunu gittiği yere kadar takip edeceğiz. Hiç kimse emekçilere işkence yaparak kariyer basamaklarını tırmanacağını zannetmesin. İstanbul’da bizlere eziyet edenleri İstanbul’a gömmeyi de biliriz.” diye konuştu.

 

CİHAN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler