YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li Yılmaz için yine karar çıkmadı
CHP'li Yılmaz için yine karar çıkmadı
23 Ekim 2013 14:23
CHP Grup Disiplin Kurulu'ndan, CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz için yine karar çıkmadı, nihai karar 6 Kasım'a ertelendi.

Grup Disiplin Kurulu, CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan başkanlığında toplandı. Toplantıda, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'na yönelik "CIA ajanı" sözleri nedeniyle disipline sevk edilen Yılmaz'ın durumu ele alındı.

Yılmaz, Grup Disiplin Kurulu'nda yaklaşık yarım saat sözlü savunmada bulundu.

Savunmasına ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Yılmaz, kamuoyuna, Stratfor belgelerinde TR 705 adı altında bir konunun yansıdığını belirtti. Yılmaz, her gittikleri yerde,  "TR 705 sizin partinizde" denildiğini savunarak, böyle bir konuda, grupta bazı sorular sorabileceklerini, konunun açıklanmasını isteyebileceklerini, bunun partiye zarar verdiğini söyleyebileceklerini ifade etti.

 Yılmaz, savunmasında, bu konuda söz söyleme özgürlüğünün olduğunu ve bu nedenle bunun disiplin suçu olarak değerlendirilemeyeceğini dile getirdiğini belirterek, "Bu konularda yeterli açıklamayı yapamayan ve bu şekilde iletişimi devam ettiren, Amerikan Konsolosluğu ile olan iletişimde de 'güvenilir bilgi kaynağımız' ismi altında, sürekli Wikileaks belgelerinde ismi geçen bu kişinin, Sezgin Tanrıkulu'nun, asıl açıklamaları onun yapması, yapamıyorsa da gereğinin yapılması gerekir. Disipline verilmesi gereken o, ben değilim" diye konuştu.

Grup Disiplin Kurulu Başkanı Aldan da  yaptığı açıklamada, Yılmaz'ın savunmasını değerlendirdiklerini belirtti. Kararın, 6 Kasım Çarşamba günü açıklanacağını bildiren Aldan, bu süreç içinde gerekçenin hazırlanacağını kaydetti.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler