YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li vekillerin fezlekeleri Meclis'te!
CHP’li 2 milletvekilinin Ergenekon fezlekesi Meclis’te...
CHP'li vekillerin fezlekeleri Meclis'te!
09 Haziran 2010 / 00:53 Güncelleme: 09 Haziran 2010 / 08:56

Ersin, “Deli saçması dedikodulardan fezleke üretmeyi kutlamak gerek” derken, Tınaztepe suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, CHP Erzincan Milletvekili Erol Tınaztepe ile İzmir Milletvekili Ahmet Ersin hakkında “Ergenekon silahlı terör örgütüne yardım etmek” suçlamasıyla hazırlanan fezlekeler, Adalet Bakanlığı’nca dün TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Ayrı ayrı düzenlenen ancak isimler dışında tüm ifadeleri ortak olan fezlekelerde Başsavcılık; Ergenekon terör örgütüne yardımın yanı sıra, suç delillerini bozmak ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçlarından da yargılanabilmeleri için her iki milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılmasını talep etti.

Ne dediler?

CHP’li Ersin: Deli saçması üşütük iddialardan ve dedikodulardan fezleke üretmeyi kutlamak lazım. Yandaş medyada ileri sürülen iddialar, dedikodular aynen fezlekeye alınmış. Üzüntüyle karşılıyorum.

CHP’li Tınaztepe: Dokunulmazlığım kaldırılsın istiyorum. Çünkü ben de tüm bildiklerimi kamuoyuna açıklamak istiyorum. Hem Cumhuriyet Savcısı hem de Emniyet hakkında suç duyurusunda bulanacağız.

Neyle suçlanıyorlar?

Fezlekelerde, her iki milletvekillinin fiillerinin Ergenekon terör örgütüne yardım etmek, suç delillerini bozmak ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçlarını oluşturduğu belirtildi. Fezlekelerin sonuç bölümünde “Ergenekon’a üye olmaktan yürütülen soruşturmada suç şüphelilerinin aleyhine ifade vermiş olan tanıkların ifadelerini maddi menfaat vaadi karşılığında değiştirmelerine ilişkin yapılan girişimlerde aktif rol alarak gizli tanıklar ile bu hususta görüşme yapmasına ilişkin suç oluşturan fiilin soruşturmasının, Anayasa’nın 83. maddesinin 2. fıkrası gereğince TBMM’nin iznine bağlı olduğu anlaşıldığından, ilgizli evrak gereği için fezlekeye bağlanarak gönderilmiştir” denildi.

Şimdi ne olacak?

Fezlekeler TBMM Anayasa Adalet Karma Komisyonu’nda önce alt komisyonda, ardından da üst komisyonda görüşülerek karara bağlanacak. Komisyon dosyaların dönem sonuna bırakılmasına ya da dokunulmazlıkların kaldırılması yönünde karar alırsa buna ilişkin raporlar Genel Kurul’da oylanacak.
(Vatan)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler