YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"CHP'li vekillere hakaret etti!"
"CHP'li vekillere hakaret etti!"
22 Temmuz 2013 16:17
CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Nur Serter, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçalin'in CHP milletvekillerine hakaret ederek, düzeysiz ve saygısız bir üslupla kendisini aklamaya çalıştığını ileri sürdü.

Serter, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçalin'in CHP milletvekillerine ilişkin sözleri üzerine yazılı açıklama yaptı.

Kaçalin'in Türkiye'nin ana muhalefet partisi CHP milletvekillerine hakaret ederek, düzeysiz ve saygısız bir üslupla kendisini aklamaya çalıştığını ileri süren Serter, Kaçalin "dünyanın hiçbir sözlüğünde yer almayan bir darbe tanımının nasıl olup da TDK sözlüğüne girdi" sorusunu yanıtlaması gerektiğini belirtti.

Serter, Türk Dil Kurumu yönetiminin, yapılan eklenti ile "demokratik yollardan hükümeti istifa ettirme" kavramının darbe tanımı kapsamına soktuklarını iddia ederek, gerekçenin kamuoyuna açıklanmaktan kaçınılmasının dikkat çekici olduğunu savundu.

Serter, açıklamasında şunlara yer verdi:

"CHP milletvekillerini Türk Dil Kurumu'na baskın yapmakla suçlamak Türk Dil Kurumu Başkanının hakkı ve haddi değildir. Çünkü Türk Dil Kurumu, Başkanın özel mülkü olmadığı gibi Büyük Atatürk'ün milletine yüce bir emaneti olup, CHP milletvekillerinin Türk Dil Kurumu'nu ziyaret için kimseden izin isteme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Kaldı ki CHP Grup Başkanvekilliği olarak, CHP'yi temsilen görevlendirilen milletvekillerinin kurum başkanı ile görüşmesi için gün boyu randevu talep edilmiştir."

Serter, Kaçalin ile görüşmek istediklerini ancak geri çevirildiklerini iddia ederek, TDK Başkanı Kaçalin'in 18 gün sonra konuyu gündeme taşıması ve "çapulcu" tanımını da buna eklediğini belirtti.Serter, TDK Başkanı Kaçalin'in siyaseti Türk Dil Kurumu'na egemen kıldığını öne sürerek, bunun hesabını vereceğini öne sürdü.

 

AA

hayırdır
 // maliki
hayırdır Nur hanım bu tanım neden bukadar sizi kızdırıyor ve ilgilendiriyor. Okadar kızmayınız hava sıcak sizi soğutacak buzda bulamayız . Gezi olayları falan filan amacınız ağaç değilde hükümeti mi istifa ettirmekti yoksa Allah korusun. size darbeci derler ozaman Darbeci olmak sizin gibi bir hanım a hiç yakışık almaz . siz hiçkimseye zorla bişeyde ayatmazsınız....
22 Temmuz 2013 Pazartesi 17:34
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler