YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li vekillerden Londra'da Rusya ve PYD'ye destek
İngiltere'nin başkenti Londra'da faaliyet gösteren Türkiye Çalışmaları Merkezi'nin düzenlediği toplantıya katılan CHP'li Sezgin Tanrıkulu ve Gürsel Tekin bir CHP klasiğini yerine getirdi.
CHP'li vekillerden Londra'da Rusya ve PYD'ye destek
10 Şubat 2016 / 08:47 Güncelleme: 10 Şubat 2016 / 09:01

CHP Milletvekilleri Gürsel Tekin ve Sezgin Tanrıkulu, İngiltere'nin başkenti Londra'da faaliyet gösteren Türkiye Çalışmaları Merkezi'nin İngiliz Parlamentosunda düzenlediği toplantıda konuştu.

KENDİ TOPRAĞIMIZDA UÇAKLARIMIZ UÇAMAZ DURUMDA

Konuşmasında Suriye'deki savaş, mülteci krizinin çözümü ve Türkiye'nin tutumunu değerlendiren Gürsel Tekin, bu sorunun çözümünün BM, Avrupa, Batı ve insan hakları örgütlerinin bir araya gelmesiyle çözülebileceğini ve ABD ve  Rusya'nın tavır koymazsa, Türkiye'nin müdahaleci olmasının kolay olmadığını dile getirerek Türkiye şu anda zor durumda. Kendi topraklarında koalisyon ülkelerinin uçakları uçarken maalesef bizim uçaklarımız uçamaz durumda. Çok etkimiz yok şu anda diye konuştu.

TANRIKULU AKP, PYD'DEN NEDEN RAHATSIZ

Suriye'deki  son durumu ve bölgedeki farklı grupların yapılanmalarını değerlendiren Tanrıkulu, PYD hakkındaki bir soru üzerine bu grupların kendi halklarını IŞİD vahşetinden korumaya çalıştıklarını belirterek  AKP, IŞİD'den rahatsız değil de neden PYD'den rahatsız, bunu onların izah etmesi lazım şeklinde konuştu.

PYD'nin 2002 yılında kurulmuş ve bugüne kadar ne Türkiye'de ne de Türkiye'ye yönelik herhangi eylemi olmadığını dile getiren Tanrıkulu şöyle devam etti:

Suriye sınırında YPG ve PYD den önce IŞİD vardı rahatsız değildi. IŞİD bayrakları diğer tarafta sallanıyordu, AKP bundan rahatsız değildi. Bunlar Suriye halkından daha çok dünyanın çeşitli ülkelerinden gelmiş cihatçılardan oluşuyordu bundan rahatsız değildi. Ama kendi topraklarında farklı halklardan, Türkmenlerden, Araplardan oluşmuş PYD'den rahatsız. Hükümet neden IŞİD'den rahatsız değil de kendi halkını IŞİD vahşetinden korumaya çalışan ve Türkiye'ye yönelik bir eylemi olmamış, kendi halkını temsil etmeye çalışan bu örgütten  neden rahatsız. Bunu hükümetin açıklaması lazım'.

ÇÖZÜM PLANI DERİNLEŞEN SORUNA UYGUN DEĞİL

Konuşmasında barış sürecini de değerlendiren Tanrıkulu, 2013 yılında başlayan çözüm sürecinin 7 Haziran'dan sonra iki polisin yaşamını yitirdiği olayın ardından AKP'nin bu sürecin bitirilmesine zemin hazırlamış olduğunu, bundan sonraki gelişmeler ve  bugün yaşadığımız barikat ve hendeklerle çatışma olmayan dönemin tamamen kalktığını belirtti.

Şu anda çok kanlı ve  bedelleri çok ağır olan bir ortamla karşı karşıya kalındığını dile getiren Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun geçtiğimiz cuma günü Mardin'de açıkladığı 10 maddelik çözüm planını da eleştirdi. CHP milletvekili, söz konusu planın, mevcut durumu tarif eden ve sonlandıracak bir gücü vermediğini söyleyerek, izleyecekleri yöntemin de derinleşen bu soruna uygun olmadığını savundu.

 

DHA

Bende sandımki
 // Muammer
Ben bunları chp milletvekilleri sandım okuyunca anladımki bunlar milletvekilideğil ajanmış,bunlardan vekil değil çöptoplayıcıbile olmaz çünki çöpleri dağıtır hastalık yayarlar....
10 Şubat 2016 Çarşamba 15:21
Zavallılar
 // Leon
Sizler bu ülkede otlanıp da düşmana süt veren zavallılarsınız. Onun için hiç bir zaman bu millet size ülkeyi yönetme ehliyetini vermeyecek....
10 Şubat 2016 11:00
pyd ortadoğu duvarı olacak
 // mustafa
Pyd nin bizim ortadoğu ya açılmamızı engelleyecek bir duvar haline geldiğini gormeyen adam, ya dahildir ya da başka yerlere çalışıyordur....
10 Şubat 2016 Çarşamba 10:33
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler