YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li vekiller birbirine girdi
TBMM Anayasa Uzlaşma Yazım Komisyonu'nda CHP'li üyeler arasında tartışma yaşandı.
CHP'li vekiller birbirine girdi
05 Ekim 2013 / 08:46 Güncelleme: 05 Ekim 2013 / 08:52

Alınan bilgiye göre, MHP Erzurum Milletvekili Oktay Öztürk'ün başkanlığında toplanan Yazım Komisyonu, ''Hakimler Kurulu'' maddesini görüştü. CHP'li Komisyon üyesi Süheyl Batum, daha önce katılmadığı toplantıda maddede yer alan ve üzerinde uzlaşma sağlanan ''Adalet Bakanı, gerek gördüğünde Hakimler Kurulu toplantılarına katılır ve oy hakkı olmaksızın başkanlık eder'' ifadesine karşı çıktı.

Batum'un, ''Biz CHP olarak bu ifadeye karşıyız. Bu kurul, yargıçların özlük işleri hakkında karar veren en üst kuruldur. Böyle bir kurulda Adalet Bakanı yer almamalı '' demesi üzerine, CHP'li üye Rıza Türmen, ''Bizim önerilerimiz arasında bu yoktu, MHP ve AK Parti bunu önerdi. Uzlaşma amacıyla biz de katıldık'' karşılığını verdi.

Batum, bu sözlere, ''Böyle olur mu, bunu kırmızı yazalım'' demesine, Komisyon'un diğer üyeleri karşı çıktı. Tartışma üzerine toplantıya ara verildi.

Tartışma, aradan sonra da devam etti. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Komisyon üyesi Mustafa Şentop, Batum'un katılmadığı toplantılarda görüşülen maddelerin yeniden ele alınması isteğine karşı çıkarak, böyle bir görüşme usulü olamayacağını söyledi.

Şentop, Batum'un, ''Genel Başkan demedikçe ben bunu kabul etmem'' demesine, ''Sözlü olarak da kabul etmezsin, yazılı vermesi gerekir'' dedi.

Tartışma nedeniyle madde üzerindeki görüşmeler, 7 Ekim Pazartesi gününe ertelendi.

CHP'li Komisyon üyesi Atilla Kart, Rıza Türmen ile birlikte yeni anayasa süreciyle ilgili değerlendirme yapmak ve sürecin akıbetini ele almak üzere Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşeceklerini söyledi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler