YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li vekilin bu hareketi 'yok artık' dedirtti!
Avrupa en büyük havayolları, THY büyümesin diye 3. Havalimanı'na karşı çıkıyor. Taksim Platformu bu dileği Başbakanlığa sunuyor. Şimdi de CHP'li Aykut Erdoğdu ihalenin iptali için Danıştay'a gidiyor...
CHP'li vekilin bu hareketi 'yok artık' dedirtti!
02 Temmuz 2013 / 10:08 Güncelleme: 02 Temmuz 2013 / 10:16

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu Türkiye tarihinin en büyük projelerinden biri olan İstanbul'a 3. havalimanı ihalesinin iptali için Danıştay'a dava dilekçesini sunacaklarını bildirdi. Erdoğdu'nun bu çıkışı CHP içinde bile tepki topladı. Türkiye geçtiğimiz Mayıs ayında dünyanın en büyük güçleri arasına girme yolunda çok önemli adımlar attı.

Platformdan istekler

Önce 4.5 milyar liralık 3. Köprü'nün temeli atıldı. Ardında da 88 milyar liralık 3. Havalimanı'nın da ihalesi yapıldı. Bu dev adımlar Avrupa'daki bazı büyük patronları rahatsız etti. Zaten bu gelişmelerin ardından Gezi Parkı olayları patlak verdi.

Dış güçler tarafından beslendiği ortaya konan bu olaylar kısa sürede yayıldı. Başlangıçta Gezi Parkı'ndaki ağaçlar için harekete geçtiğini söyleyen Taksim Platformu; İngiltere, Almanya gibi ülkelerin rahatsızlıklarını belirttiği projelerin iptalini istedi.

Platform "Köprü, havalimanı, Kanalİstanbul projelerini durdurun!" talebinde bulununca halk resmen şoka uğradı.

CHP bile tepkili

Özellikle 3. Havalimanıprojesi, Alman havayolu firması Lufthansa ve İngilizlerin British Airways şirketini çok rahatsız etmişti. Avrupalı şirketlerin canını yakan bu projeye inanılmaz talep ise CHP'den geldi. İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, ihalenin iptali için Danıştay'a başvurdu. Erdoğdu, "Projede orman arazisi, mera ve içme suyu kaynakları yok edilecek bu anayasaya aykırıdır.

Projenin hayata geçirilmesinden sonra özellikle İstanbul'da geriye dönülemez çevresel bir felaket doğacağı düşüncesiyle 3. Havalimanı ihalesinin iptali için dava dilekçesi hazırladık. Danıştay'a sunacağız. Umuyoruz ki Danıştay hiç kimsenin talimatını almadan, hiç kimsenin işaretine bakmaksızın bir karar verecektir" dedi.

Cumhuriyet tarihinin en önemli projeleri arasında gösterilen ihaleye itiraz ise birçok CHP'liyi de şoka uğrattı. Parti içinden bazı isimlerin, "Biz Cumhuriyet'i kuran partiyiz. Bu projeye Alman ve İngilizler gibi karşı çıkamayız. Kemal bey buna nasıl izin verir?" diye tepki gösterdikleri öğrenildi.

THY'yi uçuracak

Avrupa yakasındaki Yeniköy ile Akpınar köyleri arasına yapılacak olan 3. Havalimanının yıllık 150 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın beşinci en büyük havalimanı unvanını alacak.

En büyük yolcu uçakları Airbus A380 ve Boeing 747-800'ün de inebileceği havalimanına 'özel ekonomik bölge' de kurulacak. 120 bin kişiye de istihdam sağlayacak olan havaalanı Asya ve Uzakdoğu'ya yapılacak uçuşların en önemli geçiş noktası haline gelecek olan havalimanı böylelikle Lufthansa, Biritish Airways gibi dev havayolu şirketlerinin elindeki avantajı Türk Hava Yolları lehine çevirecek.

Rakamlarla 3. havalimanı

Toplam alan: 77 milyon metrekare Kapalı alan: 1.5 milyon metrekare Yıllık yolcu kapasitesi: 150 milyon Pist sayısı: 6 Yolcu köprüsü: 165 Terminal binası: 4 Kontrol kulesi: 8 Taksi yolu: 16 Park kapasitesi: 500 uçak Apron: 6.5 milyon metrekare Açık-kapalı otopark: 70 bin araç İstihdam: 120 bin kişi

Taksim Platformu ne istemişti?

Gezi Parkı'na Topçu Kışlası yapılmasın

Taksim'deki AKM yıkılmasın

İstanbul'a 3. Köprü yapılmasın

İstanbul'a 3. Havalimanı'ndan vazgeçin

Kanalİstanbul projesini iptal edin 

HES'leri durdurun

Nükler enerji santrallerini yapmayın

Suriye politikasını değiştirin

Kentsel dönüşüme son verin

 

Takvim

kendilerini yaksinlar
 // ismail kus
almanya,da bir papaz neden bu kadar cok alman müslüman oluyor diye fesatliktan kendini yakmis.
bence chp , liler bu ülke neden bu kadar cok yükseliyor fesatligindan
en iyisi bu alman papaz gibi kendilerini yaksinlar ve bu millet de bu illetten kurtulsun....
02 Temmuz 2013 Salı 23:19
CHP
 // YS
SİZİ GİDİ SİYONİST İŞBİRLİKÇİLERİ SİZİ YILLARDIR BU MEMLEKETE MÜSLÜMANLARA YAPMADINZ ALÇAKLIK KALMADI ŞİMDİDE MEMLEKET BİRAZ İLERLEDİ DİYE YAPMADINIZ MÜNAFIKLIK KALMADI BOŞUNA ÇABALAMAYINSİZİN DEVRİNİZ BİTTİ ALLAH SN BAŞBAKANIMIZI BAŞIMIZDA DAİM KILSIN İNŞALLAH...
02 Temmuz 2013 Salı 16:17
10:33
 // MAliki
Bence yapılması gereken en önemli hizmetin CHP nin yaptığı bu davranışların bir kitap haline getirilmesinin çok uygun olacağı kanaatindeyim. Çünki belli bir süre sonra Türk toplumunun şu son olayları kavramaya birkısmı olayları anlamaya başlayıpta bunlar insanların zihinlerinde vatan hainliği ile suçlanırken hazırlanacak bu kitap yada kataloğun savcıların işini kolaylaştıracağı ve bu densizlerinde ortalıkta kendilerini, söylediklerini ve olayları unutturup gezemeyeceği kanısındayım...
02 Temmuz 2013 10:33
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler