YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li vekilden Paralel Yapı'ya dava
CHP'li Ayaydın, yasadışı dinleme iddialarına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 'müşteki' sıfatıyla ifade verdi, dinlenilenler listesinde bulunduğu gerekçesiyle, suç duyurusunda bulundu.
CHP'li vekilden Paralel Yapı'ya dava
26 Haziran 2014 / 08:59 Güncelleme: 26 Haziran 2014 / 09:01

CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, yasadışı dinleme iddialarına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 'müşteki' sıfatıyla ifade verdi, kendisinin de dinlenilenler listesinde bulunduğu gerekçesiyle, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu. Avukatı Deniz Aksoy ile Ankara Adalet Sarayı'na gelen Ayaydın, Memur Suçları Soruşturma Bürosunda Savcı Alper Türközmen'e yaklaşık bir saat 'müşteki' sıfatıyla ifade verdi.

Yeni Şafak yazınca mahkemeye gitti

İfadesinin ardından açıklama yapan Ayaydın, Yeni Şafak ve Star gazetelerinde yayınlanan dinleme listelerinde isminin yer almasının ardından, yasadışı dinlemeyi talep eden emniyet görevlileri, kararı veren hakim ve karar süresinin uzatılması kararını veren hakim hakkında şikayette bulunduğunu belirtti. Telefonunun sahte bir ismin telefonuymuş gibi Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nden alınan kararla 3 ay dinlendiğini hatırlatan Ayaydın, şunları kaydetti:

HSYK'yı yazdığım dönemde olmuş

'Telefonum Soner Duman adına Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nden karar alınarak 3 aylık dinleme yapılmış.

Diyelim ki yanlışlık oldu, 3 ay sonra Aydın Ayaydın olduğum anlaşıldı, neden 3 ay sonra tekrar dinlemeye devam ettiniz? Dinleme yapıldığı dönemde siyasetçi değildim. Bir gazetede köşe yazarıydım ve HSYK'nın oluşumu ve HSYK Yasası hakkında önemli yazılar yazıyordum. 3 ay dinlenmişim, 3 ay sonunda yeniden bir dinleme kararı verilmiş.

Evraklardan gördüğüm kadarıyla dinlemeler 6 ay ile sınırlı değil, daha uzun sınırlı olduğu anlaşılıyor. O dönemde önemli bir köşe yazarıydım, akademisyen kimliğim var. Özel hayatın gizliliği, kişisel haklarım nedeniyle sahte isimle beni dinlemeyi talep eden ve karar veren kişiler hakkında suç duyurusunda bulundum.'

 

YENİ ŞAFAK

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler