YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li vekilden Mİlli Eğitim Bakanı'na uyarı
CHP'li vekilden Mİlli Eğitim Bakanı'na uyarı
16 Ocak 2014 15:20
CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, Seviye Belirleme Sınavı’nın (SBS) yürütmesinin durdurulmasına ilişkin, "Milli Eğitim Bakanını uyarıyorum. Bu işin takipçisi olacağım. MEB’in yaptığı hukuk dışı işlemi yargıya taşıyacağım" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, son yapılan SBS’de yerleştirmenin durdurulmasıyla ilgili olarak, “Yaşanan mağduriyete ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı da suskun, şekilsel bir açıklama yaptı. ’Enerjisini bu işi nasıl atlatırız’ onun mücadelesini vermektedir. 8 Haziran 2013 tarihinde SBS yapıldı, sonrasında sonuçlar açıklandı. 718 öğrencilerin kağıtları, başka bir cevap anahtarıyla okundu" dedi.

Bu konuda verdiği 2 soru önergesine aradan 7 ay geçmesine rağmen cevap verilmediğini söyleyen Ayaydın, şu anda SBS ile ilgili her türlü işlemin kaldırıldığını ifade etti. Yaklaşık 4 aydır kayıt yaptıran öğrencilerin okullarda eğitimlerine devam ettiğine işaret eden Ayaydın, "Kaydı yapılan her öğrenci, yeni liste sıralamasında puanı geride olsa dahi bunların kayıtları silinmeyecek, devam etmek durumundalar. Sıralama yapıldıktan sonra puanı yükselip de herhangi bir okula girme hakkı verilenlere de ek kontenjan verilmesi lazım. Ama ’Milli Eğitim Bakanı enerjisinin tamamını ben bu işten nasıl kurtulurum’ hesabını yapmaya geliyor. Bu son derece yanlış. MEB Bakanını uyarıyorum. Bu işin takipçisi olacağım. MEB’in yaptığı hukuk dışı işlemi yargıya taşıyacağım" diye konuştu.

SBS’nin kaldırıldığını hatırlatan Ayaydın, yeni getirilen sistemde de aynı hataların yapıldığını ifade etti. Ayaydın, 1 milyon 200 bin öğrencinin sıralamasının yeniden yapılacağını dile getirdi.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler