YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li vekil mescit açılışına 'ötekileştirme' dedi
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, partisinin Şehzadeler İl Başkanlığı'nda açılan mescitle 'ötekileştirmek' değerlendirmesini yaptı.
CHP'li vekil mescit açılışına 'ötekileştirme' dedi
31 Ocak 2016 / 18:58 Güncelleme: 31 Ocak 2016 / 19:07

CHP Parti Meclis Üyeleri Mevlüt Dudu ve Ali Öztunç'un ziyaretlerinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, partisinin Şehzadeler İl Başkanlığı binasında açılan mescitle ilgili eleştirilerde bulundu. 

Geçtiğimiz haftalarda gündeme gelen ve parti içerisinde de tartışmalara neden olan CHP Şehzadeler İlçe Başkanlığı'nda mescit açılmasına CHP'li Biçer de eleştirilerde bulundu. Mescit açılmasıyla ilgili "Ötekileştirmek" değerlendirmesi yapan Biçer, "Mescit açılması ötekileştirmek anlamına geliyor. 

Laiklik ilkesi anlamında toplumun hiçbir kesimini inanç ve mezhep ayrımında ayrıştırma hakkımız yok. Biz mezheplerine göre kategorize etmeyiz. Biz kişileri yalnızca insan oldukları için bağrımıza basarız, onları örgütümüze dahil ederiz. Onlarla birlikte yol yürürüz. 

Kişilerin bireysel kişisel vicdan ve ahlaki sorgulamalarını biz yapmayız. Kişisel hak ve özgürlüklere sonuna kadar saygılıyız. Eşit yurttaşlık haklarına saygılıyız. Bizim için eşit yurttaş var. Onun dışında hiçbir ayrıştırmayı kabul edemeyiz" diye konuştu.

"İBADETLERİN ÖZGÜRCE YAPILMASI İÇİN MÜCADELE VERİYORUZ"

Biçer'le aynı masada oturan CHP Manisa İl Başkanı Halil Tokul ise Biçer'e cevap vererek partisinin Şehzadeler İlçe Başkanlığı tarafından açılan mescidi savundu. 

CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Semih Balaban'ı savunan Tokul yaptığı açıklamasında, "Orası bir ibadethane olarak Şehzadeler İlçe Başkanımızın sosyal yaşam alanı olarak yarattığı yerden bir bölümü ibadethane olarak partili üyelerimizin talebi üzerine tahsis edilmiş bir yerdir. 

Bu konuda tabi ki laikliği savunan bir partiyiz. Dinlerin, inançların özgürce yaşayabilmesi için yıllardır mücadele ediyoruz. Bu anlamda da basında yer almasını çok doğru bulmadığımızı ifade ediyorum. Fakat talepleri insanların ibadetlerini özgürce yapabilmesi için mücadele veriyoruz. 

Bu bina İçişleri Bakanlığı'ndan alındı. Yıllarca emniyet olarak görev yaptı. Aşağıda nezarethane dediğimiz ama bizim işkencehane olarak tanımladığımız yerleri düzenleyerek sosyal yaşam yerleri yaratıldı. 


İHA

Bukimin vekili
 // Muammer
Bu adam kimin adına konuşuyor,kendisinindinle ilgisi olmayabilir ama başkasının dinine dil uzatmak ned denir ben söyleyemem ama anlayan anlar...
31 Ocak 2016 Pazar 22:51
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler