YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li vekil Baykal'ın boykot çağrısını unutup, Me
CHP'li vekil Baykal'ın boykot çağrısını unutup, Me
CHP'li vekil Baykal'ın boykot çağrısını unutup, Me
29 Ekim 2008 / 18:31 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Antalya milletvekili Attila Emek, boykotu unutarak TBMM'ye geldi. 'Törene katıldınız mı? sorusuna önce 'Yok gitmedim' dedi, sonra da 'İstanbul'dan gelen misafirlerime TBMM'yi gezdiyordum' savunmasını yaptı


Cumhuriyet'in 85. yıl kutlamalarının TBMM'deki bölümünde CHP ve DSP'nin boykotu yaşandı. CHP ve DSP liderlerinin katılmadığı törene CHP Antalya Milletvekili Attila Emek'in 'şaşkınlığı' damgasını vurdu. Partisinin boykotunu unutarak törene gelen Emek, "İstanbul'dan gelen misafirlerime Meclisi gezdiriyordum" savunmasını yaptı.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Tören Salonu'nda devlet erkanı ve yabancı misyon şeflerinin Cumhuriyetin 85. yıl tebriklerini kabul etti. Gül, kabul saatini beklerken Tören Salonu'nda ilginç anekdotlar yaşandı:


ŞAŞKIN CHP'Lİ:


Geçen yıl olduğu gibi bu yılda CHP Lideri Deniz Baykal ve CHP'li vekillerin Gül'ü protesto ederek törene gelmedi. Ancak CHP Antalya Milletvekili Attila Emek, partisinin bu tavrını unutarak tören salonuna geldi. Bir süre salonda bekleyen Emek, hiçbir CHP'li vekilin olmadığını görünce, Gül'le tokalaşmadan salondan ayrıldı.


MİSAFİRLERİ GEZDİRİYORDUM:


Emek, VATAN'a yaptığı açıklamada, törene gitmediğini söyledi. "Tören salonunda görülmüşsünüz, gerçekten gitmediniz mi?" sorumuz üzerine Emek, gittiği doğrulayarak şu savunmayı yaptı: "İstanbul'dan misafirlerim vardı, Meclis'i gezdiriyordum. Tören salonunu da gösterip hemen ayrıldık."


ERDOĞAN-BAŞBUĞ SOHBETİ:


Başbakan Recep Tayip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Gül'ün tebrikleri kabulünden önce yaklaşık 15 dakika süren bir sohbet gerçekleştirdi. Sohbetin konusu anlaşılmazken, TBMM Başkanı Köksal Toptan, ikilinin yanına yaklaşarak sohbete dahil oldu. Devletin zirvesi arasındaki sohbet 'İstiklal Marşı' anonsuyla son buldu.


SEZER BU DEFA GELMEDİ:


Geçtiğimiz yıl TBMM'deki törene katılan DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, bu sene gelmedi. Törene MHP Lideri Devlet Bahçeli, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras katıldı. DTP'yi ise TBMM İdare Amiri Sırrı Sakık başkanlığındaki 5 kişilik bir milletvekili heyeti temsil etti.


YARGI TAM KADRO:


Meclis'teki törene yargı başkanları tam kadro katıldı. Ana Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Danıştay Başkanı Mustafa Birden törende yerini aldı.


İKİ KUVVET KOMUTANI GELMEDİ:


Meclis'teki törene askeri erkanın katılımı yüksekti. Ancak Kara ve Jandarma Genel Komutanlarının gelmemesi dikkat çekti. Törende Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç hazır bulundu.


GÜL, GAZETECİLERİN BAYRAMINI KUTLADI:


Cumhurbaşkanı Gül, törenin ardından gazetecilerin yanına yaklaşarak "Halkımızın, milletimizin, Türkiye dışındaki Türklerin ve sizin bayramınızı kutluyorum" dedi. Gül, doğum gününü kutlayan gazetecilere de teşekkür etti


AKMAN'A MAL VARLIĞI SORUSU:


Deniz Feneri davası nedeniyle tartışılan RTÜK Başkanı Zahit Akman, gazetecilerin, malvarlığıyla ilgili sorularını, "İyi Bayramlar" diyerek yanıtsız bıraktı.


Vatan

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler