YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li vekil başörtülü öğrencileri affetmedi
CHP'li vekil başörtülü öğrencileri affetmedi
CHP'li vekil başörtülü öğrencileri affetmedi
14 Eylül 2008 / 10:03 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

On binlerce öğrencinin merakla beklediği öğrenci affıyla ilgili CHP'li Serter bakın ne dedi?


CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Nur Serter, Milli Eğitim Bakanlığı'nca hazırlanan öğrenci affı tasarısının geniş kapsamlı bir anlayışla hazırlanmasını isterken, başörtülülerin bu kapsamın dışında tutulması gerektiğini savundu.


Vakit'in haberine göre, tasarı henüz kesinleşmediği için konuşmanın erken olduğunu belirten Serter, “Bugüne kadar çıkartılan aflara baktığımızda uygulanamayan ve dar kapsamlı hazırlanmış yasalar görüyoruz. Bu hataya bir kez daha düşülmemeli” dedi. “Bugüne kadar çıkarılan aflar çok dar bir zaman kapsamı içinde, çok az sayıda sınav hakkı vererek aftan gelen ve zaten eğitim formasyonundan bir miktar uzaklaşmış olan kişileri yeniden yüksek öğretime kazandırmadı. Bunlar girdikleri gibi üniversiteden bir yıl içerisinde tekrar atıldılar. Bu nedenle çıkarılan bu aflar bir fayda sağlamadı. Onun için çıkarılacak olan yasa, sorunu çözecek olanakları sağlamalıdır. Sorunu çözecek bir af yasası çıkartılmalıdır. Sonra da af konusu artık Türkiye'nin gündeminden uzaklaştırılmalıdır. Bunun için çıkarılacak olan yasanın bu kapsam içinde hazırlanması lazım.


Bir milyon üniversite öğrencisi beklentiye sokuldu” diyen Nur Serter, Vakit muhabirinin “Af, başörtülü öğrencileri de kapsamalı mı” şeklindeki sorusuna “Onların hepsi devamsızlıktan atıldı. Üzerinden 10 sene geçmiş. Türkiye bunun hesabını yapmamalı. Üniversiteye giremezler. Söylediklerimden bir şey çıkartmayın” cevabını verdi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler