YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li Ünlütepe: Hükümet ipe un seriyor
CHP'li Ünlütepe: Hükümet ipe un seriyor
CHP'li Ünlütepe: Hükümet ipe un seriyor
30 Mayıs 2008 / 15:50 Güncelleme: 30 Mayıs 2008 / 00:00

Ahmet Sözcan'ın haberi


CHP Genel Sekreteri Önder Sav’ın dinlendiğine ilişkin iddialar üzerine AK Parti, araştırma komisyonu kurulması için önerge verdi. MHP önergeye şartlı destek verirken, CHP, iktidarın olayı ört bas etmeye çalıştığını savunuyor…


DESTEKLİYORUZ AMA ENDİŞELERİMİZ VAR
Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Oktay Vural, araştırma komisyonu kurulmasını desteklediklerini ancak bunun yapısının büyük önem taşıdığını vurguladı..
“TBMM'de bu konuda böyle bir mekanizmasının kurulması gerektiğini düşünüyoruz. Bu mekanizma işi örtmek için değil açığa çıkartmak için kullanılmalıdır. Bu dinleme mekanizmalarının hukuki olup olmadığını açığa çıkartmamız lazım. Bu araştırma önergesi bunun açığa çıkartılması mı yoksa üzerinin kapatılması amacı mı taşıyor endişelerimiz var.”


SORUŞTURMA ÖNERGESİ DAHA İYİ OLURDU
“Biz bu konuda hazırlık yaptık. Biz Araştırma Önergemizi dün hazırlamıştık ama bu konuya hükümetin el atması gerekiyor. Ama bir araştırma komisyonuyla bu iş tamamlanmaz. 16-17 kişilik bir araştırma komisyonunda 11 AK Partilinin olduğu bir ortamda nasıl sağlıklı bir araştırma yapılabilir. Bunları konuşacağız. Yapısı da önemli, yetkisi de önemli. Soruşturma yapamazlar, sadece bilgi edinir.


HÜKÜMET İPE UN SERİYOR
CHP ise araştırma komisyonuyla hükümetin olayı ört bas etmeye çalıştığını savunuyor. CHP Afyon Milletvekili ve Meclis Adalet Komisyonu Üyesi Halil Ünlütepe, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın istifasını isterken, komisyon girişimini de “İpe un sermek olarak” niteledirdi.


AK PARTİ’DEN MUHALEFETE YANIT
Muhalefet kanadından gelen eleştirilere AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Ergün yanıt verdi…
’Korku diktatörlüğü’ gibi suçlamalar ağır. Bu kelimeler kirli ve eksik bilgiye dayanıyor. Geçen yasama döneminde izinsiz dinlemelere karşı en ağır kanunları biz çıkarttık. Bu işe kim cüret ederse bunun karşılıksız kalmaması lazım. İzinsiz dinleme yapanın özel ya da kamu görevlisi olmasının önemi yok”


DİNLEMEDEN BİZİM BİR FAYDAMIZ OLMAZ
“Şöyle bir soru da sormak lazım. Bu tür haberlerden kimin faydası olur. Bizim AK Parti olarak bizim ne yararımız olabilir. Bizim AK Parti olarak CHP’nin dinlenmesinden ne menfaatimiz olabilir. Acaba ‘CHP, AK Parti’ye karşı mı’ diye dinleteceğiz? Bu yeni bir şey değil. CHP’nin AK Partiye karşıtlığı çok açık. Bizim bu konuda yeni bir  bilgiye ihtiyacımız yok. CHP ve yetkililerinin, halkın değerleriyle uzlaşmazlığı  ve karşıtlığı konusunda yeni bir bilgi mi lazım? Yeni bir bilgi lazım değil. Bütün bilgiler açık biçimde ortadadır. Bütün bunlardan ne bizim ne de hükümetin bir yararı yoktur. Araştırma komisyonu ‘kimin yararı var’ sorusuna yanıt bulacak.”


DİNLEME AK PARTİ’YE KOMPLO MU?
“Komplo teorileri peşinde koşan bir parti değiliz. Bir karar vereceksek, karar  vereceğimiz bilginin doğru bilgi olmasını önemseriz. Eksiksiz tam bilgi ve içinde virüs taşımayan  temiz bilgi olmasını önemseriz. Araştırma komisyonu,  kamuoyuna, doğru, temiz ve eksiksiz bilgiye kavuşturacak.”


KANALAHABER.COM

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler