YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li Umut Oran AYM'ye başvuruyor
CHP'li Umut Oran AYM'ye başvuruyor
17 Temmuz 2014 13:21
CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Musul'da kaçırılan vatandaşlarla ilgili yayın yasağının kaldırılması için Anayasa Mahkemesi'ne başvuracağını söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Musul'da alıkonulan vatandaşlardan 37 gündür haber alınamadığını belirterek, yayın yasağının kaldırılması için Devlet Denetleme Kurulu, Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığı ve Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulunacağını bildirdi.  

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, Irak ve Musul'da yaşanan gelişmelere değinerek, Musul'da alıkonulan vatandaşlardan 37 gündür haber alınamadığını hatırlattı. Meclis'teki imkanlar çerçevesinde konu ile ilgili olarak Bakanlıklardan bilgi aldıklarına işaret eden Oran, yayın yasağının kaldırılması için Devlet Denetleme Kurulu, Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığı'na bugün, Anayasa Mahkemesi'ne ise yarın başvuruda bulunacağını belirtti.

Amaçlarının Musul'da alıkonulan vatandaşların bir an önce Türkiye'ye getirilmesi olduğuna dikkati çeken Oran, "Biri kız biri erkek iki bebek var. Dışişleri Bakanlığımız doktor gönderiyor, hangisi hasta bilgi yok" diye konuştu.

Musul'da alıkonulan Nermin Taşdelen'in abisi Muammer Taşdelen, 11 aylık yeğeni Kuzey Deniz Yıldız'ın 37 gündür Musul'da alıkonulduğunu belirterek, bütün temaslarla bilgi almaya çalıştıklarını ifade etti. Taşdelen, "Bu iş bir sorumluluk işi. Sorumlular ve ihmali bulunanlar hakkında soruşturma açılmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler