YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li Toprak'tan 'Van' eleştirisi
CHP'li Toprak'tan 'Van' eleştirisi
12 Mayıs 2014 11:38
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, Van'daki depremzedelere ilgili, ''Kimse hükümete, 'kiracılara ev verin', demiyor. İstenilen şey, kirada oturduğu evi yıkılmış insanlara, devletin barınacak bir yer göstermesidir'' ifadesini kullandı.

Toprak, yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Anayasanın amir hükmü sosyal devleti dışladığını iddia ederek, ''Başbakan evi, parası, işi olmayanlara gidin ölün, benden size fayda yok diyor. Kendi insanına acımasız, sosyal devletten habersiz'' görüşünü savundu. 

Van'daki konteynır kentlerde kalan ve mal sahibi, ev sahibi olmayanlar için Başbakan'ın "kiracı olana ev verecek halimiz yok'' dediğini savunan Toprak, açıklamasında şu görüşleri dile getirdi:

''Başbakan, Van depremzedelerine, hak sahiplerine ev verdiklerini söylüyor, konteynır kentleri boşalttıklarını anlatıyor. 67 ailenin kiracı olduğunu, onlara ev verme mecburiyetleri olmadığını söylüyor. Kışın bu ailelerin elektriklerini, doğalgazlarını kestiler. Bu ailelerin ulaşımlarını engellediler.

Madem depremzedeler için 5 milyar harcadın, bu 67 aile mi devletin sırtına yük  Evi, barınacak yeri yoksa, sosyal devletin görevi, onları sokağa atmak mıdır  O insanları elektriksiz, susuz, doğalgazsız bırakmak mıdır  Bu hangi insani vicdana, inanca sığar  Anayasanın amir hükmü, emredici hükümlerinden başta geleni, sosyal devlet ilkesidir.

Başbakan rant kaymağı yemeye o kadar alışmış ki, bu 67 aileyi, sokağa atmakta bir sakınca görmüyor. Sosyal devlet ilkesini, devletin yükümlülüklerini görmek, anlamak istemiyor. Kimse hükümete, 'kiracılara ev verin', demiyor. İstenilen şey, deprem felaketine uğramış, kirada oturduğu evi de yıkıma uğramış insanlara, devletin barınacak, insanca yaşayacak bir yer göstermesidir.'' 

Hükümetin bir milyondan fazla Suriyeli sığınmacıya sınırları açtığını, hem maaş hem barınacak yer hem bedava sağlık, eğitim hizmeti sağladığını belirten Toprak, "Örtülü ödenekten, bütçeden, AFAD ve Kızılay'ın bütçesinden, milyarlarca lira, muhtaç Suriyeliler için harcanırken, üstelik ülkemize terör ithal edilirken, güney sınırlarımızdan ülkenin dört bir yanına dağılan, kaç kişi olduklarını devletin bile kontrol edemediği bu insanlar için her türlü imkan seferber edilirken, Van'da 67 aileye yapılan bu muameleyi Başbakan kimseye izah edemez. Hiçbir gerekçenin arkasına sığınamaz'' görüşüne yer verdi. 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler