YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li Tezcan'dan YSK'ya Cumhurbaşkanı başvurusu
CHP'li Tezcan'dan YSK'ya Cumhurbaşkanı başvurusu
30 Mayıs 2015 13:20
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim sürecine müdahalede bulunduğunu ileri sürerek, Yüksek Seçim Kurulunca bu durumun Anayasa'ya aykırı olduğuna ve yasaklanmasına karar verilmesini istedi.

Tezcan'ın başvuru dilekçesinde, Cumhurbaşkanının tarafsızlık konusunda ant içtiği belirtilerek, bunu söylem ve uygulamalarında göstermesi gerektiği ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, konuşmaları, siyasi partilere eleştirileriyle tarafsızlık ilkesine uzak kaldığı ileri sürülen dilekçede, Erdoğan'ın bir konuşmasında, "Eskişehir'de eş cinsel aday biz göstermiyoruz" dediği, "biz" ibaresinin kullanılması karşısında tarafsızlıktan söz edilemeyeceği savunuldu.

Daha önce, Cumhurbaşkanının tarafsızlık ilkesini ihlal ettiğine ilişkin başvuruların YSK tarafından reddedildiği, YSK'nın Anayasa'dan kaynaklı görevinin bir kez daha hatırlatılması ihtiyacı doğduğu belirtildi.

YSK'nın, Anayasa'nın 79. maddesi uyarınca seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğüyle ilgili bütün işlemleri yapma ve yaptırma, seçim konularıyla ilgili bütün yolsuzlukları inceleme yetkisine sahip olduğu vurgulanan dilekçede, Kurul'un seçimin tarafsızlığına aykırı davranışları denetlemesi gerektiği kaydedildi.

Başvuru dilekçesinde, şu ifadelere yer verildi:

"Açıklanan nedenlerle doğrudan doğruya taraf olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanının bu şekilde seçim sürecine yönelik müdahalesinin, seçimin düzenli ve adil şekilde yürütülmesi esaslarına, seçim hukukuna ve Anayasa'ya aykırı olduğuna ve yasaklanmasına karar verilmesini talep ederim."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler