YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li Tekin açtı ağzını yumdu gözünü
CHP'li Tekin açtı ağzını yumdu gözünü
15 Mayıs 2013 13:14
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Ortadoğu'daki ceberrut anlayışı kınadıklarını belirterek, "Bu coğrafyada cana kıyan kim varsa, hepsine lanet olsun" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın da süreci bilmediğini öne süren Tekin, "O Amerika'dan döndükten sonra bilgimiz olacak. Siz eğer bir sürecin taşeronu olursanız ne yapacağınızı bilemezsiniz" dedi. Tekin, Hatay'da dört gündür Ortadoksların ve Süryanilerin dini liderlerinden haber alınamadığını, Reyhanlı'daki ölü sayısının açıklanandan fazla olduğunu öne sürdü.  

Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, CHP Bursa il Başkanlığı'nda partililerle bir araya geldi. Düzenlenen basın toplantısında konuşan Tekin, dünyada en hızlı bir şekilde gündemi değişen tek ülkenin Türkiye olduğunu söyledi. Tekin, Reyhanlı olayının beklenen bir şey olduğunu belirterek, "Başbakan sürekli Esad'ın çocuk katili olduğunu söylüyor. Irak'ta da, Afganistan'da da her gün onlarca insan ölüyor. Bunu anlamakta zorluk çekiyorum. Bu nasıl bir anlayıştır? Ortadoğu'daki bu ceberut anlayışı kınıyoruz. Bu coğrafyada cana kıyan kim varsa hepsine lanet olsun.  Hadi insanlardan korkmuyorsunuz, Allah'tan korkun. Siz daha düne kadar Esat ile kardeş oldunuz, ticari alışverişler yaptınız. Ne oldu da sabrınız taştı? Sizin sabrınızı taşıran nedir? Açıklayın, gerekirse biz de taşın altına elimizi değil gövdemizi koyarız" diye konuştu.

Mobese çalışmıyordu iddiası

Reyhanlı'da çok ciddi sıkıntılar olduğunu ve bununla alakalı bir tedbir alınması için bir yıldır feryat ettiklerini ifade eden Tekin, "Genelkurmay 2 gün önce 'Bizim bir sorumluluğumuz yok' şeklinde açıklama yaptı. MİT, 23 Nisan'da 'Biz bilgiyi verdik' diyor. İçişleri Bakanlığı'nın açıklaması ise daha vahim.  MOBESE kameralarının çalışmadığını söylüyor. Siz Türkiye Cumhuriyeti'nin görevlileri misiniz? Sendikacıları gaz püskürtmek için özel MOBESE kuracaksınız, en önemli yerde MOSEBE çalışmayacak. Sorduğumuz soruların hiç birinin cevabı yok. Otoriter bir döneme geçiyoruz. Her şeye bir kişinin karar verdiği bir deneme geçiyoruz. Bakın kararlarda, zaman zaman başbakan Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanı oluyor. Nereye hangi caminin yapılacağına karar veriyor. Milli Eğitim Bakanı oluyor. Kimin kaç çocuk yapacağına, kiminle dost ulunacağına o karar varıyor. Bundan iyi başkanlık sistemi olur mu? Bu padişahlık sistemi" dedi.

"Tezkereye red cevabı verenler siyasetten silindi"

Bunu ters yüz edecek tek partinin CHP olduğunu ifade eden Tekin, "Bundan sonra CHP meydana inecek, demokrasi, özgürlük ve barış için meydan okuyacağız. Bir taraftan 'barış' diyor bir taraftan katliamlara öncülük ediyor. Türkiye'nin bu kötü gidişatına dur demesi için herkesin hassasiyet içinde olması gerekiyor. Türkiye'nin geleceği için herkesi ikna edeceksiniz. En kolay iş sıkı yönetim ilan etmek. Enver Paşa da öyle yapardı. Otoriter döneme dur diyeceğiz" şeklinde konuştu.

1 Mart tezkeresi meclisten geçmeyince Suriye'nin Türkiye'nin sırtına kaldığını ileri süren Tekin sözlerini şöyle sürdürdü:

"1 Mart tezkeresine 'Hayır' diyen 99 AK Partili vekilden biri şu an AK Parti'de değil. 99 Ak Partili tezkereye ret verdiği için siyasetten men edildi. Bunu kamuoyunun bilmesi gerekir. Türkiye'nin gündemi ne yazık ki konuşulamıyor. İşsizlik, yolsuzluk, yoksulluk. Yolsuzluğunu konuşmak için gezdiğimizde vatandaşlar bize daha sert muhalefet yapın diyor. Biz silahlı örgüt değiliz. Bursa'da burada çağrı yapıyoruz. Yolsuzluklar için Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve tüm bakanlara hodri meydan diyoruz. Ama gelemezler. Bakanların çocuklarına bakın. Hepsi bu dönemde servet sahibi oldu".

Basın toplantısında Hatay'la görüştü

Bir gazetecinin Reyhanlı'da kaç kişinin öldüğünü sorması üzerine Tekin, cep telefonluyla Hatay'da yaşayan bir kişiyi arayarak, Ortodoks ve Süryani liderlerinin kaçırıldığını söyledi. Konuşmanın ardından duyduğu ölü sayısı rakamlarının çok yüksek olduğunu ifade eden Tekin, bunu açıklamak istemediğini söyledi. Devlet ciddiyetinin sorgulandığı bir dönemin içinde olduklarını ifade eden Tekin, "Ölülerimize bile sahip çıkamıyoruz. Bundan sonraki süreci Başbakan Erdoğan da bilmiyor. O döndükten sonra bilgimiz olacak. Siz eğer bir sürecin taşeronu olursanız, sizin müteahhidinizin ne yapıp yapmadığını siz de bilmezsiniz. Size ne kadar parça, verirse o kadar iş yaparsınız. Maalesef üzücü, ama tablo bu" şeklinde konuştu.

Tekin, patlamadan iki saat sonra bölgeye giden bakanların, "Biz bunu kimlerin yaptığını biliyoruz' şeklinde açıklama yapmalarını eleştirerek, "Bu inanılır gibi değil. Bu kadar hızlı istihbaratımız vardı de peki neden tedbir alamadınız?" diye sordu.

Tekin, Bursa'ya çok önem verdiklerini ve şehirde kentsel dönüşümlü ilgili ciddi sıkıntıların yaşandığını söyledi. Şehrin ortasına dikilen Doğanbey TOKİ konutlarını ucube olarak değerlendiren Tekin, çözümün CHP'de olduğunu savundu.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler