YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li Tarhan'dan Başbakan'a ABD eleştirisi
CHP'li Tarhan'dan Başbakan'a ABD eleştirisi
18 Mayıs 2013 08:19
CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, “ABD'ye yapılan ziyarette Reyhanlı’dan hiç söz etmemesini, Boston saldırısından, Suriye’deki olaylardan söz ederken Reyhanlı saldırısından, 51 candan hiç söz etmemesini kınıyorum” dedi.

Ziyaretlerde bulunduğu Amasya’da parti binasında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Tarhan, Reyhanlı İlçe Emniyet Müdürü’nün görevden alınmasına ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Tüm sorumlularıyla, MOBESE kameralarının bir gün önce çalışıp çalışmadığı, sınırda bomba imalathanelerinin olup olmadığı ki vali bunu doğrulamıştır.

Bunlarla ilgili işlemlerin ne aşamada olduğu, orada yapılanlara kimin göz yumduğu. Bir gün önceden bazı kamu görevlilerinin bu patlamalardan, bu bomba yüklü araçlardan haberdar olup, olmadığı, istihbarat zafiyeti, geçiş kapılarının delik deşik olması, bunlara varıncaya kadar hiçbir kuşkuya yer bırakmayacak şekilde bizi ikna etmeleri gerekiyor. Sadece bir kişinin görevden alınarak bu konunun kapatılacağını zannetmesinler” diye konuştu.

Reyhanlı’yı ziyaret ettiğini de anımsatan CHP Grup Başkanvekili Tarhan, “Travma hala sürüyor. Devleti yanlarında görmemekten ötürü üzüntüleri hala derin. Tazminat ödeyeceğiz, karşılığı ödenecek gibi söylemler olabilir ama ben ‘Evlat kokusunun tazminatı hala icat edilmedi’ diyorum. Yok öyle bir şey. Kesinlikle ortaya çıkması lazım. Nedenleriyle, sorumlularıyla ve kanıtlarıyla hiçbir kuşkuya yer bırakmaksızın bu konunun, bu sorunun, bu terör saldırısının çözüme ulaşması lazım. Şu anda ikna olmuş değiliz. Toplum olarak da, ana muhalefet partisi olarak da kuşkularımız var” şeklinde konuştu.

Başbakan’ın 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı öncesi yurt dışına gitmesini anımsatan Emine Ülker Tarhan, “Her milli bayramımızda 29 Ekim, 19 Mayıs tek tek sayabilirim. Her birinde ortadan yok olmasını kınıyorum. Bundan sonra hiçbir milli bayramımızda olmasın. Gölge etmesin, istemiyoruz. Milli bayramlarımızı, temiz ruhumuzu kirletmesin. Hiçbir bili bayramda Başbakanı görmek istemiyoruz aramızda” ifadelerini kullandı.

Basın toplantısına CHP Amasya Milletvekili Ramis Topal, İl Başkan Hüseyin Duran ve Merkez İlçe Başkanı Reşat Karagöz ile partililer de katıldı.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler