YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li Tanrıkulu'dan operasyon açıklaması
CHP'li Tanrıkulu'dan operasyon açıklaması
22 Eylül 2014 16:06
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Musul'da konsolosluk görevlisi 49 kişinin kaçırılıp, rehin tutulmasında, MİT yasasında yapılan değişikliğin etkili olduğunu ileri sürdü.

Tanrıkulu, yazılı açıklamasında, MİT Kanunu'nda yapılan değişiklikle, "Türk vatandaşları hariç olmak üzere, tutuklu ve hükümlü bulunanlar milli güvenliğin veya ülke menfaatlerinin gerektirdiği hallerde, Dışişleri Bakanı'nın talebi üzerine, Adalet Bakanı'nın teklifi ve Başbakan'ın onayı ile başka bir ülkeye iade edilebilirler, başka bir ülkede hükümlü ve tutuklu bulunanlar ile takas edilebilirler" hükmünün getirildiğini hatırlattı.

IŞİD'in ilerleyişi ve Ortadoğu'daki kaos düşünüldüğünde, bir daha benzer bir trajedi ile karşı karşıya kalınmaması için bir an önce tedbir alınarak, MİT yasasında yeniden düzenleme yapılması gerektiğini ileri süren Tanrıkulu, yasa hazırlanırken uyarıda bulunmalarına rağmen, hükümetin bunu dikkate almadığını iddia etti.

MİT yasasında yapılan değişiklikten yalnızca 2 ay sonra 49 kişinin IŞİD tarafından kaçırıldığına dikkat çeken Tanrıkulu, şunları kaydetti:

"IŞİD'in Musul Konsolosluk görevlisi 49 kişiyi kaçırıp rehin tutmasında Nisan ayında MİT yasasında yapılan değişiklik etkili olmuştur. Gelinen bu noktada hükümet, yasada öngörülen takas hükmünün yurttaşlarımızın kurtarılması için IŞİD'le yapılan pazarlıkta kullanılıp kullanılmadığını kamuoyuna açıklamak ve tüm vatandaşlarımızı sürekli bir tehdit altında bırakan bu hükmü ortadan kaldırmak zorundadır. Zira takas hükmünün MİT yasasında durduğu her gün yurttaşlarımız tehdit altındadır. Hüküm hemen ortadan kaldırılmazsa, hükümet, IŞİD tarafından kaçırılan 49 yurttaşımızın kaçırılmasından sorumlu olduğu gibi, bundan sonra ortaya çıkabilecek olası başka trajedilerden de sorumlu olacaktır."

 

AA

15:03
 // Mustafa Sanlı
It uğur turkiye yurur...
23 Eylül 2014 15:03
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler