YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li Tanrıkulu'dan kanun teklifi
CHP'li Tanrıkulu'dan kanun teklifi
28 Haziran 2013 12:19
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, son genel seçime katılmadığı halde bağımsız milletvekillerinin katılımıyla TBMM'de temsil edilen siyasi partilere de Hazine yardımı yapılmasını öngören kanun teklifi verdi.

Tanrıkulu'nun TBMM Başkanlığı'na sunduğu Siyasi Partiler Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nde, son milletvekili genel seçimine katılan siyasi partilerle, seçime katılmadığı halde bağımsız milletvekillerinin katılımıyla TBMM'de temsil edilen siyasi partilere her yıl Hazine'den ödenmek üzere o yılın genel bütçe gelirleri "B" cetveli toplamının 5000'de 2'si oranında ödeneğin mali yıl için konulması öngörülüyor.

Ödeneğin yardım yapılacak siyasi partiler arasında, toplam geçerli oy sayılarıyla orantılı bölüştürülerek her yıl ödenmesini içeren teklif, sonradan Meclis'te temsil olunmaya başlayan siyasi partilere yapılacak yardımın hesaplanmasında, bu partilere katılan bağımsız milletvekillerinin toplam geçerli oy sayısının dikkate alınmasını düzenliyor.

Yardım miktarlarının genel seçiminin yapılacağı yıl üç katı, yerel seçim yılı için iki katı olarak ödenmesini öngören teklif, iki seçimin aynı yıl içerisinde yapılması halinde yardımı en fazla üç katıyla sınırlıyor. Bu durumda, her siyasi partiye ödenecek yardım miktarının, yıllık hazine yardımı miktarının yüzde 10'undan az olmaması öngörülüyor. Teklif, katlı ödemelerin, Yüksek Seçim Kurulu'nun seçim takvimine dair kararının ilanını izleyen 10 gün içinde yapılmasını içeriyor.

Teklifte, gelirleri Hazine'ye irat kaydedilen ve taşınmaz malları Hazine adına tapuya tescil edilen siyasi partilere yapılacak yardımdan, Hazine'ye irat kaydedilen gelirin Hazine adına tapuya tescil edilen taşınmazların toplam değerinin iki katının indirilmesi düzenlemesi de bulunuyor.

 

AA

Not
 // Türkmenoglu
Fazla okumaya gerek yok: "Otur yerine CHP - 0!!"...
28 Haziran 2013 Cuma 16:23
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler