YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li Tanrıkulu: Ahlaksızlık
CHP'li Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır'daki CHP seçim bürosunun kapatılmasıyla ilgili bir soruya sert cevap verdi. Türkiye'de ölümlerin son bulmasını isteyen Tanrıkulu"Bunun üzerinden CHP'yi vurmak ahlaksızlıktır"dedi.
CHP'li Tanrıkulu: Ahlaksızlık
17 Mayıs 2011 / 12:49 Güncelleme: 17 Mayıs 2011 / 13:00

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır'daki CHP seçim bürosunun, ''kepenk kapatma eylemi'' dolayısıyla kapatılması ile ilgili olarak ''Bunun üzerinden CHP'yi vurmaya çalışmak ahlaksızlıktır. AKP'nin yaptığı da budur, ahlaksızlıktır'' dedi.

Tanrıkulu, parti genel merkezi girişinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Partisinin, ölümlerden üzüntü duyduğunu belirten Tanrıkulu, sorunların, barış ve uzlaşı içeresinde çözümünden yana olduklarını söyledi.

CHP'nin seçim bildirgesiyle Türkiye'nin bu temel sorununa en somut öneriler getiren bir siyasal çizgiye ve bildirgeye sahip olduğunu savunan Tanrıkulu, ''Biz, öncelikle Türkiye'de hiçbir yurttaşımızın ölümünü istemiyoruz ve ölümlerin son bulmasını istiyoruz'' dedi. Tanrıkulu, şöyle konuştu:

''Bugün gazetelere yansıyan ve bazı gazetelerin de manşete taşıdığı haberden de anlaşılıyor ki anlaşılan AKP, Türkiye'de ölümlerden medet ummakta bu seçimde. AKP, şiddeti tırmandırarak Türkiye'deki milliyetçi oylara oynayarak başka bir seçim hesabı içerisindedir. Ben buradan AKP'yi uyarıyorum: AKP, şiddete son vererek ve şiddetten medet ummayarak bu seçim kampanyasını yürütmek durumundadır. Eğer ölümler bugün bu noktaya gelmişse 9 yıldır iktidar olan AKP'nin bu soruna gerçekçi çözüm getirmemesi dolayısıyladır. Dolayısıyla da AKP'nin bir an önce bu sorunu kutuplaştırmadan ayrıştırmadan çözmesi gerekmektedir ve AKP'nin de seçim bildirgesinde bu sorunla ilgili olarak ne yapmak istediğini de ortaya koyması gerekmektedir.

Diyarbakır'da dün itibarıyla her taraf ama her taraf, neredeyse karakollar bile kepenk indirmiştir. Bütün bankalar, kepenk indirmişti. AKP, ilk önce kendi seçim bürolarının güvenliğini sağlasın, karakolların ve bankaların güvenliğini sağlasın, yapması gereken budur. Bunun üzerinden CHP'yi vurmaya çalışmak ahlaksızlıktır. AKP'nin yaptığı da budur, ahlaksızlıktır. Başka hiçbir şey değildir.''

Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum ise Diyarbakır'da her yer kapalıyken seçim bürosunun tek başına açık olmasının bir anlam ifade etmeyeceğini belirtti. Batum, ''CHP, PKK için yas tutmaz. Bu, bir amaçla çıkartılmış bir propagandadır'' dedi.

Batum, ''Dolayısıyla burada söylenenlerin pek önemi olmadığını düşünüyorum. Gerçek şudur: Her taraf kapalı olduğu için seçim bürosunu açmanın da anlamsız olduğunu düşündüğü için o da kapatmıştır. CHP olarak tavrımız, o kadar net ki ve bundan dolayı o kadar büyük sıkıntılar yaşadık ki bu, Türkiye'de bir genel bir yanlış yönlendirme propagandasının bir sonucu diye düşünüyorum'' diye konuştu.

AA

BAŞBUĞ
 // ALPEREN BOZKURT
PKK NE FARKINIZ KALDİ....
17 Mayıs 2011 13:56
Diyecek söz
 // hasan
Bu ve bunun gibi adamlara hakaret edecek kelime bulamıyorum. Kendi Vatan hainliğini görmeyip bunu eleştirenleri suçlamayı, literatürde karşılayacak hakaret sözü bulamıyorum. Küfretmek için bile karşıdaki adamda haysiyet olması lazım. Ben bu ve bunun gibi adamlara küfür bile etmem....
17 Mayıs 2011 13:34
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler