YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li Sirmen'e hapis cezası
CHP'li Sirmen'e hapis cezası
17 Şubat 2015 19:02
CHP eski milletvekili Sefa Sirmen'e şok hapis cezası. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde görevini kötüye kullanmaktan 6 yıl, 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde 2002 yılında İzmit Gaz A.Ş. (İzgaz) şebekesinin yapılmasında görevini kötüyü kullandığı iddiasıyla daha önce yargılanıp beraat eden Sefa Sirmen ve kendisinden sonra bir dönem Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Hikmet Erenkaya, kararın Yargıtay'ca bozulması üzerine yeniden yargılandı.

Kocaeli 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülen davada Sefa Sirmen ve Hikmet Erenkaya 6'şar yıl 3'er ay hapis cezasına çarptırıldı.

"Her seçim öncesi bu yaşanıyor"

Daha önce, Yuvacık barajı ile ilgili olarak da yargılanıp beraat ettiğini belirten Sefa Sirmen, bu konuların her seçim öncesi yaşandığını söyledi. Sirmen, bunun 21 yıldır devam eden bir mahkeme olduğunu, doğalgazı İzgaz'ı kurarak Kocaeli'ne Ankara ve İstanbul'dan sonra kendisinin getirdiğini hatırlatarak şunları söyledi:

"Hava kirliliğini önlemiştik. Pahalı diye bize dava açıldı. 105 milyon dolara mal olmuştu. Fakat 559 milyona satıldı. 450 milyon dolar para kazandırdı. Buna rağmen mahkeme devam ediyor. Bir kaç kez beraat etmiştik. Geçen ayki duruşmada savcı beraat istedi. Bugüne ertelendi ve karar günüydü. Savcı ve hakim değişti. Bugün mahkumiyet kararı çıktı. Yargı süreci devam ediyor, temyiz hakkımızı kullanacağız. İnşallah yargı ile bu haksızlığın giderileceğini umut ediyorum. Bunlara alıştık. Her seçim öncesi böyle şeyler önümüze geliyor. Bizim 1994 yılında gerçekleştirdiğimiz proje. Türkiye'de eşi yok SCADA sistemi uygulanan tek proje. 1999 yılında deprem yaşadık ve en ufak kaza patlama söz konusu olmadı. Ama malesef siyasi olarak bu projeye leke sürmeye çalıştılar. Bu konuda adaletin yerini bulacağına inanıyorum. Bekleyeceğiz ve göreceğiz."

Sefa Sirmen, kararı siyasi olarak gördüğünü, kamunun zararı değil menfaati söz konusu olduğunu söyledi.

Hikmet Erenkaya: "Savcı beraatimizi istiyordu"

Sefa Sirmen gibi bir dönem CHP milletvekilliği yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin sadece İzmit'i kapsadığı 'İzmit Büyükşehir Belediye Başkanlığı' görevinde de bulunan Hikmet Erenkaya da, önce ayrı ayrı bakılan bu davanın sonradan birleştirildiğini söyledi. Erenkaya, "Ben bu davadan milletvekili olduğum dönemde beraat etmiştim. Sonra Sefa Beyin davası ile birleştirilmiş. Yargıtay'ın bozduğu davanın duruşmasına ben iki kez gittim. Sanırım son anda bu davaya bakan hakimi ve savcılı değiştirmişler. Savcı bizim beraatimizi istiyordu" dedi. Erenkaya da, kararı temyiz ettireceklerini söyledi.

Etiketler: , , ,
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler